Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Janusz Wawrowski – skrzypek. Fot. [Fabrizio Maltese]
Koncert skrzypcowy op. 70 Ludomira Różyckiego i Koncert skrzypcowy D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego, znalazły się na szóstym albumie „Phoenix” Janusza Wawrowskiego. Artysta zarejestrował płytę z jedną z najbardziej cenionych orkiestr na świecie – The Royal Philharmonic Orchestra w Londynie pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Krążek wydała wytwórnia Warner Classics.

Album przykuwa uwagę nie tylko dzięki świetnej szacie graficznej, ale przede wszystkim perfekcyjnemu wykonaniu dwóch wielkich dzieł. To co stanowi o wyjątkowości płyty, to Koncert Różyckiego, sięgający 1944 roku, kiedy to znany wówczas i ceniony w świecie kompozytor tworzył utwór w owładniętej wojną Warszawie. Wybuch Powstania Warszawskiego przerwał pracę nad Koncertem, a sam twórca uciekł ze stolicy zostawiając za sobą fragmenty rękopisów. Dzieło przez wiele lat uznawane było za zaginione. Odkrycie rękopisów w kolekcji Gabinetu Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie umożliwiło kompletną rekonstrukcję Koncertu.

Przed wysłuchaniem wywiadu z Januszem Wawrowskim na temat albumu „Phoenix”, warto podkreślić, że artysta uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich skrzypków swojego pokolenia. Grał w najznamienitszych salach koncertowych na świecie, między innymi w Filharmonii Berlińskiej, Musikverein w Wiedniu, Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, De Doelen w Rotterdamie, Tel Aviv Music Center, Seoul Arts Center i Teatro Teresa Carreño w Caracas. Prowadzi też wiele kursów mistrzowskich w kraju i za granicą, a także jako profesor w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie – klasę skrzypiec.

Jest laureatem niezliczonej liczby nagród na międzynarodowych konkursach skrzypcowych, również m.in. nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2017 i 2019. Na swoim koncie ma ponadto nominację do nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Osobowość Roku” 2018 oraz do nagrody Fryderyk 2022 w kategorii Muzyki Poważnej – Najlepszy Album Polski za Granicą.

Za wybitną działalność artystyczną i społeczną został uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczeniem Zasłużony dla Kultury Polskiej. Występował na zaproszenie trzech Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuela Barroso.

Janusz Wawrowski dzięki uprzejmości Romana Ziemiana, gra na skrzypcach Antonio Stradivariego zbudowanych w 1685 roku. Jest to pierwszy oraz jedyny tej klasy instrument w powojennej Polsce.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Wawrowskim
 

Zobacz także

2024-02-11, godz. 15:30 „Europolifonie” sekstetu proMODERN w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Program premierowego koncertu muzyki świata pt. „Europolifonie”, którego świadkiem była publiczność czwartkowego wieczoru w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2024-02-11, godz. 14:30 Dzień Patrona Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej – prof. Marka Jasińskiego [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów kompozytorskich, pierwszy laureat Zachodniopomorskiego Nobla w dziedzinie nauk artystycznych, twórca utworów chóralnych… » więcej 2024-02-14, godz. 00:26 Pomnikowa "Babska sprawa" [POSŁUCHAJ] Aż trudno uwierzyć, że jeden z najsłynniejszych pomników Szczecina Bogusława X i Anny Jagiellonki, stojący przy wejściu do Zamku Książąt Pomorskich… » więcej 2024-02-12, godz. 23:07 "Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA] We wtorek (13 lutego) w szczecińskim Multikinie odbędzie się premiera pierwszego filmu dokumentalnego o podobozie obozu Ravensbrück w Königsberg in Neumark… » więcej 2024-02-14, godz. 00:37 Zuzanna Sejbuk w cyklu Juvenum Hortus w Willi Lentza [ROZMOWA] W cyklu JUVENUM HORTUS (Młody Ogród) w Willi Lentza wystąpiła szczecinianka Zuzanna Sejbuk. Koncert w był nagrodą instytucji kultury dla laureatki GRAND… » więcej 2024-02-14, godz. 00:44 "Zwolnieni z teorii" - projekt młodzieży z IX LO w Szczecinie [ROZMOWA] Grupa uczennic z IX LO w Szczecinie, miłujących sztukę bierze udział w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W związku z tym realizują projekt „Odsłońmy… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Z wizytą na Cmentarzu Centralnym - Wielka sława to żart w 100. rocznicę urodzin Jacka Nieżychowskiego. [RELACJA] 29 stycznia 1924 roku w wielkopolskiej rodzinie ziemiańskiej przyszedł na świat Jerzy Jacek Nieżychowski - współtwórca i pierwszy dyrektor Operetki Szczecińskiej… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Audiofeels - wracają do koncertowania. [ROZMOWA] Zespół Audiofeels po kilku latach przerwy powraca do koncertowanie i nawet nagrali nowa płytę. Zaczynają trasę koncertową od Szczecina, będzie można ich… » więcej 2024-02-05, godz. 18:02 Nowa płyta z muzyką teatralną Łukasza Górewicza. [ROZMOWA] W miniony piątek (2 lutego.2024) miała miejsce premiera płyty „The Soul Meetings” Łukasza Górewicza. Płyta dostępna w wersji cyfrowej m.in. Spotify… » więcej 2024-02-04, godz. 17:00 Adrianna Szymańska jako KORA na scenie polskiego. [ROZMOWA} Na 10 lutego zaplanowano drugą premierę w tym roku kalendarzowym w Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej. Będzie to opowieść o liderce Manamu Korze Jackowskiej… » więcej
56789