Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Mała Magdalena Kossak - Magdalena Samozwaniec namaowana przez Wojciecha Kossaka.
Muzeum w Gliwicach przygotowuje wystawę "Kossakowie - rodzina artystyczna". Będzie to opowieść o jednej z najważniejszych polskich rodzin, w których dziejach odbijają się dzieje Polski.
Na wystawie znajda się pamiątki rodzinne będące w posiadaniu Rafała Podrazy, Kossakologa i ciotecznego wnuka Magdaleny Samozwaniec.
Byliśmy podczas wypożyczania "skarbów" do gliwickiego Muzeum. Wystawa zostanie otwarta 7.lutego 2025 r w Willi Caro w Gliwicach.

Kossakowie to jedna z najbardziej znanych rodzin artystycznych, która przez cztery pokolenia służyła swoim talentem kulturze polskiej. Ich spuścizna, będąca naszym dobrem narodowym, z której do dzisiaj korzystamy, ciągle nas inspiruje. Kossakowie to również barwne i niekonwencjonalne osobowości. O fenomenie tej rodziny decyduje także to, iż talent malarski przekazywany był w niej przede wszystkim „po mieczu”, a literackie uzdolnienia – „po kądzieli”.
Mężczyźni z Kossaków – nestor rodu Juliusz, jego syn Wojciech i wnuk Jerzy – zasłynęli jako malarze historyczno-batalistyczni. Ich twórczość składa się na opowieść o dziejach Rzeczypospolitej – jest w niej i epopeja napoleońska, są powstania narodowe, Legiony Polskie wyrosłe z marzenia o niepodległości, jest też piękno rodzimych tradycji i są oczywiście… konie, które dla Juliusza Kossaka, a zapewne i dla jego następców – były uosobieniem wolności.
Kobiety z Kossaków sławę osiągnęły przede wszystkim władając słowem. Do dziś zachwyca nas subtelna liryka miłosna Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, córki Wojciecha Kossaka. Jego druga córka, siostra Marii – Magdalena Samozwaniec, pisarka i felietonistka, tropicielka nonsensów, uznawana jest za pierwszą damę polskiej satyry. Według Kornela Makuszyńskiego ostrzyła sobie codziennie język jak brzytwę na pasku... Do dziś też z wypiekami czytamy wydaną w roku 1922 „Pożogę. Wspomnienia z Wołynia 1917 – 1919”, autobiograficzną powieść będącą debiutem literackim Zofii Kossak-Szczuckiej, w której opisuje ona zagładę kresowych dworów w czasach rewolucji bolszewickiej. Powieści historyczne Zofii, córki Tadeusza Kossaka, brata-bliźniaka Wojciecha – cieszyły się w międzywojniu światową sławą i były – podobnie zresztą jak „Pożoga” – tłumaczone na wiele języków.

„Zdolne to były szelmy te Kossaki” – mówił o tej wyjątkowej rodzinie Tadeusz Boy Żeleński. I miał absolutną rację, o czym będzie się można się naocznie przekonać odwiedzając najnowszą wystawę w Muzeum w Gliwicach pt. „Kossakowie – rodzina artystyczna”.

(mat.Muzeum w Gliwicach)
"Kossakowie - rodzina artystyczna" w Muzeum w Gliwicach ze zbiorami Rafała Podrazy.
 

Zobacz także

2025-06-19, godz. 21:00 Będzie Ciebie Aniu nam brakowało - wspomnienie Anny Garlickiej Dziś zapraszam na wspomnienie o Annie Garlickiej wieloletniej dyrektorce Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i wicedyrektorce Teatru Lalek Pleciuga. Do… » więcej 2025-06-22, godz. 17:00 Klub cudownych kobiet zadebiutował książką "Lepiej" Klubu Cudownych Kobiet z Berlina zaprezentował swoją szczecińskiej publiczności swoja debiutancką książkę „Lepiej. Opowieści emigrantek". Książka… » więcej 2025-06-22, godz. 17:00 W szczecińskiej katedrze zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna podróż śladami Grünebergów” 2025 [POSŁUCHAJ… Wczoraj, 21 czerwca 2025 w szczecińskiej bazylice archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna podróż śladami… » więcej 2025-06-20, godz. 17:00 W Kamieniu Pomorskim zainaugurowano 61. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej [ROZMOWA, ZDJĘCIA] Ponad trzystu znakomitych artystów z Polski i zza granicy wystąpi podczas zainaugurowanego w piątek, 20 czerwca 2025 roku w Konkatedrze św. Jana Chrzciciela… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Pisarka miejska Brygida Helbig zaczęła działać W ramach stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej Szczecin zyskał pisarza miejskiego, a tak po prawdzie pisarkę miejską. Będzie… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Pałac Młodzieży w Szczecinie ma 75-lat. 300 młodych twórców z 20 pracowni Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie - prezentowało się wczoraj (14.06.2025 r,) Teatrze Letnim… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 "Piękna i Bestia" w Pleciudze Chyba wszyscy znamy opowieść o pięknej Belli i brzydkiej Bestii. W Teatrze Lalek Pleciuga od piątku (13.06.2025) można oglądać najnowszą wersję tej historii… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Akademia Sztuki wystawia "Wesele Figara" Na pełne i profesjonalne wystawienie opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara" zaprosiła do Opery na Zamku Akademia Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozbił bank na 60. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof… Złoty Dyplom i Nagroda Główna – Bursztynowa Aureola Świętego Piotra Apostoła w Konkursie „Musica Sacra”, Złoty Dyplom w Głównym Konkursie i Nominacja… » więcej 2025-06-08, godz. 23:52 Nie żyje Anna Garlicka [WSPOMNIENIE] W piątek (6 czerwca) odeszła Anna Garlicka, wieloletnia dyrektorka Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i wicedyrektorka Teatru Lalek Pleciuga. Anna… » więcej
12345