Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Sunrise Festival 2022. Fot. Gomysz [Materiały prasowe]
Kto był pierwszym DJ’em na świecie? Z odpowiedzią na to pytanie jest tak, jak z pierwszym nagraniem gatunku muzycznego. Granice są płynne, co jakiś czas ktoś odkrywa, że ktoś był wcześniej. Jednak po raz pierwszy akronimu DJ’a użyto w 1935 roku. Skrót ten wymyślił amerykański komentator radiowy Walter Winchell, by opisać pracę radiowca gwiazdy – Martina Blocka z Los Angeles.

Natomiast w 1943 roku DJ radiowy Jimmy Savile zorganizował pierwszą na świecie, taneczną imprezę DJ’ską, grając z płyt muzykę jazzową. Wydarzenie odbyło się w sali lokalnego Zakonu Starożytnych Pasterzy w Otley w Anglii. Jimmy twierdzi, że w 1947 został pierwszym DJ’em, który używał podwójnych gramofonów do ciągłej gry.

W Polskim Radiu Szczecin mamy prawdziwego DJ’a. Jest nim DJ MIQRO – Mirek Grzybowski. Obchodzi właśnie 10-lecie pracy na naszej antenie. Jest koneserem czarnej, winylowej płyty, prekursorem najnowszych nowinek technicznych, promotorem nieśmiertelnego „Hose Music”, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej popularnych DJ’ów w Polsce i Europie zapraszanych na prestiżowe wydarzenia DJ’skie, wśród nich m.in. wszystkie edycje Sunrise Festiwal Afterparty i Electrocity Festival. Występuje też ze słynnymi DJ’ami z całego świata, m.in. z Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz Włoch. Założył własne studio, w którym produkuje utwory i remiksy wydawane w takich wytwórniach fonograficznych, jak m.in. Caballero Recordings, Intelabel Records (z dużym wsparciem house maestro Jerry'ego Ropero), Sony BMG, Diamondhouse Records, 1980 Recordings, Mylo Records i WTF. Jest ponadto współzałożycielem Randewu Records. Z DJ’em Milkwishem promuje młodych artystów z Polski.

Jego audycje pt. „Miqrokosmos” z muzyką taneczną emitowane są w piątki i soboty od godziny 20 do 24 oraz w niedzielę od 20 do 22 w paśmie Radia Szczecin Extra. Po przerwie wakacyjnej – od września DJ’a MIQRO będzie można usłyszeć także w czwartki od godz. 23 w Radiu Szczecin. W autorskich programach cieszących się ogromną popularnością prezentuje starannie wybraną różnorodną klubową muzykę taneczną miksowaną z najróżniejszymi efektami dźwiękowymi. Swoją pasją DJ’ską chętnie dzieli się w wywiadzie, do wysłuchania którego zachęcam gorąco.
DJ MIQRO. Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Mirkiem Grzybowskim
 

Zobacz także

2024-05-12, godz. 15:25 Ryszard Horowitz świętował 85. urodziny w Szczecinie [WYWIAD z ARTYSTĄ i Jego synem Danielem, ZDJĘCIA] Często oglądając moje prace ludzie są przekonani, że powstały niedawno i przy użyciu oprogramowania komputerowego. Wiele z nich stworzonych zostało jednak… » więcej 2024-05-15, godz. 21:50 Po raz 9. "Szwajowa niedziela" w Szczecinie [POSŁUCHAJ] To już tradycja, by w majową niedzielę spotkać się w Starej Rzeźni na spotkaniu poświęconym pamięci szczecińskiej dziennikarki i pisarki Moniki Szwai… » więcej 2024-05-14, godz. 00:55 Kevin Kenner w Willi Lentza [POSŁUCHAJ] Znakomity pianista, sławny chopinista - Kevin Kenner wystąpił w czwartek (9 maja) w Willi Lentza w Szczecinie. Artysta wystąpił z kwartetem Vienna Morphing… » więcej 2024-05-14, godz. 01:01 Archiwum Zjednoczonej Europy i inne sprawy [ROZMOWA] Archiwum Państwowe zaprasza do wzięcia udziału w akcji „Archiwum Zjednoczonej Europy”, która polega na zbieraniu pamiątek z wydarzeń sprzed 20 lat, materiałów… » więcej 2024-05-15, godz. 23:22 21. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej [ROZMOWA] Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej w tym roku odbywa się po raz 21. i przebiega pod hasłem Musica Poetica. Festiwal rozpoczął się w piątek koncertem… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Zorganizowana Grupa Teatromaniaków CZESŁAW ma 10 lat! W teatrze bywają często, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Na te same przedstawienia potrafią iść kilka, a nawet kilkadziesiąt razy. W Szczecinie od 10… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontrapunkt przyznane Brytyjski spektakl "The Making of Pinocchio" Rosany Cade, Ivor MacAskill otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Formy na 57. Międzynarodowym Festiwalu… » więcej 2024-05-05, godz. 17:00 Premiera Goleniowskiej Rock Opery 17 maja 2024 oraz nowy spektakl Teatru Brama na jesień Goleniów szykuje się do największego spektaklu w historii miasta. Na scenie wystąpi ponad 300 mieszkańców tego miasta i artyści z Polski i Europy w elektryzującym… » więcej 2024-05-05, godz. 15:30 Artur Moon | „Kolejne 'Koncerty w Ciemności' zagram w Chinach...” [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Zagrał przy komplecie melomanów trzy koncerty w Operze na Zamku w Szczecinie. 28-letni Artur Moon – polski pianista, awangardowy kompozytor i wizjoner, laureat… » więcej 2024-05-05, godz. 14:55 Finał 6. Festiwalu Szczecin Classic w Złotej Sali Filharmonii [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Różnorodne zespoły, od duetów po festiwalową orkiestrę. Urozmaicony program wielkich mistrzów partytury od Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha… » więcej
12345