Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Antoni Wit – dyrygent. Fot. [Kamila Kozioł. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Antoni Wit – dyrygent. Fot. [Kamila Kozioł. Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Antoni Wit uznany jest za jednego z najwybitniejszych dyrygentów na świecie. Przez ponad pół wieku dyrygował grubo ponad dwieście pięćdziesięcioma zespołami po obu stronach globu, od Ameryki Południowej po Australię i Nową Zelandię. Jego kalendarz koncertowy zapełniony jest do 2025 roku. Siedemnaście lat kierował Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach – NOSPR (dawniej Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) i jedenaście Filharmonią Narodową w Warszawie. Prowadził również działalność pedagogiczną w klasach dyrygentury symfonicznej i operowej na całym świecie, m.in. na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Przewodniczył także wielu międzynarodowym konkursom dyrygenckim. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad dwieście albumów. Jako jeden z nielicznych muzyków klasycznych może poszczycić się ponad pięcioma milionami sprzedanych egzemplarzy swoich nagrań.

Studiował dyrygenturę u Henryka Czyża oraz kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Studia kompozytorskie kontynuował pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Ponadto ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po studiach został dyrygentem-asystentem Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie, a po Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim był dyrygentem-asystentem patrona tego Konkursu.

W 104. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski, 11 listopada 2022 roku, genialnie prowadził Orkiestrę Symfoniczną im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali wystąpił brytyjski pianista Jonathan Plowright, brawurowo wykonujący Koncert fortepianowy nr 1 fis-moll op. 3 Zygmunta Stojowskiego. Na bis zagrał Nokturn B-dur op. 16 Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas uroczystego wieczoru zabrzmiał także Prolog symfoniczny op. 6 Mieczysława Karłowicza do dramatu „Bianka da Molena” Józefata Nowińskiego i Symfonia nr 2 c-moll Elegijna Zygmunta Noskowskiego.

Po owacyjnie przyjętym koncercie, Antoni Wit spotkał się z melomanami, którym składał autografy na swojej książce pod tytułem „DYRYGENT Sprawa życia i śmierci”.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Profesorem Antonim Witem
 

Zobacz także

2024-03-26, godz. 21:22 "Pasja według św. Jana" Jana Sebastiana Bacha w ramach projektu "Muzyka dawna w Pomeranii" [ROZMOWA] W sobotę (23 marca) Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprosiła do Kaplicy Baptystów na "Pasję wedługg św. Jana " Jana Sebastiana Bacha. Szczecińskie wykonanie… » więcej 2024-03-26, godz. 21:26 Świat Rolanda Topora z plasteliny [ROZMOWA] Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-03-27, godz. 00:55 Nowy projekt społeczny - Laboratorium: Historie i Obrazy [ROZMOWA] "Laboratorium: Historie i Obrazy jest oddolną, zaangażowaną społecznie inicjatywą, której celem jest propagowanie nowych tendencji badawczych w naukach humanistycznych… » więcej 2024-03-26, godz. 21:42 "Wojtuś" - film Dominika Czecha [POSŁUCHAJ] Szczeciński twórca filmowy Dominik Czech w minioną środę (20 marca) po raz pierwszy pokazał swój najnowszy film "Wojtuś". To jeszcze nie premiera właściwa… » więcej 2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej
12345