Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
Afisz koncertu. Fot. Materiały prasowe Stowarzyszenia Pierwszorzędnych Inicjatyw. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz
W sobotę, 1 czerwca 2024 roku o godzinie 15.00, w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie (kościół tuż przy Bramie Portowej), po raz kolejny zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”. Pierwszy koncert odbędzie się pod hasłem „W hołdzie dzieciom – ofiarom wojen rozgrywanych w świecie”.

Organizator festiwalu – Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, pragnie rozbudzić w odbiorcach idee wolności, solidarności, tolerancji i otwartości, poszerzyć atrakcyjność oferty kulturalnej i turystycznej Szczecina oraz Pomorza Zachodniego, a także wzmocnić potrzebę uczestnictwa mieszkańców Regionu w kulturze.

Impreza prezentowana 1 czerwca br. (Międzynarodowy Dzień Dziecka „ustanowiony w roku 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych”), spełni również rolę edukacji muzycznej skierowanej do najmłodszych mieszkańców Szczecina i turystów, którzy poznają budowę i historię króla instrumentów oraz sposoby wydobywania dźwięku np. z organów, a także z różnych rodzajów harmonijek ustnych.

Stowarzyszenie zaprosiło na koncert szczecińskich muzyków, co jest również formą wsparcia i promocji rodzimych twórców oklaskiwanych na wielu estradach Europy. Na organach zagra dr Katarzyna Ganczarska, a na harmonijkach ustnych Trio „Animato”, natomiast istniejący już 35 lat zespół „Serduszka” zaśpiewa popularne utwory klasyczne i współczesne.

Celem festiwalu jest również przekazanie mieszkańcom Pomorza Zachodniego oraz turystom wiedzy o słynnej rodzinie Grünebergów, której członkowie m.in. w Białogardzie, Szczecinie i w Zdrojach budowali, rozbudowywali, a także restaurowali przez ponad 200 lat wysokiej klasy organy, które zdobiły nie tylko świątynie Europy, ale również dalekiej Afryki Południowej.

Świadome uczestnictwo w koncertach realizowanych w świątyniach wyposażonych w wiekowe organy poszerzy ponadto wiedzę odbiorców nt. dokonań byłych mieszkańców regionu i uświadomi współcześnie żyjącym, że spośród ok. tysiąca instrumentów stworzonych przez szczecińskich konstruktorów – w Polsce zostało prawdopodobnie zaledwie ok. 80, a w Niemczech ok. 90 sztuk.

Festiwalowe koncerty przyczynią się zapewne do zaprzestania nagannych praktyk wyrzucania z kościołów arcydzieł sztuki organmistrzowskiej, których miejsce zajmują kasowane obecnie ze świątyń Europy Zachodniej (zdarza się) złej jakości organy tworzone w drugiej połowie XX wieku.

Organizacja wydarzenia ma sens. Dowodem na to mogą być przykłady podjęcia przez przedstawicieli parafii w Połczynie-Zdroju oraz w Międzyzdrojach prac renowacyjno-konserwatorskich zabytkowych „Grünebergów”, prowadzonych w certyfikowanych warsztatach organmistrzowskich. Tak więc cenne instrumenty (zaprojektowane specjalnie do wnętrz konkretnych kościołów), zaczną wkrótce swoje „drugie życie”.

Festiwal, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, współfinansują Gmina Miasta Szczecin i Województwo Zachodniopomorskie. Partnerami przedsięwzięcia są: Sanktuarium pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie, Stowarzyszenie SAWP, Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne w Szczecinie, Bazylika Archikatedralna pw. Św. Jakuba Apostoła w Szczecinie, Stowarzyszenie Organowe św. Zofii w Brüssow i Polskie Radio Szczecin SA.

Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z prof. Sylwią Burnicką-Kalischewską – dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” 2024
 

Zobacz także

2024-07-30, godz. 13:42 Cztery sceny muzyczna na The Tall Ships Races'24 Przed nami największe plenerowe wydarzenie tego roku. Szczecin na kilka dni stanie się żeglarską stolicą Europy! Dwa brzegi Odry zostaną wypełnione po horyzont… » więcej 2024-07-28, godz. 19:58 MR. JAZZEK | „Koncentruję się na tym, żeby przeżyć kolejne 50 lat. To były ekstra urodziny...” [POSŁUCHAJ, … Należy do grona światowej czołówki dj’ów/producentów. Swoją karierę rozpoczął w Szczecinie w 1991 roku. Jest prekursorem Electro Swing i Swing House… » więcej 2024-07-22, godz. 23:08 "Mendygrałki" w Trzebieży [POSŁUCHAJ] Nazwa nie została wymyślona przez sztuczną inteligencję. To określenie już funkcjonujące w rozśpiewanym środowisku żeglarskim. Jest to nawiązanie do… » więcej 2024-07-22, godz. 23:19 Książnica Stargardzka drugą najlepszą biblioteką w Polsce [ROZMOWA] Drugie miejsce zajęła Książnica Stargardzka w rywalizacji o tytuł najlepszej biblioteki w kraju. Plebiscyt portalu granice.pl budził wiele emocji nie tylko… » więcej 2024-07-21, godz. 19:20 Weronika Włodarczyk z Akademii Sztuki w Szczecinie wygrała Międzynarodowy Konkurs w Los Angeles [ROZMOWA z ARTYSTKĄ… Golden Classical Music Awards w Stanach Zjednoczonych – to jeden z najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów, współpracujący ze słynnym Europejskim… » więcej 2024-07-21, godz. 18:35 Prezydent RP Andrzej Duda nadał tytuł profesora sztuk muzycznych wiolonczeliście Tomaszowi Szczęsnemu [ROZMOWA z ARTYSTĄ… Tomasz Szczęsny – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z klasy profesora Stanisława Firleja. Stypendysta Miasta Szczecin i Towarzystwa… » więcej 2024-07-22, godz. 22:58 Markowy Festiwal już tuż tuż [ROZMOWA] Koncerty, widowiska, spotkania literackie, filmy, wystawa malarstwa - to wszystko widać już na horyzoncie. Zbliża się czwarta odsłona Markowego Festiwalu… » więcej 2024-07-15, godz. 01:30 Zmarł Jerzy Stuhr. Wspomnienie ze łzą, ale i uśmiechem [POSŁUCHAJ] We wtorek (9 lipca) odszedł wspaniały artysta, aktor teatralny i filmowy, reżyser i pedagog - Jerzy Stuhr. Przed 30 lat związany ze Starym Teatrem w Krakowie… » więcej 2024-07-15, godz. 21:17 "My Hrabiny" - spotkanie z czytelnikami i słuchaczami [ROZMOWA] Od początku wakacji w Radiu Szczecin można słuchać felietonów Anny Ołów-Wachowicz czytanych przez Olgę Adamską. Teksty autorka zebrała w tomiku „My… » więcej 2024-07-14, godz. 18:50 Ireneusz Radzik | „Szkoda byłoby stracić tak wspaniale wykonaną pracę przez profesora Szyrockiego...” [ROZMOWA… Ireneusz Radzik – absolwent Akademii Muzycznej w Szczecinie w klasie dyrygentury chóralnej prof. Ryszarda Handke uznany został przez jury pod przewodnictwem… » więcej
12345