Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Orkiestra Sinfonia Varsovia. Fot. Bartek Barczyk. Źródło: https://www.sinfoniavarsovia.org/sinfonia-varsovia/o-nas/
Orkiestra Sinfonia Varsovia. Fot. Bartek Barczyk. Źródło: https://www.sinfoniavarsovia.org/sinfonia-varsovia/o-nas/
W kwietniu 2024 roku mija 40 lat od historycznych koncertów wybitnego skrzypka Yehudi Menuhina w Filharmonii Narodowej z powstałą na tę okazję orkiestrą symfoniczną, zbudowaną wokół rdzenia smyczków Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka. Po tych koncertach ofertę poprowadzenia orkiestry złożyli Menuhinowi ówczesny jej menedżer Franciszek Wybrańczyk i Waldemar Dąbrowski – dyrektor naczelny Centrum Sztuki Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. Zespół kierowany przez nowego pierwszego gościnnego dyrygenta niebawem zaczął regularnie koncertować pod nazwą Sinfonii Varsovii – od 1997 współprowadzony przez Krzysztofa Pendereckiego jako dyrektora muzycznego, a następnie artystycznego (2003–2020). W 2004 roku Franciszek Wybrańczyk przekazał obowiązki dyrektora Sinfonii Varsovii swemu asystentowi, wieloletniemu muzykowi, kontrabasiście zespołu – Januszowi Warynowskiemu, który tę funkcję sprawuje do dziś.

Sinfonia Varsovia rozpoczęła z Yehudi Menuhinem światowe tournée, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Szeroki repertuar orkiestry, obejmujący zarówno dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga Beethovena, jak i Krzysztofa Pendereckiego zaowocował współpracą z rzeszą solistów i dyrygentów. Orkiestra zawiązała artystyczne przyjaźnie z najwybitniejszymi dyrygentami, wśród których znaleźli się m.in. Witold Lutosławski, Lorin Maazel oraz solistami, do których należą m.in. Piotr Anderszewski, Martha Argerich i Anne-Sophie Mutter.

Zespół zagrał ok. 4 000 koncertów na całym świecie i nagrał ponad 300 płyt, w tym m.in. dla wytwórni Decca, Deutche Grammophon, Naxos, Sony i Warner. Repertuar obejmuje dzieła od XVIII wieku do współczesności. Szczególne miejsce zajmuje twórczość polskich kompozytorów, w tym Fryderyka Chopina, Krzysztofa Pendereckiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara. Orkiestra ma na swoim koncie liczne prawykonania utworów, m.in. Johna Adamsa, Jana A. P. Kaczmarka, Witolda Lutosławskiego, Pawła Mykietyna, Onutė Narbutaitė, Krzysztofa Pendereckiego, Marty Ptaszyńskiej, Marcina Stańczyka i Pawła Szymańskiego.

Sinfonia Varsovia na jubileuszowe występy wybrała w naszym kraju Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie i Polską Filharmonię Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku oraz im. Mieczysława Karłowicza. W Szczecinie brawurowo wykonała z Piotrem Anderszewskim – światowej sławy pianistą prowadzącym orkiestrę od instrumentu – Koncert fortepianowy D-dur Hob. XVIII:11 Josepha Haydna, Symfonię nr 35 D-dur Haffnerowską KV 385 Wolfganga Amadeusa Mozarta i Koncert fortepianowy nr 1 C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Januszem Warynowskim – dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia
 

Zobacz także

2025-05-11, godz. 17:00 Autorski Szczecin autorskie piosenki Eva Sand to szczecińska wokalistka. Jej charakterystyczny, niski głos wabi i zachwyca słuchacza. Na co dzień artystka współpracuje z pianistą i kompozytorem… » więcej 2025-05-11, godz. 17:00 Kultura pod presją Wielkim zainteresowaniem cieszyła się poniedziałkowa (5.05.2025) konferencja zatytułowana "Kultura pod presją", poświęcona zagrożeniom psycho-fizycznm… » więcej 2025-05-05, godz. 17:50 "Traumy wojny" w Muzeum Narodowym w Szczecinie [ROZMOWA] "Traumy wojny" - to najnowsza, wystawa otwarta w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Dzięki współpracy Centrum Dialogu Przełomy i Muzeum Sztuki Współczesnej powstała… » więcej 2025-05-05, godz. 14:58 "Szwajowa niedziela jest... szwajna" [POSŁUCHAJ] "Szwajowa niedziela" to impreza, która ma już dziesięcioletnią tradycję. "Szwajowa niedziela" zawsze jest... szwajna" - śmieje się Marek Szurawski, dziennikarz… » więcej 2025-05-05, godz. 17:56 XXII Festiwal Muzyki Dawnej od 16 do 26 maja [ROZMOWA] Już 16 maja w Szczecinie rozpoczyna się XXII Festiwal Muzyki Dawnej. Po raz kolejny Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na cykl koncertów, w tym roku pod… » więcej 2025-05-05, godz. 18:04 Międzynarodowa grupa wsparcie dla Teatru Brama w Goleniowie [ROZMOWA] Teatr Brama z Goleniowa od lat skupia miłośników Melpomeny z różnych stron świata. Najczęściej jest to wynik ich praktyk w ramach Erasmusa czy innych projektów… » więcej 2025-05-05, godz. 16:29 Żywa lekcja historii w Muzeum – Miejscu Pamięci Ravensbrück [RELACJA] Były torturowane, głodzone, przeprowadzano na nich pseudomedyczne eksperymenty. 80 lat temu Armia Czerwona wkroczyła do największego nazistowskiego obozu koncentracyjnego… » więcej 2025-05-05, godz. 17:37 Kultura pod presją [ROZMOWA] Już jutro (5.04.) w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie o godzinie 10 rozpocznie się konferencja zatytułowana "Kultura pod presją", poświęcona zagrożeniom… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 Zachwycająca VICTORIA Frąckiewicza, Kuropaczewskiego i Milera [ROZMOWA z ARTYSTAMI] Należą do jednych z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych polskich instrumentalistów. Występują z ogromnym powodzeniem w prestiżowych salach koncertowych… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 Gryf i Melpomena. Historia szczecińskich teatrów według ADL. Nosi tytuł "Gryf i Melpomena" i jest historią szczecińskich teatrów dramatycznych. W poświąteczny wtorek (22.04.2025) została zaprezentowana w Willi Lentza… » więcej
23456