Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Adam Zagajewski, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Adam Zagajewski, fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Polski poeta, eseista, prozaik, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, zmarł w niedzielę 21 marca 2021 roku w wieku 75 lat.

Adam Zagajewski urodził się w 1945 roku we Lwowie. Studiował psychologię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 70-tych związał się z ruchem poetyckim Nowej Fali. Opublikował między innymi tomy wierszy "Komunikat" (1972), "Jechać do Lwowa"(1985), "Powrót" (2003) czy "Asymetria" (2014). Tworzył także prozę, wydając między innymi "Ciepło, zimno"(1975), "Słuch absolutny" (1979) oraz eseje: "Świat nie przedstawiony", z Julianem Kornhauserem(1974), "Solidarność i samotność"(1986), "Poezja dla początkujących"(2017). Był laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (1975), Międzynarodowej Nagrody Neustadt w dziedzinie literatury (2004) i Nagrody Księżnej Asturii (2017). Był członkiem Związku Literatów Polskich, Polskiego PEN Clubu oraz Polskiej Akademii Umiejętności.

Adam Zagajewski był świetnym poetą i eseistą oraz niedocenionym prozaikiem - wspomina krytyk literacki, poeta i wydawca, Janusz Drzewucki. "Był poetą szczególnym, bardzo docenianym za granicą, dostał wiele nagród za granicą, mówiło się od wielu lat też, że jest jednym z najpoważniejszych kandydatów do literackiego Nobla" - zauważył Janusz Drzewucki. Dodał, że Adam Zagajewski był serdecznym człowiekiem, który lubił skracać dystans. "Lubił się uśmiechnąć, lubił usłyszeć coś zabawnego, coś sympatycznego, coś dowcipnego, lubił usłyszeć jakąś błyskotliwą metaforę, był ciekawy myśli".

Literaturoznawca i poeta Jakub Konhauser powiedział, że śmierć Zagajewskiego to wielki cios nie tylko dla polskiej kultury, literatury i poezji, ale też dla całej Polski. "Był on laureatem wielu prestiżowych nagród, pretendentem wielokrotnym do Nagrody Nobla". Jakub Konhauser, syn Juliana Kornhausera, z którym Adam Zagajewski stworzył program ideowo-artystyczny formacji poetyckiej Nowa Fala, dodał, że poeta przez całe swoje życie pozostał wierny swoim ideałom - temu, że "literatura, w tym poezja, powinna zawsze żywo reagować na to, co się dzieje w świecie, na to co się dzieje tu i teraz".

Adam Zagajewski zostanie pochowany w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła Piotra i Pawła w Krakowie. Msza w intencji zmarłego poety odbędzie się 11 kwietnia w Bazylice świętego Floriana. W pożegnaniu Adama Zagajewskiego z powodu trwającej pandemii weźmie udział rodzina i najbliżsi. Msza będzie transmitowana w internecie.
Posłuchaj wspomnienia Małgorzaty Frymus
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456