Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Rune Bergmann – dyrygent (od lewej), Marianne Beate Kielland – mezzosopranistka. Fot. [Kamila Kozioł]
Rune Bergmann – dyrygent (od lewej), Marianne Beate Kielland – mezzosopranistka. Fot. [Kamila Kozioł]
„Chciałem dobrze i mierzyłem wysoko. Dawałem z siebie wszystko, podporządkowałem swoją osobę sprawie, a upodobania obowiązkom. Nie oszczędzałem się i zawsze byłem sprawiedliwy w żądaniu, aby inni również dokładali wszystkich sił. W natłoku zmagań i gorączce chwili zadawane były rany i popełniane błędy, zarówno przeze mnie, jak i przez Was (...)”. Te gorzkie słowa skierował w liście do pracowników Opery wiedeńskiej Gustav Mahler, kończąc dziesięcioletnią karierę jako ich dyrektor. Wspaniały geniusz opuszczał europejską stolicę muzyczną zmęczony nieustanną krytyką, licznymi chorobami i śmiercią ukochanej córeczki. Po niecałych trzech miesiącach od ostatniego przedstawienia „Fidelia” w Wiedniu, 1 stycznia 1908 roku stanął na deskach Metropolitan Opera w Nowym Jorku, zaczynając swoją krótką, ale intensywną karierę w Stanach Zjednoczonych. Żył zaledwie 50 lat.

Czy pamiętają Państwo, jak przy okazji symfonii „Tragicznej” wykonywanej w Filharmonii w Szczecinie mówiono o dziwnym fatum, które nie opuszczało Mahlera od czasu, kiedy postanowił w tym utworze odwzorować padającego pod uderzeniami losu bohatera? Wiele legend narosło dookoła tej historii. Niektórzy uważają, że Mahler był świadomy „klątwy dziewięciu”, według której od czasów Beethovena żaden z kompozytorów nie ukończył za życia więcej niż dziewięciu symfonii. Dlatego miał nazwać napisaną latem 1909 roku „Pieśń o ziemi” symfonią na tenor, alt (lub baryton) oraz orkiestrę, bez nadawania jej numeru.

Dzieło zabrzmiało w piątek (16.04.2021) w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w doskonałych interpretacjach światowej sławy śpiewaków, norweskiej mezzosopranistki Marianne Beate Kielland oraz kanadyjskiego tenora Michaela Shade i szczecińskich symfoników pod dyrekcją Runego Bergmanna.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-10, godz. 17:00 Chór Politechniki Morskiej nagrał muzykę filmową Zbigniewa Preisnera. Premiera włoskiej fabuły w Cannes [ROZMOWA… Zbigniew Preisner – wybitny polski kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, znany przede wszystkim ze współpracy z reżyserem Krzysztofem Kieślowskim, zaprosił… » więcej 2024-03-10, godz. 17:00 Słynny trębacz LOUIS DOWDESWELL zamknie Ogólnopolski Konkurs i Szczeciński Festiwal Trębaczy [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro uczniów szkół muzycznych z klasy trąbki zgłosiło się do II Ogólnopolskiego Konkursu dla Trębaczy, trwającego od 14 do 18 marca 2024… » więcej 2024-03-10, godz. 15:39 Olga Adamska - hrabina z Teatru Polskiego. [ROZMOWA] Szczecinianka z urodzenia i świadomego wyboru. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (dyplom u Jana Peszka i Mikołaja Grabowskiego)… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Depozyty pamięci 5" szczecińskim oddziale Związku Ukraińców w Polsce Nowa pozycja wydana przez Związek Ukraińców w Polsce, oddział w Szczecinie to efekt pracy ostatniego roku. To "Depozyty pamięci Ukraińcy w Szczecinie i na… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 "Voices" - (Głosy) w Teatrze Brama. W Teatrze Brama w Goleniowie w sobotę wieczorem odbyła się premiera autorskiego spektaklu "Voices" - (Głosy). To muzyczna opowieść będąca efektem ich podróży… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Aktorzy Współczesnego protestują. [RELACJA] Aktorzy Teatru Współczesnego od ponad dwóch lat walczą o podwyższenie dotacji podmiotowej dla swojego teatru, jednocześnie o lepszą płacę dla pracowników… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Biograf Kossakówien Rafał Podraza ze Złotym Ekslibrisem Książnicy Pomorskiej [ROZMOWA i ZDJĘCIA] Złoty ekslibris Książnicy Pomorskiej najwyższe, honorowe wyróżnienie przyznawane przez bibliotekę otrzyma dziś Rafał Podraza - dziennikarz, autor książek… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 „Kosmogonia” Krzysztofa Pendereckiego. Filharmonia w Szczecinie w 90. rocznicę urodzin Mistrza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Projekt „Kosmogonia” nawiązujący do dzieła Krzysztofa Pendereckiego powstał z okazji 90. rocznicy urodzin Maestra. Swoisty dyptyk fotografii autorstwa… » więcej 2024-03-03, godz. 17:00 Rune Bergmann poskromił „Symfonicznego boa dusiciela”. Filharmonia w Szczecinie obchodzi dwusetną rocznicę urodzin… „Symfoniczny boa dusiciel”. Tak Johannes Brahms określił Antona Brucknera (1824-1896) – austriackiego kompozytora tworzącego innowacyjne symfonie, które… » więcej 2024-02-26, godz. 01:11 "Jak dawniej ale od nowa - XXVII Urodziny Czarnego Kota Rudego" [RELACJA] 4 i pół godziny trwał pierwszy wieczór "Urodzin Czarnego Kota Rudego" czyli sceny kabaretowej Teatru Polskiego w Szczecinie. Po raz 27. publiczność tłumnie… » więcej
34567