Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Fot. [Materiały prasowe]
Fot. [Materiały prasowe]
Artur Cieślak – kompozytor, pianista, krytyk muzyczny, pedagog i wykładowa Akademii Sztuki w Szczecinie wydał kolejną płytę zatytułowaną „Selected Works” zawierającą część jego utworów stworzonych od 1999 do 2019 roku. Artysta studiował grę na fortepianie w Akademii Muzycznej w Warszawie u słynnych pianistów Reginy Smendzianki i Jerzego Romaniuka oraz kompozycję pod kierunkiem Jana Astriaba w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończył ponadto Podyplomowe Studia Kompozytorskie u Mariana Borkowskiego w warszawskiej Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina.

Artur Cieślak początkowo rozwijał intensywną działalność koncertową. Występował w kraju i za granicą. Zrealizował wiele nagrań dla radia i telewizji. Zdobył też niezliczoną liczbę nagród w międzynarodowych konkursach pianistycznych m.in. im. Marii Canals w Barcelonie oraz w Palma de Mallorca. Był także stypendystą Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz laureatem prestiżowej fundacji „Primus Inter Pares”.

W połowie lat dziewięćdziesiątych skoncentrował się na kompozycji. Jego utwory zdobywały najwyższe laury m.in. na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Poznaniu i The International Music Prize for Excellence in Composition w Salonikach. Wykonywane były również m.in. podczas XIII Światowego Kongresu Saksofonowego w Minneapolis w Stanach Zjednoczonych, na Międzynarodowych Festiwalach Polskiej Muzyki Współczesnej „Musica Polonica Nova” we Wrocławiu, „Poznańska Wiosna Muzyczna”, „Od Chopina do Góreckiego – źródła i inspiracje” w Warszawie oraz w Katowicach, Krakowie i Szczecinie, a także w Niemczech, Belgii, Grecji i Stanach Zjednoczonych.

Najnowsza płyta Artura Cieślaka „Selected Works” zawiera dziewięć utworów kompozytora w wykonaniu pianistek Anny Lewickiej-Capiga, Mileny Palkaj i Doroty Maciaszczyk, wiolonczelistek Natalii Wesołowskiej oraz Klary Świdrów, a także klarnecisty Bogusława Jakubowskiego. Nie tylko o krążku sfinansowanym przez Akademię Sztuki w Szczecinie, a wydanym przez Acte Préalable – polskie wydawnictwo fonograficzne i muzyczne założone w 1997 roku przez Jana A. Janickiego w celu promowania nieznanej, zapomnianej lub też współczesnej muzyki polskiej, mówi Artur Cieślak.

Ilustracją spotkania z kompozytorem są fragmenty jego utworów: „Niedopowiedzenia” na wiolonczelę i fortepian (Understatements for cello and piano) w wykonaniu Natalii Wesołowskiej i Mileny Palkaj, I Sonata fortepianowa „Post-Neo” na lewą rękę (Piano Sonata nr 1 „Post-Neo” for left hand) w interpretacji Mileny Palkaj oraz „Monolog” na klarnet (Monologue for clarinet) w wykonaniu Bogusława Jakubowskiego.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Arturem Cieślaskiem
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456