Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Elżbieta Sikora – kompozytorka. Fot. [G. Mehring. Materiały prasowe]
Filharmonia w Szczecinie stoi przed ogromnym wyzwaniem artystycznym i logistycznym. W tej chwili jest na ostatniej prostej w przygotowaniach do światowej premiery Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, wybitnej polskiej kompozytorki i pionierki muzyki elektronicznej, tworzącej od wielu lat w Paryżu. O wydarzeniu zaplanowanym na niedzielę, 27 marca 2022 roku, rozpisuje się niemal cały świat muzyczny.

Warto więc powiedzieć, że utwór Sikory zestawiony jest z arcydziełem włoskiego mistrza Luigiego Nono. Obie kompozycje są wyrazem sprzeciwu wobec politycznej przemocy. Łączy je podobna obsada i polskie wątki. Czerpiąc z przeszłości, stają się ostrzeżeniem przed aktualnymi okrucieństwami, które niejako wpisały się w trwającą wojnę na Ukrainie.

Tytuł kompozycji Elżbiety Sikory nawiązuje do szóstego przykazania w tradycji talmudycznej: „nie zabijaj” i dedykowany jest ofiarom przemocy i niesprawiedliwości – podobnie jak powstały blisko czterdzieści lat wcześniej utwór „Quando stanno morendo. Diario Polacco no. 2” Luigiego Nono.

W swym nowym utworze Sikora sięga między innymi po słowa świadków zbrodni popełnionych w nazistowskim obozie koncentracyjnym Majdanek koło Lublina i zestawia je z poezją Grzegorza Kwiatkowskiego oraz ujgurskiego dysydenta Ekhmetjana Osmana, członka jednej z najbardziej prześladowanych współcześnie grup etnicznych.

Drugi diariusz polski Luigiego Nono (1924-1990) powstał pod wpływem wiadomości o wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Wstrząśnięty tą wiadomością kompozytor zadedykował utwór „Polskim przyjaciołom i towarzyszom, którzy na wygnaniu, w podziemiu, w więzieniach, w swoich miejscach pracy – trwają w oporze; zachowują nadzieję, choć jej nie ma, wierzą, choć są niewierzący”. W swej kompozycji Nono użył fragmentów wierszy Czesława Miłosza, Aleksandra Błoka, Endrego Adyego, Wielemira Chlebnikowa i Borysa Pasternaka, by postawić pytania, które mimo upływu lat okazują się zaskakująco aktualne („Mosca – chi sei?” – „Moskwo, kim jesteś?”).

Szóste przykazanie Elżbiety Sikory zostanie wykonane przez francuski zespołu wokalny Les Métaboles, który wystąpi pod kierownictwem Léo Warynskiego. Do udziału w projekcie zostali ponadto zaproszeni wybitni muzycy: Erik Drescher (flety), Bartosz Koziak (wiolonczela) i Dominik Dołęga (perkusja). W utworze Nono dołączą eksperci live electronics z SWR Experimentalstudio z Freiburga. W tym obchodzącym 50-lecie studio swoje dzieła komponowali m.in. Karlheinz Stockhausen, Pierre Boulez i właśnie Luigi Nono.

Na temat światowej premiery w Szczecinie Szóstego przykazania „Nie zabijaj” Elżbiety Sikory, z Dorotą Serwą – dyrektor Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza rozmawia Dorota Zamolska.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z dyr. Dorotą Serwą
 

Zobacz także

2024-01-15, godz. 14:28 Odszedł Jacek Bukowski [WSPOMNIENIE] "Z wielkim smutkiem informujemy, że 24 grudnia 2023, w Wigilię, odszedł pan Jacek Bukowski, przez ponad 20 lat związany z Filharmonią w Szczecinie, dla której… » więcej 2024-01-14, godz. 15:55 Cyprian Nocoń. „Solista” w Galerii Poziom 4. Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJ… Autor wielu indywidualnych wystaw w prestiżowych galeriach na świecie, m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji i Chinach. W Galerii Poziom 4. Filharmonii… » więcej 2024-01-14, godz. 14:45 Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki przedłużyli magię Świąt Bożego Narodzenia. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza… Najpiękniejsze polskie kolędy w opracowaniu Michała Grabowskiego zabrzmiały w piątek, 12 stycznia 2024 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza. Na… » więcej 2024-01-14, godz. 14:20 Szpak, Kuźniak i Wiśniewska zaśpiewali w przeddzień 20. rocznicy śmierci Czesława Niemena [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Kariera Czesława Niemena rozpoczęła się w Szczecinie w roku 1962, kiedy to został laureatem „Złotej Dziesiątki” na I Festiwalu Młodych Talentów. W… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Wirtualne Muzeum Joanny i Jana Kulmów.[ROZMOWA] Joanna – aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan – pianista, filozof, reżyser… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Gabrysia Matecka młoda klawesynistka najlepsza na festiwalu klawesynowym w Gdańsku. Gabrysia Matecka klawesynistka - uczennica w Urszuli Stawickiej w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie zdobyła w grudniu pierwsze miejsce na VIII Ogólnopolskim… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Sukienka Heleny Majdaniec w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Właśnie mija 22 rocznica śmierci Heleny Majdaniec, jednej z najsłynniejszych Szczecinianek. Polska wokalistka bigbitowa, nazywana „królową twista”… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Johannes Quistorp szczeciński przedsiębiorca i filantrop w filmie Heleny Kwiatkowskiej. [ROZMOWA] Opowieść o człowieku, który nadał kształt dzisiejszemu Szczecinowi, od kilku dni podbija internet. Film „Johannes Quistorp" to produkcja w którą zaangażowało… » więcej 2024-01-07, godz. 17:00 Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa w Polskim. [ROZMOWA] Premiera "Moliera czyli zmowa świętoszków" Michaiła Bułhakowa odbyła się wczoraj wieczorem na deskach sceny Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To pierwsza… » więcej 2024-01-07, godz. 15:30 Aleksander Dębicz | „Klasyka gwarantuje jakość, która daje większą kreatywność na wielu polach muzycznych...”… Koncerty Prezydenckie stały się już w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza tradycją. W tym roku melomani usłyszeli z Prezydentem Szczecina muzykę z wielkich… » więcej
7891011