Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sławomir Wilk – pianista. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
W szczecińskiej rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. Wczoraj, 20 stycznia 2024 roku w ramach cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie”, komplet preludiów z opusu dwudziestego ósmego, Walce, Impromptu i Mazurki wielkiego Fryderyka oraz zagraną na bis słynną Etiudę Rewolucyjną op. 10 nr 12 przedstawił Sławomir Wilk – laureat wielu konkursów, występujący w prestiżowych salach koncertowych.

Artysta zaliczany do czołówki polskich pianistów średniego pokolenia urodził się w Szczecinie. Tu kształcił się w podstawowej szkole muzycznej u Heleny Pachlowskiej i w średniej u Mikołaja Szczęsnego. Jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w klasie fortepianu prof. Waldemara Wojtali, oraz studiów podyplomowych w Royal Irish Academy of Music w Dublinie u prof. Johna O’Conora.

Istotną rolę w działalności artystycznej pianisty odgrywa muzyka polska, a w szczególności twórczość Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego. Za swój wkład w propagowaniu kultury polskiej w kraju i za granicą otrzymał wiele prestiżowych nagród, m.in. Towarzystwa Przyjaciół Sztuki w Gdańsku, Towarzystwa Ubezpieczeniowego Allianz Polska („Nike” w dziedzinie Kultura, Nauka, Media), Nagrodę artystyczną Prezydenta Miasta Szczecina oraz odznakę Gryfa od Wojewody Zachodniopomorskiego.

Sławomir Wilk zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Wykłada i prowadzi klasy fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Sztuki w Szczecinie. W 2018 roku otrzymał tytuł doktora sztuk muzycznych w macierzystej uczelni w Gdańsku.

Po gorąco oklaskiwanym recitalu w Willi Lentza chętnie mówił o utworach zagranych w rezydencji, wśród których wybrzmiało m.in. Preludium A-dur op. 28 nr 7 Fryderyka Chopina.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej ze Sławomirem Wilkiem
 

Zobacz także

2025-03-31, godz. 01:05 Muzyczne fascynacje młodych organistów czyli "Zacznij od Bacha" [ROZMOWA] Data urodzin lipskiego kompozytora Jana.Sebastiana Bacha jest datą umowną (w źródłach podaje się dwie różne - 21 i 31 marca), niemniej rocznica kolejnych… » więcej 2025-03-31, godz. 02:16 "Szekspir w Klubie Seniora". Powstaje nowe słuchowisko w Radiu Szczecin [RELACJA] Krzysztof Wakuliński, Michał Janicki i Adam Dzieciniak. Już niedługo na naszej antenie kolejne słuchowisko z udziałem znanych aktorów. To "Szekspir w Klubie… » więcej 2025-03-31, godz. 02:29 Rusza nabór do VOICESandVILLAS 2025 [ROZMOWA] Międzynarodowy Konkurs Wokalny VOICESandVILLAS 2025, organizowany przez Willę Lentza - szczecińską instytucję kultury ogłasza nabór na kolejną edycję. Pierwsza… » więcej 2025-03-30, godz. 17:00 Nabór do International Lutosławski Youth Orchestra. Filharmonia w Szczecinie zaprasza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W ubiegłym roku chęć grania w ILYO – International Lutosławski Youth Orchestra zgłosiło około czterystu instrumentalistów z czterech kontynentów, w… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 „Rondo Wiatraczna” najnowsza książka Marka Bieńczyka Co kilka lat odwiedza Szczecin Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z francuskiego, autor kultowych powieści jak „Tworki” (nagrodzona… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Jerzy Salwarowski | „Kiedy dyryguję synem Hubertem, zawsze ogarnia mnie uczucie wielkiej, wielkiej dumy...” [ROZMOWA… W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Księgarnia na kółkach Kamienicy w Lesie To kolejny, oryginalny pomysł, właścicieli księgarni Kamienica w lesie. W oryginalnym, pomalowanym w kwiaty Volkswagenie z 1978 roku, zaczął bowiem działać… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ma 10 lat. To od początku miało być połączenie biznesu z kulturą. Tak o działalności szczecińskiej Starej Rzeźni mówi jeden z jej założycieli Marek Hołowacz Centrum… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Szczecinianie wystąpili w Karolinie w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza… Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie wystąpił w sobotę w Karolinie czyli na zaproszenia Mazowsza. To wielkie wyróżnienie dla nas móc pokazać się w… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Benefis Andrzeja Szpaka, wokalisty, skrzypka, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora odbył się wczoraj wieczorem w… Szczeciński twórca, który właśnie obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej , dał się poznać szerokiej publiczności jako doskonały interpretator piosenek… » więcej
23456