Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Piotr Michałowski - prof. US, fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Piotr Michałowski - prof. US, fot. Konrad Wojtyła [Radio Szczecin]
Członkowie Szwedzkiej Akademii przyznali literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok polskiej pisarce Oldze Tokarczuk. To zaległe wyróżnienie, nieprzyznane rok temu z powodu skandalu obyczajowego w Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.
"Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok została uhonorowana polska pisarka Olga Tokarczuk. Za narracyjną wyobraźnię, która w połączeniu z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia" - mówił Mats Malm, sekretarz Akdemii Noblowskiej.
Polska pisarka jest już laureatką wielu wyróżnień, w tym międzynarodowej, prestiżowej nagrody The Man Booker International Prize za powieść "'Bieguni". Nagroda Bookera, uważana za jedną z najważniejszych nagród literackich, przyznawana jest najlepszej powieści przełożonej na język angielski.
Za książki "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe" pisarka otrzymała nagrodę Nike. W sumie nominowanych do tej nagrody było sześć książek Olgi Tokarczuk. Pięć z nich zdobyło Nike Czytelników.
Olga Tokarczuk jest ceniona nie tylko przez czytelników, ale też przez krytyków. Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy. Prawa do tłumaczenia jej książek zostały sprzedane do kilkudziesięciu krajów.
Jest znana między innymi z takich książek, jak: "Prawiek i inne czasy", "E.E", "Dom dzienny, dom nocny", "Bieguni", "Księgi Jakubowe", także zbioru opowiadań "Gra na wielu bębenkach" oraz - wydanych w ubiegłym roku - "Opowiadań bizarnych".
O recepcji twórczości noblistki z prof. Piotrem Michałowskim rozmawia Konrad Wojtyła.
Posłuchaj rozmowy z Piotrem Michałowskim, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy z Piotrem Michałowskim, cz. 2.
Posłuchaj fragemntu rozmowy Konrada Wojtyły z Olgą Tokarczuk
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991 Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się we wtorek (13.02.2024) w Książnicy… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 „Weź moje serce” najnowsza książka Iwony Małgorzaty Żytkowiak. [ROZMOWA] Relacje między ludźmi i rola przypadku w życiu - to to o czym Iwona Małgorzata Żytkowiak pisze najchętniej. Autorka jest absolwentką szczecińskiej polonistyki… » więcej 2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Spotkania z Książką Biograficzną.[ZAPROSZENIE] Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej 2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej 2024-01-14, godz. 23:34 "Kozioł" i "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego [ROZMOWA] To był najgłośniejszy szczeciński debiut literacki ubiegłego roku. Przemysław Kowalewski to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się w naszym… » więcej
12345