Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
„Być wolnym nosząc kajdany – motyw niewoli w zbiorach MNS–CDP” . Fot. Robet Stachnik [Radio Szczecin]
Na ekspozycji zostały zaprezentowane zbiory ukazujące różne oblicza niewoli i mechanizmy walki z nią oraz sposoby zachowania poczucia wolności w warunkach, w których zdawałoby się to niewykonalne.

Wprowadzeniem do wystawy jest opowieść o losach Polaków pozbawionych swojego kraju przez zaborców, nie zapomnieli oni jednak o polskości i szukali okazji, by zawalczyć o wolność. Zwieńczeniem tej walki okazała się pierwsza wojna światowa i jej koniec, będący zarazem nowym początkiem dla Polski. Wolność, nie na długo odzyskaną, Polacy znów utracili zaledwie dwie dekady później.

Drugowojenną niewolę prezentują na wystawie losy jeńców, ofiar zsyłek, więźniów obozów koncentracyjnych. Rok 1945 ponownie zawiódł Polaków, objawił nowy rodzaj kajdan – komunistyczny totalitaryzm, gdzie bohater staje się postacią wyklętą. Dalsza część wystawy to droga przez lata absencji wolności politycznej w kraju, tym trudniejszej, że skrzętnie maskowanej, bo oficjalnie przecież władze zezwalały Polakom brać udział w wyborach. Na wystawie pokazano zniewolenie obywateli przez jedną partię i jedyną słuszną ideologię dopuszczaną przez państwo.

Dalsza narracja nawiązuje do zabranych obywatelom wolności słowa i dostępu do faktów. Tylko ci odważni żołnierze wolności nieśli słowo prawdy, tworząc tym samym drugi obieg informacji. Wszechobecną kontrolę symbolicznie przypomina dobrze znany w tamtych latach stempel „Ocenzurowano”.

Strajk, synonim PRL-owskiej walki o wolność, pokazano w dwóch obliczach, jako walkę o swobodę polityczno-społeczną oraz starania o wolność ekonomiczną i godny byt. Zakończeniem wystawy są prezentacje dwóch dróg zniewolenia, jakie spotykały opozycjonistów. Jedną była utrata wolności poprzez internowanie, a drugą – pozbawienie możliwości mieszkania w swojej ojczyźnie, czyli bilet w jedną stronę. Wystawa nie daje odpowiedzi na pytanie, czy Polacy wygrali swoją walkę. Ta kwestia pozostaje otwarta.

(Materiały CDP)
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus z Paulą Sendrą
 

Zobacz także

2025-03-30, godz. 17:00 Nabór do International Lutosławski Youth Orchestra. Filharmonia w Szczecinie zaprasza [ROZMOWA, ZDJĘCIA] W ubiegłym roku chęć grania w ILYO – International Lutosławski Youth Orchestra zgłosiło około dwustu instrumentalistów z czterech kontynentów, w tym… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 „Rondo Wiatraczna” najnowsza książka Marka Bieńczyka Co kilka lat odwiedza Szczecin Marek Bieńczyk, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz z francuskiego, autor kultowych powieści jak „Tworki” (nagrodzona… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Jerzy Salwarowski | „Kiedy dyryguję synem Hubertem, zawsze ogarnia mnie uczucie wielkiej, wielkiej dumy...” [ROZMOWA… W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Księgarnia na kółkach Kamienicy w Lesie To kolejny, oryginalny pomysł, właścicieli księgarni Kamienica w lesie. W oryginalnym, pomalowanym w kwiaty Volkswagenie z 1978 roku, zaczął bowiem działać… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia ma 10 lat. To od początku miało być połączenie biznesu z kulturą. Tak o działalności szczecińskiej Starej Rzeźni mówi jeden z jej założycieli Marek Hołowacz Centrum… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Szczecinianie wystąpili w Karolinie w siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza… Zespół Pieśni i Tańca Szczecinianie wystąpił w sobotę w Karolinie czyli na zaproszenia Mazowsza. To wielkie wyróżnienie dla nas móc pokazać się w… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Benefis Andrzeja Szpaka, wokalisty, skrzypka, gitarzysty, autora tekstów i kompozytora odbył się wczoraj wieczorem w… Szczeciński twórca, który właśnie obchodzi 60-lecie swojej pracy twórczej , dał się poznać szerokiej publiczności jako doskonały interpretator piosenek… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Szczecin w piątek i sobotę świętował Europejski Dzień Muzyki Dawnej. 21 marca urodził się Jan Sebastian Bach, jeden z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki, a w tym 340. rocznica urodzin Jana Sebastiana. W Willi… » więcej 2025-03-23, godz. 17:00 Równonoc - warsztaty z malowania Mandali Są w roku dwa momenty stanowiące kwintesencję równowagi: równonoc wiosenna i równonoc jesienna. Niewątpliwie inspiruje to artystów do działania. Warsztat… » więcej 2025-03-15, godz. 23:25 Koncert charytatywny dla Domów Dziecka w Ustce w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [ROZMOWA] "Chcemy umożliwić podopiecznym Centrum Administracyjnego Domów dla Dzieci w Ustce dostęp do kultury i nowych doświadczeń, które poszerzą ich horyzonty… » więcej
678910