Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Na placu Solidarności w Szczecinie, na dachu Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego, stanęła replika Okrągłego Stołu, którą jest integralna częścią wystawy zatytułowanej "1989. Próba dialogu" i ważnym elementem obchodów 30. rocznica przełomu ustrojowego w Polsce w czerwcu 1989 roku.
Ten burzliwy rok, nazywany przez Normana Daviesa "annus mirabilis" (rok cudów), w Polsce zaznaczył się przede wszystkim dwoma wydarzeniami: spotkaniem władzy i opozycji przy Okrągłym Stole oraz wyborami 4 czerwca. Właśnie wtedy Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za zwycięstwem ideałów "Solidarności" i zmianą ustroju.
Koncepcja Okrągłego Stołu znacząco podzieliła opozycję: część z jej członków, uznająca przywództwo Lecha Wałęsy, stwierdziła, że to może być dobry pomysł na wyjście z impasu, inni uznali, że z władzą komunistyczną nie ma sensu paktować. Podziały te widoczne były w trakcie obrad, podczas wyborów i potem, w ciągu całego procesu powstawania III RP. Wydarzenia w Polsce stały się impulsem do przemian we wszystkich krajach znajdujących się pod wpływami Kremla od zakończenia II wojny światowej. Lawina, która zmiotła system komunistyczny, "żelazną kurtynę" i pojałtański porządek - do historii przeszła po hasłem Jesieni Ludów.
Okrągły Stół oglądała na placu Solidarności Małgorzata Frymus.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej
56789