Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Karłowicz Quartet. Fot. [Dariusz Gorajski]
Karłowicz Quartet. Fot. [Dariusz Gorajski]
Dwa kwartety wspaniałych twórców – Grażyny Bacewicz i Dymitra Szostakowicza zabrzmią w niedzielę, 24 maja 2020 roku podczas koncertu online pt. „Karłowicz Quartet” | Szostakowicz | Bacewicz w Filharmonii w Szczecinie.

Jako wykształcona i koncertująca skrzypaczka Bacewicz, tworząca w XX wieku, szczególną uwagę poświęciła muzyce na skrzypce oraz inne instrumenty smyczkowe, w tym siedem kwartetów. I właśnie jej Kwartet smyczkowy nr 4 zaprezentują w odsłonie kameralnej i popisowej członkinie szczecińskiej orkiestry wchodzącej w skład „Karłowicz Quartet”. Swoje doświadczenie kameralne zdobywały pod kierunkiem wybitnych kameralistów z zespołów takich jak m.in.: „Royal String Quartet”, „Scharoun Ensemble”, „Apollon Musagete Quartett”, „Kwartet Śląski”, „Kwartet Wilanów”, „Alban Berg Quartet” i „Altenberg Trio”. Artystki mają w repertuarze najwybitniejsze dzieła muzyki klasycznej, a także utwory muzyki rozrywkowej i filmowej.

W wykonaniu zespołu podczas niedzielnego koncertu usłyszymy również utwór jednego z najwybitniejszych twórców kwartetów smyczkowych w minionym stuleciu – Dymitra Szostakowicza. Kompozytor tworzył w najczarniejszych latach sowieckiego komunizmu. Echo cierpień i tragizmu tej epoki często wybrzmiewa w jego muzyce, m.in. w Ósmym Kwartecie smyczkowym c-moll op. 110. O samym utworze Szostakowicz pisał w jednym z listów: „...Rozmyślałem o tym, że jak kiedyś umrę, to nikt chyba nie napisze utworu poświęconego mojej pamięci. Dlatego postanowiłem takowy skomponować”.

Dziesiąty koncert online Filharmonii w Szczecinie emitowany w niedzielę od godzinie 19 na kanałach YouTube i Facebook Filharmonii polecają Dorota Serwa – dyrektor placówki i „Karłowicz Quartet” w składzie: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska – skrzypce, Karolina Hyla-Wybraniec – skrzypce, Magdalena Micke – altówka i Klara Świdrów – wiolonczela.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej
12345