Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
Jadwiga Rappé – alt. Fot. [Andrzej Świetlik, comons.wikimedia.org.]
W 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmiały jego cztery „Litanie Ostrobramskie”. Wśród solistów wystąpiła jedna z najwybitniejszych śpiewaczek na świecie Jadwiga Rappé (alt), uczennica słynnej prof. Zofii Brégy oraz absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Jerzego Artysza.

Jest śpiewaczką operową i oratoryjno-kantatową wykonującą utwory różnych epok muzycznych, od baroku do współczesności. Dysponuje również ogromnym repertuarem pieśniarskim. W swoim repertuarze posiada wszystkie Dzieła Gustava Mahlera z partiami pisanymi na głos altowy. Jest zapraszana do prawykonań utworów współczesnych, jak m.in. „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego, „Missa pro pace” Wojciecha Kilara, czy „Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna.

Jej wielkim sukcesem stała się partia bogini Erdy w tetralogii „Pierścień Nibelunga” Ryszarda Wagnera. Artystka kreowała ją podczas produkcji premierowych m.in. w Deutsche Oper Berlin, Covent Garden, Operze Królewskiej w Brukseli, czy w Grand Theatre w Genewie. Z wielkim powodzeniem wykonała też partie Gei w „Daphne” i Klitemnestry w „Elektrze” Ryszarda Straussa m.in. na scenach Deutsche Oper w Berlinie i Opera du Rhin w Strasburgu.

Dyskografia śpiewaczki obejmuje 52 płyty nagrane dla wiodących wytwórni na świecie. Wiele nagrań z jej udziałem uzyskało prestiżowe nagrody i wyróżnienia m.in. „Grammy” i „Orphee d'Or”.

Jadwiga Rappé jest profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej w Gdański. Po koncercie chętnie mówiła m.in. o swojej pracy artystycznej.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jadwigą Rappé
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 19:58 Odeszła Wanda Szewczyk z kina Pionier 1907 [WSPOMNIENIE] W niedzielę, 24 marca na stronie kina Pionier 1907 znalazła się krótka informacja: Z wielkim bólem zawiadamiamy, że dziś odeszła od nas Wanda Szewczyk… » więcej 2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej
12345