Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.

Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność. Zwieńczeniem tej walki okazała się pierwsza wojna światowa i jej koniec, będący zarazem nowym początkiem dla Polski. Wolność, nie na długo odzyskaną, Polacy znów utracili zaledwie dwie dekady później.

Drugowojenną niewolę prezentują na wystawie losy jeńców, ofiar zsyłek, więźniów obozów koncentracyjnych. Rok 1945 ponownie zawiódł Polaków, objawił nowy rodzaj kajdan – komunistyczny totalitaryzm, gdzie bohater staje się postacią wyklętą. Dalsza część wystawy to droga przez lata absencji wolności politycznej w kraju, tym trudniejszej, że skrzętnie maskowanej, bo oficjalnie przecież władze zezwalały Polakom brać udział w wyborach. Na wystawie pokazano zniewolenie obywateli przez jedną partię i jedyną słuszną ideologię dopuszczaną przez państwo.

Dalsza narracja nawiązuje do zabranych obywatelom wolności słowa i dostępu do faktów. Tylko ci odważni żołnierze wolności nieśli słowo prawdy, tworząc tym samym drugi obieg informacji. Wszechobecną kontrolę symbolicznie przypomina dobrze znany w tamtych latach stempel „Ocenzurowano”.

Strajk, synonim PRL-owskiej walki o wolność, pokazano w dwóch obliczach, jako walkę o swobodę polityczno-społeczną oraz starania o wolność ekonomiczną i godny byt. Zakończeniem wystawy są prezentacje dwóch dróg zniewolenia, jakie spotykały opozycjonistów. Jedną była utrata wolności poprzez internowanie, a drugą – pozbawienie możliwości mieszkania w swojej ojczyźnie, czyli bilet w jedną stronę. Wystawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy Polacy wygrali swoją walkę. Ta kwestia pozostaje otwarta.

(Materiały CDP)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Paulą Sendrą
 

Zobacz także

2025-04-27, godz. 17:00 Maestra Olga Pasiecznik w Akademii Sztuki Kilkunastu studentów Akademii Sztuki w Szczecinie wzięło udział w warsztatach mistrzowskich, które prowadziła znakomita sopranistka Olga Pasiecznik. Tym… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 "Pomarańczowa strefa" Piotra Gonzagi Myszkowskiego Na "Pomarańczową strefę" Piotra Gonzagi Myszkowskiego zaprosiło wczoraj wieczorem (26.04.2025) Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Artysta prezentuje kilkadziesiąt… » więcej 2025-04-27, godz. 17:00 Japonia w miniaturze w Muzeum Narodowym To drobiazgi, które - gdy dobrze się przyjrzeć - potrafią bardzo zaskoczyć. Wyobraźmy sobie na przykład figurkę jakiegoś lekko brzuchatego mężczyzny… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 Danuta i Dariusz Kamińscy po ponad 40 latach pracy w Pleciudze wyjeżdżają ze Szczecina. Danusia i Darek Kamińscy są w Szczecinie odkąd pamiętam, czyli dla mnie (Małgorzata Frymus) od zawsze. Znam ich oczywiście nie tylko z Teatru lalek Pleciuga… » więcej 2025-04-23, godz. 09:29 Anna Niemiec z nagrodą Fine Art Photography Award w kategorii "Street". Nikt tak jak Anna Niemiec nie pokazuje Szczecina. Nikt tak jak Ona nie tworzy klimatu ulicy. Pani Anna jest niebywale interesującą osobą o ciekawym spojrzeniu… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 Z miłości do Szczecina To już druga edycja wydarzenia, które łączy pasję do literatury, fotografii i sztuki. Wspólnym mianownikiem jest miasto Szczecin. Ideą wiodącą zaś wskazanie… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 16. Festiwal Saksofonowy zaczyna się w sobotę. XVI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL SAKSOFONOWY 27.04 – 18.05. 2025 Szczecin-Golczewo-Kamień Pomorski-Świnoujście-Wałcz-Goleniów XVI Międzynarodowy Festiwal… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 Kapsel relikwiarzowy św Ottona odnaleziony Niewielki kapsel, a w środku... cenna relikwia - kość świętego Ottona. Nie można go było odnaleźć przez prawie 20 lat, bo zawieruszył się podczas remontu… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 Tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego. W piątek (18.04.2025) przypadła umowna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego polskiego króla i twórcy potężnego państwa, które swoimi wpływami… » więcej 2025-04-20, godz. 17:00 Aleksandra Szmyd zaśpiewa Pawlikowską-Jasnorzewską Aleksandra Szmyd śpiewaczka operowa planuje wykonać "Róże dla Safo" z tekstem Marii Pawlikowskiej -Jasnorzewskiej do muzyki Feliksa Nowiwejskiego. Jest… » więcej
34567