Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Trio Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypek (od lewej), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian), Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela). Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
(…) wspaniała wyrazistość gry, wyrafinowane wyczucie stylu oraz bogate doświadczenie w grze kameralnej (…). Tak Trio Legend ocenił Stephan Goerner z doskonałego Carmina Quartett.

Fantastycznych recenzji o młodym zespole trudno zliczyć. Jest jedynym z Polski, który zwyciężył w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (2019). To także laureat XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (2018), II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie (2021) oraz Martha Debelli Stiftung Wettbewerb w Grazu (2022). Nie ma się zatem czemu dziwić, że wygrał również Konkurs na rezydencję 6. Festiwalu Szczecin Classic ogłoszonego przez Baltic Neopolis Orchestra. Wczoraj, 27 kwietnia 2024 zainaugurował to wydarzenie w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin.

Pokłosie sukcesów konkursowych, to m.in. stypendium Guarneri Trio Prague umożliwiające udział w kursach mistrzowskich w Wengen w Szwajcarii oraz w Schlitz w Niemczech. Trio założone w 2017 roku zagrało wiele koncertów m.in. w ramach projektów Polish Music Experience, Partnerstwo dla Muzyki 2.0 oraz ÖHome Kunstuniversität Graz, a także podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych. Zespół występuje w kraju i za granicą, m. in. w Szwajcarii i Danii.

Trio tworzą Monika Krasicka-Gajownik (wiolonczela), Agnieszka Zahaczewska-Książek (fortepian) – absolwentki Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, dziś pracujące w swojej Alma Mater i Krzysztof Katana – również absolwent tej samej uczelni, grający w pierwszych skrzypcach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – NOSPR w Katowicach.

W 2023 roku zespół ukończył Kunstuniversität Graz w klasie kameralistyki prof. Chia Chou. Może się także poszczycić studiowaniem u znakomitości świata muzyki kameralnej, wśród których są m.in. Ida Bieler, François Dumont, Stephan Goerner, Marek Jerie, Josef Kluson, Ivan Klansky, Urlich Koella, Charles Richard-Hamelin, Maria Szwajger-Kułakowska, Wiesław Kwaśny i Kaja Danczowska. Natomiast w 2022, dzięki programowi stypendialnemu Młoda Polska, muzycy wydali swoją debiutancką płytę z dziełami Artura Malawskiego i Dymitra Szostakowicza.

W Szczecinie Trio Legend świetnie wykonało dwa polskie utwory: „Betelgeuse” Marcela Chyrzyńskiego i „Tango” Romualda Twardowskiego. Równie doskonale zagrało Trio fortepianowe f-moll op. 65 nr 3 Antonína Dvořáka, którego fragmenty ilustrują wywiad z artystami.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z muzykami Tria Legend w składzie: Krzysztof Katana – skrzypce, Monika Krasicka-Gajownik – wiolonczela i Agnieszka Zahaczewska-Książek – fortepian
 

Zobacz także

2024-06-30, godz. 20:00 Festiwal Audiomat - słuchowiska radiowe Słuchowiska na żywo, warsztaty głosowe i spotkania z aktorami to atrakcje Festiwalu Audiomat. Po raz kolejny Fundacja Teatr Wyobraźni zaprosiła do Grodna… » więcej 2024-06-30, godz. 20:04 Muzyka na wodzie Jana Waraczewskiego z Piosenkami Heleny Majdaniec To już XXII edycja stworzonego przez Jana Waraczewskiego cyklu plenerowych koncertów Muzyka na wodzie. Tym razem dąbska przystań poniosła na swych falach… » więcej 2024-06-30, godz. 18:35 Zabytkowe organy z Białogardu na Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Celem Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw – pomysłodawcy i organizatora trzeciej odsłony Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”… » więcej 2024-06-23, godz. 23:31 Dorota Serwa rezygnuje ze stanowiska Dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta [POSŁUCHAJ] Są tacy, których zaskoczyła swoją decyzją. Inni od początku twierdzili, że urząd to nie jest dobre miejsce dla mocnej i silnej osobowości - kreatywnej… » więcej 2024-06-24, godz. 00:48 „Minidrama, czyli Spektakl na Trzech Aktorów i Chór zza Kulis” [POSŁUCHAJ] Akcja „Teatr dla aktorów seniorów" - to nowy projekt Marty Łągiewki, aktorki znanej z Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie. Artystka działa także pod szyldem… » więcej 2024-06-24, godz. 00:57 Premiera "JOKO" Izabeli Plucińskiej w Szczecinie [POSŁUCHAJ] Film "Joko" Izabeli Plucińskiej, współprodukowany w Szczecinie, wrócił właśnie z nagrodą z prestiżowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy we Francji… » więcej 2024-06-23, godz. 18:30 Filipiński Chór Uniwersytecki zwycięzcą 59. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego… Blisko 600. śpiewaków, ponad 20 chórów i 30. dyrygentów. W piątek, 21 czerwca 2024 w Międzyzdrojach zakończył się najstarszy festiwal chóralny w Polsce… » więcej 2024-06-16, godz. 17:00 Music West Fest po raz 10. w Zachodniopomorskim Wczoraj koncertem „de Madrid a Buenos Aires" w Galerii Kaskada rozpoczęła się wieczorem 10.jubileuszowa edycja festiwalu Music West Fest. Music West Fest… » więcej 2024-06-16, godz. 14:30 Rune Bergmann zwieńczył ośmioletnią pracę w Filharmonii w Szczecinie koncertem z Branfordem Marsalisem [ROZMOWA, … Pracę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie na stanowiskach dyrektora artystycznego i głównego dyrygenta rozpoczął w sezonie artystycznym… » więcej 2024-06-11, godz. 21:40 Śniadanie na trawie w stylu lat 60. w Willi Lentza [RELACJA] Dawna rezydencja Lentza należy do najcenniejszych zabytków XIX-wiecznej architektury w Szczecinie. To miejsce jest depozytariuszem pamięci o przeszłości… » więcej
12345