Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Przemysław Neumann – dyrygent. Fot. [Filharmonia w Szczecinie]
Łukasz Kuropaczewski – światowej sławy gitarzysta, występujący na najważniejszych scenach muzycznych świata, m.in. w London Royal Festival Hall, Concertgebouw w Amsterdamie i Carnegie Hall w Nowym Jorku zagrał w piątek, 19 listopada 2021 roku w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Artysta wykonał Koncert altówkowy w wersji gitarowej Krzysztofa Pendereckiego w przeddzień 88. urodzin Maestro.

Szczecińskich symfoników poprowadził doskonały dyrygent Przemysław Neumann – absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa.

W swoim dorobku ma wiele koncertów z renomowanymi orkiestrami, m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, Filharmonii Poznańskiej, Śląskiej w Katowicach i Opery Bałtyckiej. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Przez wiele sezonów artystycznych przygotował premiery oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów.

Po obronie doktoratu w roku 2009 podjął pracę dydaktyczną w katedrze dyrygentury Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie przez kilka lat przewodniczył jej jako kierownik. W 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego sztuk muzycznych, a w 2019 – profesora uczelnianego. Obecnie pełni funkcję dyrektora Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera.

W Szczecinie gorąco przyjęty przez publiczność, zadyrygował wspomnianym Koncertem altówkowym w wersji gitarowej Krzysztofa Pendereckiego oraz Symfonią nr 7 d-moll op. 70 Antonina Dvořáka i Uwerturą Karelia op. 10 Jeana Sibeliusa.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2022-03-01, godz. 22:24 Po rocznej przerwie "Zjazd Młodych Gwiazd" [ROZMOWA] Każda młoda wokalistka (lub wokalista), która (który) uważa, że "piosenka jest dobra na wszystko", może stanąć do walki o Nagrodę im. Heleny Majdaniec… » więcej 2022-02-27, godz. 19:13 Odszedł Grzegorz Młudzik - znakomity aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Grzegorz Młudzik zmarł nagle w miniony piątek (25 lutego 2022 roku). Yrodził się 1 kwietnia 1953 roku w Łodzi. Był absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej… » więcej 2022-02-27, godz. 19:23 Spotkanie z Robertem Janowskim [POSŁUCHAJ] Zaczynał w "Metrze" jako student weterynarii, potem było granie w zespole rockowym. Talent wokalny Roberta Janowskiego jest nie do przecenienia, jednak najwięcej… » więcej 2022-02-27, godz. 19:48 Płyta na 10-lecie Akademii Sztuki w Szczecinie [ROZMOWA] "Ritmos afrocubanos & brasileiros" – to tytuł płyty zespołu PrecussionistAS wydanej z okazji 10-lecia Akademii Sztuki w Szczecinie. Na krążku znajdują… » więcej 2022-02-27, godz. 20:15 Rozpoczyna się Szczecin Jazz 2022 [POSŁUCHAJ] Koncerty festiwalowe odbędą się w znanych i lubianych miejskich przestrzeniach, jak Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, TRAFO czy Jazzment Klub. Gwiazdą… » więcej 2022-02-20, godz. 15:51 Katarzyna Myćka i Magdalena Kordylasińska-Pękala | Wirtuozki marimby w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie… "Sinfonietta" Astora Piazzolii, Koncert na dwie marimby i orkiestrę smyczkową Anny Ignatowicz-Glińskiej oraz muzyka do komedii Williama Shakespeare’a "Wiele… » więcej 2022-02-20, godz. 14:13 Zygmunt Krauze | "Służę muzyce. Jestem jej żołnierzem" [ROZMOWA, GALERIA] Zygmunt Krauze studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie grę na fortepianie w klasie Marii Wiłkomirskiej i kompozycję u Kazimierza Sikorskiego… » więcej 2022-02-21, godz. 21:23 Walentynkowe spotkanie z książkami w Willi Lentza [POSŁUCHAJ, GALERIA] Celebrowane 14 lutego na całym świecie Święto Miłości, Willa Lentza w Szczecinie dedykowała miłośnikom książek – ludziom zakochanym w czytaniu –… » więcej 2022-02-21, godz. 08:15 Profesor Zygmunt Krauze obchodzi 60-lecie pracy twórczej w Szczecinie | Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza [POSŁUCHAJ… Profesor Zygmunt Krauze – jeden z najważniejszych kompozytorów naszych czasów obchodził 11 lutego 2022 roku w złotej sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-02-20, godz. 14:49 Wystawa "Pokolenie Baczyńskiego" przed budynkiem Radia Szczecin [ROZMOWA] Krzysztof Kamil Baczyński, polski poeta czasu wojny, podchorąży Armii Krajowej, w czasie okupacji związany z pismem "Płomienie" oraz miesięcznikiem "Droga"… » więcej
678910