Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Koncert "Głosy rzeki" jest komentarzem artystów z dziedziny muzyki, teatru i literatury wobec katastrofy ekologicznej, która od kilku miesięcy ma miejsce na Odrze. Program koncertu oparty jest na udziale dwóch czołowych wokalistek polskiej sceny jazzowej: pochodzącej ze Szczecina Agnieszki Wilczyńskiej (jako Odry) oraz warszawianki Doroty Miśkiewicz (jako Wisły), śpiewających specjalnie na tę okazję napisane teksty autorstwa Zuzanny Bojdy, skomponowane, zaaranżowane i wykonane przez instrumentalistę Miłosza Pękalę. Uzupełnieniem części wokalnej są partie poetyckiego tekstu mówionego wykonywane przez obie artystki oraz Lenę Frankiewicz - aktorkę, reżyserkę i pomysłodawczynię zdarzenia. Pochodzenie wykonawczyń (Szczecin, Warszawa, Toruń) pozwala na nawiązanie symbolicznego siostrzanego dialogu pomiędzy dwiema największymi w Polsce rzekami, jak również sytuuje topograficznie całość wydarzenia.

Koncert składa się z poszczególnych utworów: "Bezruch", "Przepływ", "Głosy rzeki", "Mówi Odra", "Myśli", "Algi", "Konfa", "Dzieci i ryby", "Wisełka", "Marche funebre", "Kto uratuje świat" i "Syreny". Ich nazwy już w samych swych tytułach niosą ze sobą cały fizyczny i emocjonalny ładunek tej katastrofy, a rozwinięcie tych tematów w improwizowane sekwencje, wokalizy, duety i partie solowe uzupełnione tekstem poetyckim wyznaczyłoby estetyczną i myślową zawartość wydarzenia, a jednocześnie zwiększało świadomość ekologiczną odbiorcy.

W przedstawieniu wykorzystano fragmenty reportażu zatytułowanego "Martwa rzeka" Anny Kolmer, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej. Reportaż znalazł się w dziesiątce reportaży nominowanych do nagrody w Festiwalu Mediów "Człowiek w zagrożeniu".

Koncert "Głosy rzeki" w Szczecinie odbędzie się 23 listopada w Jazzment Klubie", o godz. 19. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu, który z Leną Frankiewicz przeprowadził Konrad Wojtyła.
Posłuchaj rozmowy
 

Zobacz także

2024-03-24, godz. 14:45 Ignacy Lisiecki zachwycił melomanów w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Aleksander Tansman to z pewnością jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich XX wieku, który pozostaje nadal w naszym kraju bardzo mało znany. Urodzony… » więcej 2024-03-24, godz. 14:15 Finał II Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Trębaczy w Szczecinie uświetnił Louis Dowdeswell [POSŁUCHAJ, ZDJĘ… W poniedziałek, 18 marca 2024 zakończył się w Szczecinie II Ogólnopolski Konkurs i Festiwal Trębaczy. W konkursie wzięło udział kilkudziesięcioro młodych… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia. [ROZMOWA] "Chrzest Pomorza w dziejach Polski i Europy: Jubileusz 900-lecia" to nazwa projektu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego. O przebiegu działań… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 "Barwy Duszy" Wiesławy Markiewicz w Książnicy Pomorskiej. Ponad 60 najnowszych prac Wisławy Markiewicz można oglądać w sali pod Piramida Książnicy Pomorskiej. Pięknie zaaranżowana wystawa nosi tytuł "Barwy duszy"… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Kobiety Gryfitów, spotkanie z prof. Agnieszką Teterycz-Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego Profesor Agnieszka Teterycz - Puzio z Uniwersytetu Pomorskiego od lat zajmuje się historią średniowiecza. Interesują ją dzieje polskiego średniowiecza, szczególnie… » więcej 2024-03-17, godz. 17:00 Słynna Sinfonia Varsovia obchodzi Jubileusz 40-lecia w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą… » więcej 2024-03-11, godz. 18:00 Elżbieta Cherezińska narodzona za "Sydonię" [POSŁUCHAJ] Elżbieta Cherezińska otrzymała nagrodę w największym polskim plebiscycie czytelniczym. Nagrodzono książkę "Sydonia. Słowo się rzekło". To wyróżnienie… » więcej 2024-03-11, godz. 00:30 Jantar czeka [ROZMOWA] Podstawa wykonana jest z drewna lipowego. To otwarta książka, a na niej znajduje się okruch bursztynu. Spory, bo przecież nazwa konkursu zobowiązuje. Autorką… » więcej 2024-03-11, godz. 18:17 Izba Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej czeka na zwiedzających [POSŁUCHAJ] Jest to miejsce, w którym za pomocą artefaktów można opowiedzieć historię Nowogardu. Zarówno tę przedwojenną, powojenną, jak i współczesną. We… » więcej 2024-03-11, godz. 21:40 Pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS [ROZMOWA] Przed nami pierwsza edycja Międzynarodowego Konkursu Wokalnego VOICE and VILLAS, organizowanego przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury. Impreza… » więcej
23456