Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
fot. [Wydawnictwo Warstwy]
"Listy miłosne i nie" Rafała Wojaczka to unikatowa publikacja, która jako pierwsze tego typu wydawnictwo gromadzi niemal całą korespondencję listowną prowadzoną przez poetę od lat młodzieńczych aż do momentu jego tragicznej śmierci. Redaktorem tomu jest prof. Stanisław Bereś – historyk literatury, medioznawca, krytyk literacki, autor m.in. biografii poety. W książce znajdziemy się listy poety pisane do rodziny (matki czy ojca), jak i korespondencja z partnerkami życiowymi, literatami czy wydawcami.
Jak pisał Krzysztof Siwczyk: "Głównym korpus korespondencji stanowią listy do kobiet, z którymi Wojaczek był związany. Różne to były rodzaje związania, wszystkie budują duszną atmosferę emocjonalnej szarpaniny. Młodzieńczy bulgot hormonalny czuć w listach do Stefani Cisek – platonicznej miłości nastoletniego Wojaczka. Uczynił z niej poeta konfesjonał, w którym wyznaje swój grzech pierworodny – pociąg do poezji. Wojaczek na naszych oczach staje się poetą. Splot intelektualnych ambicji i cielesnego pożądania - nieukierunkowany jeszcze w literacką sublimację – buduje wrażenie wypowiedzi szczerej i bezpretensjonalnej. Wojaczek cierpi katusze dojrzewania. Ale cierpi po trosze „literacko”. Intuicyjnie zwraca się w stronę literatury jako medium konwencjonalizującego chaos i grozę doświadczania świata. Dla młodego Wojaczka, przykładnego czytelnika Baudelaire`a, świat to piekło i klatka, z których należy się ewakuować".
Prapremiera publikacji miała miejsce w Instytucie Mikołowskim im. Rafała Wojaczka w Mikołowie 6 grudnia. W spotkaniu wzięli udział: Stanisław Bereś, Dagna Cichoń, Konrad Wojtyła, Maciej Melecki i Krzysztof Siwczyk.
Posłuchaj dyskusji
 

Zobacz także

2023-11-20, godz. 00:21 ">>Dwie Historie Jakie to historie? O umierającym tosterze, który kochał film "Ratatuj"; o bogach i bałwanach; babci, która po śmierci przychodziła do altanki zapalić papierosa… » więcej 2023-11-20, godz. 01:21 Kocie oko” Michała Dłużaka [ROZMOWA] Z wykształcenia socjolog, z zawodu informatyk, z zamiłowania ogrodnik. Miłośnik kotów, nie tylko czarnych. Bibliofil uwielbiający swoją bibliotekę. Właśnie… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Dźwięk bez fikcji. O radiowym reportażu artystycznym. Podcasty, seriale audio, a przede wszystkim reportaże artystyczne - nad tymi wszystkimi formami opowieści dźwiękowej, w swojej książce "Dźwięk bez fikcji… » więcej 2023-10-08, godz. 17:00 "Facetom nic do tego" Malwina Kozłowska i Sylwia Trojanowska "Facetom nic do tego" to druga, wspólna książka Malwiny Kozłowskiej i Sylwii Trojanowskiej. Pierwsza "Facetom wstęp wzbroniony" ukazała się kilka miesięcy… » więcej 2023-09-12, godz. 10:41 "Najważniejsze to przeżyć" - nowa książka Ałbeny Grabowskiej [ROZMOWA] Wojna się skończyła. Do zrujnowanej Warszawy wracają ludzie, których życie też legło w gruzach. Ale przeżyli. I to jest najważniejsze… II wojna… » więcej 2023-09-12, godz. 10:38 "Rok, w którym zmieniły się mapy" - tłumaczenie Anna Klingofer-Szostakowska [ROZMOWA] Rok 1999, Sorrento w Australii. Na mapie życia jedenastoletniej Fred zmienia się niemalże wszystko. Do Sorrento, gdzie mieszka, przybywa duża grupa albańskich… » więcej 2023-08-27, godz. 21:41 "Samotne oceany" Pauliny Reiter [POSŁUCHAJ] „Nie chciałam być sławna, chciałam być pierwsza." W 1976 roku żeglarka, kpt. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wyruszyła w rejs. W ciągu dwóch lat samotnie… » więcej 2023-08-20, godz. 20:00 Skandalista od "Pana Samochodzika" Jarosława Molendy [ROZMOWA] Konformista, autor paszkwili ukrywający się pod pseudonimem. „Żarliwy komunista” z zamiłowania i współpracownik służby bezpieczeństwa z wyboru. Nie… » więcej 2023-07-17, godz. 01:21 Milan Kundera. Nieznośny ciężar śmierci [WSPOMNIENIE] „Moją życiową ambicją było połączenie najwyższej powagi pytania z najwyższą lekkością formy. Połączenie frywolnej formy i poważnego tematu od… » więcej 2023-07-09, godz. 23:05 "Pamiątkowe rupiecie" - poszerzone wydanie biografii Wisławy Szymborskiej na jej 100. urodziny [ROZMOWA] "Pamiątkowe rupiecie" - jak czytamy na okładce książki - "pierwsza, pełna biografia poetki jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru… » więcej
12345