Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2024-01-30, godz. 00:09 8. urodziny Centrum Dialogu Przełomy [ROZMOWA] Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie obchodzi swoje 8. urodziny. Z tej okazji przygotowano cykl wydarzeń: spotkania, prelekcje, projekcje… » więcej 2024-01-28, godz. 14:50 Finał warsztatów „Jazz Camp for Girls”. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Istnieje ogromna dysproporcja, jeżeli chodzi o kobiety i mężczyzn w jazzowej grupie artystycznej. Badania wykazały, że 80% stanowią mężczyźni, a zaledwie… » więcej 2024-01-28, godz. 14:40 Monika Sawczuk i Grzegorz Sadowski zagrali w 267. rocznicę urodzin Mozarta | Filharmonia w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘ… Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza od kilku lat świętuje urodziny jednego z największych kompozytorów wszech czasów – Wolfganga Amadeusza Mozarta… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Dorota Serwa nowa dyrektorka Wydziały Kultury Urzędu Miasta Szczecin. [Rozmowa] Od ponad dwóch miesięcy Dorota Serwa pełni funkcję dyrektorka Wydziały Kultury Urzędu Miasta Szczecin. Znana z dotychczasowej roli jako kierująca Filharmonią… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Portret Szczecinian z Minifotu Każdy Szczecinianin zna Minifot czyli Zakład Fotograficzny przy Wojska Polskiego. To tu przez lata wielu z nas robiło sobie zdjęcia do legitymacji szkolnej… » więcej 2024-01-21, godz. 17:00 Islandzki projekt Fundacji Akademia Muzyki Dawnej [Rozmowa] Niezwykłe miejsce, fantastyczny program, rewelacyjni wykonawcy, a wszystko podczas polskiego finału projektu Wczoraj i dziś / I gaer og i dag – Polish-Icelandic… » więcej 2024-01-21, godz. 16:20 Ponad stu artystów przedstawi 39. Misterium kolędowe. Katedra w Szczecinie [ROZMOWA] W ostatnią sobotę tego miesiąca, 27 stycznia 2024 roku w Bazylice Archikatedralnej świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie przy ulicy św. Jakuba 1 odbędzie… » więcej 2024-01-21, godz. 15:40 Krystian Adam Krzeszowiak zachwycił publiczność w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Koncerty Noworoczne „Vivat Wiedeń” z najsłynniejszymi kompozycjami wielkich Straussów. Wczoraj i w piątek (19 i 20 stycznia 2024 roku) w Filharmonii im… » więcej 2024-01-21, godz. 15:20 Sławomir Wilk zagrał w Willi Lentza wszystkie Preludia z opusu 28. Fryderyka Chopina [ROZMOWA] W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani… » więcej 2024-01-14, godz. 17:21 Lokatorne zmienia adres [POSŁUCHAJ] Lokatorne. Miejsce działań antydyscyplinarnych - od trzech miesięcy działa w kamienicy przy Jagiellońskiej 93. Przestrzeń dla projektów artystycznych zbudowały… » więcej
45678