Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
(…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego Carmina Quartett.

Fantastycznych recenzji o młodym zespole trudno zliczyć. Jest jedynym z Polski, który zwyciężył w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). To także laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) oraz Martha Debelli Stiftung Wettbewerb w Grazu (2022). Nie ma się zatem czemu dziwić, że wygrał również Konkurs na rezydencję 6. Festiwalu Szczecin Classic ogłoszonego przez Baltic Neopolis Orchestra. Wczoraj, 27 kwietnia 2024 zainaugurował to wydarzenie w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.

Pokłosie sukcesów konkursowych, to m.in. stypendium Guarneri Trio Prague umożliwiające udział w kursach mistrzowskich w Wengen w Szwajcarii oraz w Schlitz w Niemczech. Trio założone w 2017 roku zagrało wiele koncertów m.in. w ramach projektów Polish Music Experience, Partnerstwo dla Muzyki 2.0 oraz ÖHome Kunstuniversität Graz, a także podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Zespół występuje w kraju i za granicą, m. in. w Szwajcarii i Danii.

Trio tworzą Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian) – absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, dziś pracujące w swojej Alma Mater i Krzysztof Katana – również absolwent tej samej uczelni, grający w pierwszych skrzypcach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – NOSPR w Katowicach.

W 2023 roku zespół ukończył Kunstuniversität Graz w klasie kameralistyki prof. Chia Chou. Może się także poszczycić studiowaniem u znakomitości świata muzyki kameralnej, wśród których są m.in. Ida Bieler, François Dumont, Stephan Goerner, Marek Jerie, Josef Kluson, Ivan Klansky, Urlich Koella, Charles Richard-Hamelin, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny i Kaja Danczowska. Natomiast w 2022, dzięki programowi stypendialnemu Młoda Polska, muzycy wydali swoją debiutancką płytę z dziełami Artura Malawskiego i Dymitra Szostakowicza.

W Szczecinie Trio Legend świetnie wykonało dwa polskie utwory: „Betelgeuse” Marcela Chyrzyńskiego i „Tango” Romualda Twardowskiego. Równie doskonale zagrało Trio fortepianowe f-moll op. 65 nr 3 Antonína Dvořáka, którego fragmenty ilustrują wywiad z artystami.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z muzykami Tria Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypce, Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela i Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
 

Zobacz także

2024-07-08, godz. 00:40 Dozwolone do lat 18. 1. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Young Hearts Film Festiwal [POSŁUCHAJ] Dziś (7.07) w Ińsku ostatni dzień 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Young Hearts Film Festiwal. Dozwolone do lat 18". "Nasz festiwal, to przede wszystkim… » więcej 2024-07-08, godz. 01:01 10 lat Tworzę się [POSŁUCHAJ] Galeria Tworzę się ma 10 lat. Obecnie w Galerii można oglądać zaprojektowana przez najmłodszych wystawę MIASTO (dla) DZIECI. Ekspozycja jest jak duża… » więcej 2024-07-08, godz. 01:09 Opera nad morzem [ROZMOWA] Opera na Zamku zaprosiła wczoraj (6.07.) do amfiteatru w Świnoujściu na letni koncert muzyki klasycznej z najsłynniejszymi ariami operowymi i operetkowymi… » więcej 2024-07-08, godz. 00:52 Filmy o nieszablonowych artystach, najciekawszych trendach i wyjątkowych zjawiskach w szczecińskiej Trafo [ROZMOWA] Tego lata w sobotnie wieczory w Trafostacji Sztuki odbywać się będą prezentacje w ramach Festiwalu On Art. Przez najbliższe 2 miesiące jednocześnie w wielu… » więcej 2024-07-07, godz. 19:35 Akademia Sztuki w Szczecinie i Musikverein BEL CANTO Ueckermünde e.V. obchodzą 10-lecie współpracy [ROZMOWA, ZDJĘ… Studenci i pedagodzy Akademii Sztuki w Szczecinie zagrali kilkadziesiąt koncertów w Niemczech. Przedstawili gale operowe, operetkowe i musicalowe, a także wielkie… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum non Profanum "Odą do radości" Ludwiga van Beethovena czyli hymnem Unii Europejskiej zjednoczone chóry polsko-niemieckie, orkiestra z Filharmonii we Lwowie i soliści zakończyli… » więcej 2024-06-30, godz. 20:00 Festiwal Audiomat - słuchowiska radiowe Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. Po raz kolejny Fundacja Teatr Wyobraźni zaprosiła do Grodna… » więcej 2024-06-30, godz. 20:04 Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego z Piosenkami Heleny Majdaniec To już XXII edycja stworzonego przez Jana Waraczewskiego cyklu plenerowych koncertów Muzyka na wodzie. Tym razem dąbska przystań poniosła na swych falach… » więcej 2024-06-30, godz. 18:35 Zabytkowe organy z Białogardu na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Celem Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawcy i organizatora trzeciej odsłony Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”… » więcej 2024-06-23, godz. 23:31 Dorota Serwa rezygnuje ze stanowiska Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta [POSŁUCHAJ] Są tacy, których zaskoczyła swoją decyzją. Inni od początku twierdzili, że urząd to nie jest dobre miejsce dla mocnej i silnej osobowości - kreatywnej… » więcej
12345