Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Życiorys Jana Sehna, to właściwie gotowy scenariusz na film. Niestety Sehn to postać niemalże zapomniana. Aby przypomnieć człowieka, który po II Wojnie Światowej prowadził procesy największych nazistowskich zbrodniarzy, Filip Gańczak spędził długie godziny w niemieckich, austriackich i oczywiście polskich archiwach.
Dzięki tej pracy możemy przeczytać biografię profesora Jana Sehna, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniu procesów sądowych m.in. Rudolfa Hoessa, komendanta Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, i Amona Goetha, komendanta KL Plaszow.
O tym dlaczego Jan Sehn jest dziś postacią zapomnianą, i jak to się stało, że po wojnie niemieckich zbrodniarzy rozliczał w Polsce potomek niemieckich kolonistów, z Filipem Gańczakiem, autorem książki "Jan Sehn. Tropiciel nazistów", rozmawiała Joanna Skonieczna.
Posłuchaj rozmowy, cz. 1.
Posłuchaj rozmowy, cz. 2.
 

Zobacz także

2023-07-17, godz. 01:21 Milan Kundera. Nieznośny ciężar śmierci [WSPOMNIENIE] „Moją życiową ambicją było połączenie najwyższej powagi pytania z najwyższą lekkością formy. Połączenie frywolnej formy i poważnego tematu od… » więcej 2023-07-09, godz. 23:05 "Pamiątkowe rupiecie" - poszerzone wydanie biografii Wisławy Szymborskiej na jej 100. urodziny [ROZMOWA] "Pamiątkowe rupiecie" - jak czytamy na okładce książki - "pierwsza, pełna biografia poetki jest soczystą, pisaną z brawurą, lekkością i poczuciem humoru… » więcej 2023-07-02, godz. 20:00 Florka i inne Królewny. [ROZMOWA] „Maleńkie Królestwo królewny Aurelki” i seria „Florka. Z pamiętnika Ryjówki” - to jedne z jej najbardziej popularnych i najczęściej nagradzanych… » więcej 2023-06-18, godz. 17:00 Facetom wstęp wzbroniony. Nowa książka Sylwii Trojanowskiej i Malwiny Kozłowskiej. [ROZMOWA] Trzy niezależne kobiety, kilku nieciekawych mężczyzn i zemsta - taka jest najnowsza książka, szczecińskiej autorki Sylwii Trojanowskiej, która tym razem… » więcej 2023-06-11, godz. 17:00 Marek Stelar z Nagrodą Wielkiego Kalibru. [ROZMOWA] Szczeciński autor otrzymał nagrodę za najlepszy polski kryminał, wyróżniono jego książkę "Krzywda". Akcja powieści rozgrywa się w Nowym Warpnie. To… » więcej 2023-05-07, godz. 17:00 "Kalibabka. Historia największego uwodziciela PRL" Wiktor Krajewski. [ROZMOWA] To reportaż o słynnym oszuście matrymonialnym z Wybrzeża zwanym polskim Casanovą, podziwianym niegdyś zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Jest próbą… » więcej 2023-04-30, godz. 23:50 "Stan Czytelnictwa w Polsce 2022" - komentarz do raportu Biblioteki Narodowej [ROZMOWA] Kto w Polsce czyta książki? Gdyby taki portret miał powstać na podstawie ostatnich badań, to polski czytelnik by był: młodą, dobrze wykształconą kobietą… » więcej 2023-04-23, godz. 17:00 "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - najnowszy tom Zeszytów… "Filharmonia, muzeum, teatr. Architektoniczne ikony Szczecina na przełomie XX i XXI wieku" - to tytuł najnowszego Zeszytu Szczecińskiego, który ukaże się… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 „Fałszywi arystokraci" Marka Telera. [ROZMOWA] Chęć zrobienia kariery, wybielenia się, życia wśród innej sfery czy zbieg okoliczności - powody dla których ludzie chcą zmienić tożsamość i zostać… » więcej 2023-04-09, godz. 18:35 „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”. Jolanty Aniszewskiej. [ROZMOWA] Tłumy czytelników w czasie spotkań autorskich, nieustające prośby o autografy i nakład wykupiony w ciągu kilku dni - to nie jest opowieść o bestsellerowym… » więcej
23456