Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Rozmowy o książkach
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Jerzy Ciurlok w Instytucie Mikołowskim, fot. Maciej Melecki
Nakładem Instytutu Mikołowskiego ukazała się książka Jerzego Ciurloka zatytułowana "Mała Wielka Księga Drogi". Autor znany dotąd jako publicysta, felietonista, prozaik, eseista, reportażysta telewizyjny, prezenter radiowy, wreszcie kabareciarz, zadebiutował jako poeta w wieku 70 lat. W tomie znalazły się wiersze pisane ponad 50 lat temu, ale i te - na zasadzie pewnej klamry - które powstały w zeszłym roku.
"Małą Wielką Księgę Drogi" trzeba rozpatrywać na kilku poziomach: teoretycznoliterackim, biograficzno-historycznym, wreszcie duchowo-religijnym. Najprościej, nie znaczy najlepiej, byłoby czytać tę hipisowską książkę jako „dziennik podróży” – zapis transowej i ekstatycznej przygody zarówno w głąb siebie, jak też retrospektywną, generacyjną, relację z eskapady w szaloną przeszłość pod szyldem wolnej miłości i kontrkultury. Droga, którą przemierza autor, ciągnie się niczym Route 66, ma jednak swoje prywatne zjazdy i zakręty, skręty i zajazdy, na których dzieją się niestworzone rzeczy.
Poetycki debiut książkowy Ciurloka tylko pozornie wydaje się nieco późniejszy niż późne debiuty. Nie takie konfiguracje wszak znamy. Dość wspomnieć innego Ślązaka – Kazimierza Kutza, który "Piątą stronę świata" wydał mając 81 lat, chociaż jej fragmenty publikował na łamach „NaGłosu” w 1994 roku. Szukając pośród innych „późnych” debiutantów przywołać trzeba Zbigniewa Mikołejkę, wybitnego filozofa religii, który dał się poznać jako poeta w tomie Gorzkie żale, mając 66 lat. Zatem Ciurlok nie jest ani najstarszy, ani najmłodszy. Gdyby jeszcze do tej konstelacji dołączyć Tadeusza Sławka, który po siedemdziesiątce ekspresowo wydał trzy książki z esejami ("Śladem zwierząt…", "Nie bez reszty. O potrzebie niekompletności" i "Kafka. Życie w przestrzeni bez rozstrzygnięć") i trzy pozycje translatorskie (wybory Nicka Cave’a, Emily Dickinson oraz Williama Blake’a), to okaże się, że autorzy ci, niczym The Rolling Stones, wciąż są w tra(n)sie i właśnie pakują graty, by ruszyć w kolejną podróż.
Posłuchaj rozmowy Konrada Wojtyły z Jerzym Ciurlokiem
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 17:00 Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991 Promocja książki Anny Bartczak "Szkolnictwo dla mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1991" odbyła się we wtorek (13.02.2024) w Książnicy… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 „Weź moje serce” najnowsza książka Iwony Małgorzaty Żytkowiak. [ROZMOWA] Relacje między ludźmi i rola przypadku w życiu - to to o czym Iwona Małgorzata Żytkowiak pisze najchętniej. Autorka jest absolwentką szczecińskiej polonistyki… » więcej 2024-02-13, godz. 22:55 „Witold Conti. Każdemu wolno kochać” Marka Telera [ROZMOWA] Aktor, śpiewak, malarz, poeta... Witold Conti był człowiekiem wielu talentów, lecz zasłynął przede wszystkim jako popularny w latach 30. amant filmowy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Spotkania z Książką Biograficzną.[ZAPROSZENIE] Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego zapraszają na cykliczne seminaria „Spotkania… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Lubimyczytać.pl wybiera najlepsze książki Roku 2023. Po które książki najchętniej sięgają Polacy? Od kilku lat na najpopularniejsze lektury można głosować na portalu lubimyczytać.pl. o największa czytelnicza… » więcej 2024-01-29, godz. 22:59 "Felka i Miłek i fala pomyłek" - książka dla dzieci Natalii Madejskiej [ROZMOWA] Pies powiedział, jak mówili. Wywiad mają w jednej chwili. Felka nogą już przebiera. Może dostać Pulitzera! Felka jest reporterką, a Miłek - operatorem… » więcej 2024-01-29, godz. 21:47 "Pułapka na anioły" i "Cukier na duszy" Marcina Grzelaka [ROZMOWA] Debiutował niespełna dwa lata temu „Pułapką na anioły”. Rok temu ukazała się jego kolejna książka „Cukier na duszy”. Obie, w pięknej oprawie… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Leszek Herman i jego "Galeon" Leszek Herman to nadal jeden z najbardziej poczytnych szczeciński pisarz tworzący literaturę popularną. Debiutował 8 lat temu powieścią „Sedinum. Wiadomość… » więcej 2024-01-15, godz. 00:55 Wojciech Lizak i jego "Kakogenika. Wprowadzenie" [ROZMOWA] Wojciech Lizak - historyk, prawnik, antykwariusz, współautor radiowych "Rozmów nieuczesanych" - wydaje kolejna książkę. To "Kakogenika. Wprowadzenie" czyli… » więcej 2024-01-14, godz. 23:34 "Kozioł" i "Szóstka" Przemysława Kowalewskiego [ROZMOWA] To był najgłośniejszy szczeciński debiut literacki ubiegłego roku. Przemysław Kowalewski to kolejny autor kryminałów, których akcja rozgrywa się w naszym… » więcej
12345