Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Agata Zając – dyrygentka. Fot. [Archiwum artystki]
Agata Zając – dyrygentka. Fot. [Archiwum artystki]
Rodzice chcieli, żeby została skrzypaczką. Z powodzeniem ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia w rodzinnym Poznaniu, po których zdecydowała się na studia na kierunku Biofizyka Molekularna na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W tej uczelni grała na skrzypcach w akademickiej orkiestrze kameralnej, w której zainteresowała się dyrygowaniem. Rozpoczęła więc kolejne studia – dyrygenturę symfoniczną i operową w poznańskiej Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego, którą ukończyła w klasie prof. Marcina Sompolińskiego w 2020 roku.

Jest także absolwentką podyplomowych studiów Menedżer Muzyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej kolejne studia podyplomowe, to obecnie trwające w Manchesterze w Wielkiej Brytanii – Mills Williams Junior Fellow in Conducting Royal Northern College of Music oraz w Szkole Doktorskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie pod opieką naukową prof. Łukasza Borowicza.

W Polsce dyrygowała wieloma orkiestrami, m.in. Filharmonii Poznańskiej, Opolskiej, Zielonogórskiej, Młodzieżową im. Schumanna i Kameralną Archetti. Była dyrygentem-rezydentem Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Orkiestry Filharmonii Sudeckiej, a także Warszawskiej Opery Kameralnej przy premierach Mozartowskiego Die Entführung aus dem Serai, Idomeneo i Halce Stanisława Moniuszki. Poza granicami kraju asystowała greckiemu dyrygentowi Michalisowi Economou w jego międzynarodowych projektach z Malta Philharmonic Orchestra w Chinach. Dyrygowała ponadto Musikverein Graz w Austrii i Orchestre national de Metz we Francji.

Uczestniczyła w międzynarodowych mistrzowskich kursach dyrygenckich u takich sław, jak chociażby Marin Alsop, Peter Eötvös, Mark Heronem, Paavo Järvi, David Reiland, Gregory Vajda i Jaap van Zweden.

Dziś współpracuje z orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi w Wielkiej Brytanii, wśród nich m.in. z BBC Philharmonic, Royal Northern College of Music, Manchester Camerata, Northern Ballet i Royal Liverpool Philharmonic.

Polska dyrygentka Agata Zając – to brzmi dumnie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Agatą Zając
 

Zobacz także

2025-02-09, godz. 18:24 DIVA - opowieść o Florence Foster Jenkins w Gryfińskim Domu Kultury i w Domu Kultury 13 Muz. "Diva", według scenariusza Xaviera Giannoliego to komedia inspirowana postacią i historią Florence Foster Jenkins. Określana jako „najgorsza śpiewaczka… » więcej 2025-02-09, godz. 18:18 "Jeszcze Polska nie zginęła póki ... się śmiejemy" - premiera w Teatrze Polskim w Szczecinie Niezwykle ciepło publiczność przyjęła wczorajszą premierą na scenie Szekspirowskiej Teatru Polskiego. To sztuka Jürgena Hofmanna ,,Jeszcze Polska nie zginęła..… » więcej 2025-02-04, godz. 15:35 "Cokolwiek robisz, pamiętaj o muzyce". Dyrygent Szymon Wyrzykowski o dokonaniach, planach i wyzwaniach [ROZMOWA DNIA] "Uprzejmie donoszę, że zostałem stypendystą Ministra Kultury. Będę tworzył opracowania kolęd i pieśni patriotycznych na chór, orkiestrę i solistów… » więcej 2025-02-04, godz. 16:16 Pamięć o Ofiarach Holokaustu [ROZMOWA] 27 stycznia 2025r. obchodziliśmy 80. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Co roku tego dnia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach… » więcej 2025-02-04, godz. 16:22 Szczecin na starych grafikach. Nowe nabytki Muzeum Narodowego w Szczecinie [ROZMOWA] Gabinet Grafiki Działu Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Szczecinie wzbogacił się o cenne cztery widoki Szczecina sprzed niemal 200 lat. Dokumentują one wygląd… » więcej 2025-02-04, godz. 16:43 Muzeum Muchy w Pradze [RELACJA] W Pradze powstało muzeum Alfonsa Muchy. Znalazły się w nim prace słynnego grafika i malarza z kolekcji należącej do jego potomków. lfons Maria Mucha… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Pożegnanie Ireny Brodzińskiej Wielka Artystka. Piękny Człowiek. Piękna Kobieta. Jej cudowny uśmiech i śmiech zwracały uwagę nie tylko w Arii ze śmiechem. Elegancka, ciepła i życzliwa… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Nie żyje Marcin Wicha, był pisarzem, eseistą i grafikiem, miał 52 lata. "Bez zbędnych słów, precyzyjnie, z głęboką przenikliwością pisał o tym, co dookoła. Surowość formy ściętej do kości przełamywał poczuciem humoru… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 Tysiąclecie pierwszej koronacji królów Polski Taka rocznica zdarza się raz na tysiąc lat - 2025 rok to milenium koronacji dwóch pierwszych królów Polski. Odbyły się one w Gnieźnie, dlatego miasto to… » więcej 2025-01-26, godz. 17:00 "Kossakowie - rodzina artystyczna" w Muzeum w Gliwicach ze zbiorami Rafała Podrazy. Muzeum w Gliwicach przygotowuje wystawę "Kossakowie - rodzina artystyczna". Będzie to opowieść o jednej z najważniejszych polskich rodzin, w których dziejach… » więcej
23456