Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2024-02-18, godz. 15:55 JANEK PENTZ | „Gitara, to nie tylko struny, gryf i progi...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu, 24-letni gitarzysta i kompozytor, który zasłynął z mistrzowskiej gry techniką… » więcej 2024-02-18, godz. 14:45 Owacje na stojąco dla sióstr Sosnowskich, Szymona Bywalca i Zbigniewa Bagińskiego | Filharmonia w Szczecinie [POSŁUCHAJ… Ze Szczecina pochodzi wielu wybitnych muzyków, w tym także kompozytorów. Kiedyś tworzył tu Carl Loewe, dziś Janusz Stalmierski czy Piotr Klimek. Niewiele… » więcej 2024-02-18, godz. 17:00 Złoty Ekslibris Książnicy Pomorskiej dla Rafała Podrazy. [ROZMOWA] Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie i Prezes szczecińskiego oddziału Związku Literatów Polskich zapraszają na wydarzenie uhonorowania Rafała Podrazy… » więcej 2024-02-13, godz. 23:06 "Pękło cne serce". Ostatnie pożegnanie Wiesława Orłowskiego [POSŁUCHAJ] Padający deszcz ze śniegiem nie powstrzymał wielbicieli talentu, znajomych, przyjaciół i rodziny w towarzyszeniu w ostatniej drodze aktorowi i śpiewakowi… » więcej 2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej
45678