Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Lex Drewiński, fot. [Radio Szczecin/Archiwum]
Laureatami IX edycji konkursu Nagrody "Pro Arte" Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego zostało w tym roku czterech znakomitych artystów, dwóch pochodzi z Koszalina i dwóch ze Szczecina.
Prof. Andrzej Cwojdziński jest najbardziej znanym i mającym największy dorobek koszalińskim kompozytorem. Jest inicjatorem i animatorem znaczących wydarzeń o zasięgu międzynarodowym, organizatorem życia kulturalnego i społecznego, dyrygentem i pedagogiem. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał w uznaniu całokształtu działalności kulturalnej i artystycznej; za ogromny i niezwykły dorobek artystyczny, zawodowy i pedagogiczny. Działalność kompozytorska, edukacyjna i zaangażowanie artystyczne stanowią niekwestionowany wkład w rozwój polskiej kultury muzycznej - czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
Drugim laureatem nagrody jest pochodzący także z Koszalina znakomity gitarzysta Mateusz Kowalski - okrzyknięty przez Classical Guitar Magazine mianem muzyka "spektakularnego", a jego interpretacje "zapierającymi dech w piersiach".
Mateusz Kowalski jest jedną ze wschodzących gwiazd światowej sceny gitarowej. Występował w z recitalami w ponad 20 krajach na całym świecie, m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles, Paryżu, Budapeszcie, Londynie. W 2019 r. został zwycięzcą "2nd EuroStrings International Competition". Częścią nagrody była trasa koncertowa po Europie, Stanach Zjednoczonych i krajach azjatyckich. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za wybitne osiągnięcia w skali międzynarodowej, rozsławiające Polskę i Pomorze Zachodnie na całym świecie.
Dwaj kolejni laureaci to Marek Czasnojć i Lex Drewiński.
Marek Czasnojć jest dziennikarzem, fotoreporterem, artystą fotografikiem. Autorem ponad pięćdziesięciu albumów fotograficznych, z których większość poświęcona jest Szczecinowi i morzu. Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych, w konkursach oraz na wystawach indywidualnych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za indywidualność, pasję i rozwój fotografii na Pomorzu Zachodnim, a także mistrzostwo i profesjonalizm w trakcie kilkudziesięcioletniej pracy fotoreportera.
Prof. dr hab. Lex Drewiński to artysta i pedagog, jeden z najwybitniejszych współczesnych grafików, a także kontynuator polskiej szkoły plakatu. Od roku 1985 bierze udział w prawie wszystkich znaczących prezentacjach plakatu na świecie. Za swoje prace otrzymał ponad 200 nagród oraz wyróżnień, głównie międzynarodowych. Nagrodę "Pro Arte" otrzymał za unikatowy dorobek artystyczny oraz za budowanie pozytywnego wizerunku naszego regionu, a także za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie plakatu w Polsce i na świecie.
Małgorzacie Frymus udało się porozmawiać z Lexem Drewińskim i Markiem Czasnojciem.
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456