Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Życiorys Jana Sehna, to właściwie gotowy scenariusz na film. Niestety Sehn to postać niemalże zapomniana. Aby przypomnieć człowieka, który po II Wojnie Światowej prowadził procesy największych nazistowskich zbrodniarzy, Filip Gańczak spędził długie godziny w niemieckich, austriackich i oczywiście polskich archiwach.
Dzięki tej pracy możemy przeczytać biografię profesora Jana Sehna, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniu procesów sądowych m.in. Rudolfa Hoessa, komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i Amona Goetha, komendanta KL Plaszow.
O tym dlaczego Jan Sehn jest dziś postacią zapomnianą, i jak to się stało, że po wojnie niemieckich zbrodniarzy rozliczał w Polsce potomek niemieckich kolonistów, z Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Spotkania z Książką Biograficzną.[ZAPROSZENIE] Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej 2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej 2024-01-14, godz. 23:34 "Kozioł" i "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego [ROZMOWA] To był najgłośniejszy szczeciński debiut literacki ubiegłego roku. Przemysław Kowalewski to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się w naszym… » więcej 2023-12-11, godz. 00:27 "Koń" Jarosława Jakubowskiego [ROZMOWA] Wszystko zaczyna się od decyzji podjętej przez pewnego mężczyznę, by udać się do miasta o dziwnej nazwie w celu zakupu konia. Konia dla żony, A potem wszystko… » więcej 2023-11-27, godz. 00:11 "Kora. Się żyje. Biografia" Katarzyny Kubisiowskiej [ROZMOWA] W Książnicy Pomorskiej trwa 11 Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni". Promowanych jest wiele znakomitych książek, ich autorzy… » więcej
12345