Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2023-11-12, godz. 23:41 Znamy już finałową piątkę Nagrody Literackiej JANTAR [POSŁUCHAJ] Kilka dni temu została ogłoszona lista laureatów Nagrody Literackiej Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "JANTAR 2022". Nagrodę mogą otrzymać autorzy… » więcej 2023-11-13, godz. 00:17 Zmarła Danuta Strzelbicka-Mazuś, nestorka szczecińskiej plastyki [POSŁUCHAJ] "Malowanie towarzyszyło mi od dzieciństwa. Zawsze było dla mnie ważne tak samo, jak kontakt z naturą. Urodziłam się na Kresach w Małopolsce Wschodniej… » więcej 2023-11-14, godz. 08:48 Medale pamiątkowe dla uczestników strajków w sierpniu 1988 r. [POSŁUCHAJ] Jan Tarnowski - działacz opozycyjny, uczestnik strajku 1980 i 1988 oraz delegat Szczecina na II Krajowym Zjeździe Delegatów NSZZ „Solidarność” w 1990… » więcej 2023-11-15, godz. 21:27 "Słowianin" wraca z emigracji [ROZMOWA] Remont Domu Kultury "Słowianin" rozpoczął się w 2018 roku. I choć jego oficjalne otwarcie nastąpi 24 listopada, już teraz działa w starym miejscu przy… » więcej 2023-11-14, godz. 08:43 „Helix Nebula” Andrzeja Szachowskiego w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie | Światowa prapremiera [ROZMOWA, ZD… Andrzej Szachowski – młody polski twórca – laureat I Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie długo czekał… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Chór „Collegium Maiorum” poprowadzi prof. Szymon Wyrzykowski [ROZMOWA] Z myślą o długoletnich śpiewakach Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, którym obowiązki zawodowe i rodzinne uniemożliwiły systematyczną pracę… » więcej 2023-11-08, godz. 23:51 Dom Kultury Słowianin powraca. Po ponad pięcioletnim, generalnym remoncie powraca do "gry" Dom Kultury Słowianin. Dom Kultury Słowianin działa jako instytucja kultury nieprzerwanie od… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 RISING OF LUSITANIA czyli V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów w Szczecinie. V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów RISING OF LUSITANIA (www.animadoc.pl) zacumuje tym razem w Szczecinie, a konkretnie w KINIE INKU, czyli Inkubatorze… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 "Echo świątyni" Jakuba Stefka Organista i wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki Jakub Stefek właśnie wydał autorski albumu "The Echo of The Temple". Wypełniły go kompozycje polskich… » więcej 2023-11-05, godz. 17:00 Szczecin sprzed 100 lat pędzla Roberta Cicheckiego i współczesny pędzla Ryszarda Stefanika Robert Cichecki i Ryszard Stefanik współpracują ze sobą kilkanaście lat, połączyła ich tematyka obrazów oraz zainteresowanie malarstwem realistycznym… » więcej
1011121314