Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Stewart Copeland – perkusista, kompozytor, aranżer gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Eimear Noone podczas koncertu „Stewart Copeland | The Police”; 28 sierpnia 2022 roku. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Stewart Copeland – perkusista, kompozytor, aranżer gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Eimear Noone podczas koncertu „Stewart Copeland | The Police”; 28 sierpnia 2022 roku. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Prestiżowy magazyn Rolling Stone umieścił go w pierwszej dziesiątce na liście najlepszych perkusistów wszech czasów.

Stewart Copeland, bo o nim mowa, urodził się w Stanach Zjednoczonych, ale dzieciństwo spędził w Libanie, gdzie jego ojciec pełnił funkcję szefa komórki wywiadowczej CIA w Bejrucie. Zachęcony i wspierany przez ojca, który w swej karierze zawodowej miał także epizod muzyczny: był trębaczem w The Glenn Miller Band, Stewart zaczął intensywną naukę gry pod okiem doświadczonego perkusisty jazzowego. Uczył się bardzo szybko i już jako nastolatek zagrał pierwszy prawdziwy koncert.

Nagła przeprowadzka rodziny Copelandów do Anglii otworzyła przed Stewartem nowe możliwości, a przede wszystkim świat rock and rolla. Zaczynał jako dziennikarz magazynu perkusyjnego. Na przełomie lat 1974/1975, został perkusistą grupy Curved Air, z którą nagrał swój pierwszy album „Midnight Wire”. W 1977 roku założył jeden z najsłynniejszych zespołów rockowych w dziejach – The Police, w którym występował u boku Stinga i Henry’ego Padovaniego.

Po rozpadzie grupy w 1984 roku, Stewart zaczął szukać muzycznych wyzwań poza sceną rockową. Coraz bardziej poświęcał się komponowaniu. Stworzył, m.in. niezapomnianą ścieżkę dźwiękową do „Rumblefish” Francisa Forda Coppoli, za którą otrzymał nominację do Złotego Globu. Niedługo potem Oliver Stone zlecił mu napisanie muzyki do obrazów „Wall Street” i „Talk Radio”. Artysta jest zdobywcą pierwszej nagrody za wybitną muzykę w filmie na Festiwalu Filmowym w Hollywood. W 2003 roku jego nazwisko trafiło do Rock and Roll Hall of Fame. W swojej długiej karierze sprzedał ponad 60 milionów płyt na całym świecie i zdobył pięć nagród Grammy.

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku, Stewart Copeland rewelacyjnie zagrał w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Przyjechał na jedyny koncert w Polsce ze znanymi przebojami The Police przez siebie zaaranżowanymi na rozbudowany skład instrumentów sekcyjnych i orkiestrę. Szczecińskich symfoników poprowadziła nie tylko irlandzka dyrygentka i kompozytorka Eimear Noone, ale także Stewart Copland.
Posłuchaj eksluzywnego wywiadu Doroty Zamolskiej ze Stewartem Copelandem. Swojego głosu w tłumaczeniu rozmowy użyczył Paweł Szewłoga.
 

Zobacz także

2023-12-17, godz. 17:00 Grzegorz Turnau | „Ikony Kultury” w Willi Lentza [ROZMOWA] Debiutował w 1984 roku na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie utworem „Znów wędrujemy” do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, za który otrzymał… » więcej 2023-12-10, godz. 21:05 FiKa znika [POSŁUCHAJ] Jeszcze tylko przez kilka dni będzie działała księgarnia Fika. Po niespełna 10 latach działalności, kolejna kameralna księgarnia znika ze Szczecina i Polski… » więcej 2023-12-10, godz. 16:15 Bartłomiej Nizioł | „Na moje 50. urodziny nagrywam pięć koncertów Feliksa Janiewicza...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ] Bartłomiej Nizioł – prymariusz „Stradivari Quartett” – jednego z najdoskonalszych zespołów kameralnych na świecie, którego wszyscy muzycy grają… » więcej 2023-12-10, godz. 15:40 Nizioł, Sałajczyk i Grzybowski zagrali w setną rocznicę urodzin Stanisława Skrowaczewskiego | Filharmonia w Szczecinie… Stanisław Skrowaczewski jako pierwszy z Polaków prowadził najznakomitsze orkiestry globu, m.in. Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony… » więcej 2023-12-10, godz. 14:30 Trwa niemiecka odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [ROZMOWA] W kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow rozpoczęła się 10 grudnia 2023 roku niemiecka odsłona trwającego od czerwca br. Międzynarodowego… » więcej 2023-12-11, godz. 01:01 Bursztynowe pierścienie rozdane, twórcy uhonorowani [POSŁUCHAJ] Jacek Piątkowski z Teatru Współczesnego i Danuta Kamińska z Teatru Lalek „Pleciuga" - najlepszymi aktorami ubiegłego sezonu teatralnego zachodniopomorskich… » więcej 2023-12-13, godz. 20:56 Co nowego w Fundacji Akademia Muzyki Dawnej? [ROZMOWA] Fundacja Akademia Muzyki Dawnej w najbliższy czwartek (14 grudnia) zaprasza do Kulic, do Ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego na Koncert Adwentowy. To już… » więcej 2023-12-12, godz. 00:34 „Pacyfikacja Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego w Szczecinie 13 grudnia 1981 r.” w Centrum Dialogu Przełomy… Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie zaprasza w środę, 13 grudnia o godz. 17.00 na pokaz filmu dokumentalnego pt. „Pacyfikacja Stoczni… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Jak to z drewnem było. Narzędzia do obróbki drewna ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie Wystawa „Jak to z drewnem było” po raz pierwszy tak licznie przedstawia dawne narzędzia służące rzemieślnikom: cieślom, stolarzom, bednarzom, do obróbki… » więcej 2023-12-03, godz. 17:00 Kultura dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa. Życie teatralne i muzyczne dawnego Szczecina - ogólnopolska konferencja naukowa odbyła się w minionym tygodniu w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. Przedmiotem… » więcej
1011121314