Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
fot. [Państwowy Instytut Wydawniczy]
Henryk Bereza komentując przed laty książkę Życie i czasy Michaela K. konstatował, że "Coetzee może uprawiać jedynie literaturę niemożliwą, mając pełną tego stanu rzeczy świadomość. Należy chyba to rozumieć jako działanie bez żadnych złudzeń, czyli jako działanie daremne i z niewiadomych przyczyn przymusowe". Zdaje się, że ten passus można traktować jako swoisty komentarz do "życiopisania" i "czytaniopisania", które były domeną najważniejszego polskiego krytyka ostatnich dekad.

Nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazały się właśnie dwutomowe Wypiski ostatnie Henryka Berezy (900 stron!), w opracowaniu Pawła Orła. Są one - jak deklaruje wydawca - "niespotykanym całościowym zbiorem kilkuset komentarzy, opinii, recenzji, dotyczących książek (również w postaci maszynopisów, które otrzymywał do końca życia) prozatorskich, poetyckich, eseistycznych twórców, znanych i całkowicie nierozpoznawalnych lub zapomnianych.

Autor tych zapisków, prowadzonych częściowo dla samego siebie, przy słabnących siłach z racji podeszłego wieku, odsłania się czytelnikowi z innej strony. Bereza, będąc poza oficjalnym nurtem krytyki literackiej, jest tu bardziej bezwzględny, czasami zabawny, czasami nawet wulgarny – ale jak zawsze szczery i szalenie zainteresowany każdym tekstem, z którym ma do czynienia".

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Konrada Wojtyły z redaktorem tomu - Pawłem Orłem oraz autorem wstępu prof. Andrzejem Skrendą.
Posłuchaj
 

Zobacz także

2024-02-26, godz. 00:58 "Ptasznik" Marka Stelara [ROZMOWA] Szczecińska księgarnia „Mandala” pękała wczoraj w szwach. Czytelników na spotkanie przyciągnęła najnowsza książka Marka Stelara „Ptasznik”. Jest… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991 Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się we wtorek (13.02.2024) w Książnicy… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 „Weź moje serce” najnowsza książka Iwony Małgorzaty Żytkowiak. [ROZMOWA] Relacje między ludźmi i rola przypadku w życiu - to to o czym Iwona Małgorzata Żytkowiak pisze najchętniej. Autorka jest absolwentką szczecińskiej polonistyki… » więcej 2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Spotkania z Książką Biograficzną.[ZAPROSZENIE] Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej 2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej
12345