Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik
Tancerze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”. Fot. Robert Stachnik
Trwa kampania wpisu poloneza na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Do akcji włączyła się Willa Lentza w Szczecinie wydarzeniem pod tytułem „Polonez&Willa”.

5 listopada 2022 roku otworzono dzień z polonezem projekcją polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz”, w reżyserii Andrzeja Wajdy, ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara. Był też koncert Orkiestry Kameralnej Opery Berlińskiej pod kierownictwem Tomasza Tomaszewskiego.

Honory domu pełnił Tomasz Raczek – znany publicysta, krytyk filmowy i teatrolog, natomiast historię powstania naszego narodowego tańca i jego znaczenie w kulturze przybliżyła dr Romana Agnel – absolwentka Paryskiej Sorbony, tancerka, choreografka, pedagożka, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego „Cracovia Danza”, który zatańczył w Rezydencji Augusta Lentza. Wykład Pani Doktor był znakomitym wprowadzeniem do panelu dyskusyjnego na temat poloneza.

Nie zabrakło również degustacji specjałów kuchni polskiej i kończącego spotkanie wspólnego poloneza z udziałem „Cracovia Danza” i rozbawionej publiczności, która dała się porwać do tańca przez lubianego aktora Arkadiusza Buszkę.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli Prezydent Miasta Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, a patronat medialny objęły m.in. redakcje TVP Kultura i Polskie Radio Szczecin.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej
12345