Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
Jerzy Salwarowski – dyrygent i Hubert Salwarowski – pianista. Fot. Dariusz Gorajski
W pierwszy dzień wiosny, 21 marca 2025 roku w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza zabrzmiały niezapomniane „Szkice miejskie” Henryka Warsa, „Błękitna Rapsodia” George'a Gershwina i Symfonia B-dur nr 1 op. 38 „Wiosenna”. Na scenie Złotej Sali wystąpiło dwóch znakomitych artystów: Jerzy Salwarowski – ojciec (dyrygent), dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie w latach 1996-2003 i Hubert Salwarowski – syn (pianista), a wraz z Nimi szczecińscy symfonicy.

Senior rodu, Jerzy Salwarowski ukończył studia w rodzinnym Krakowie w Akademii Muzycznej: kompozycję u Tadeusza Machla i Krzysztofa Pendereckiego oraz dyrygenturę u Henryka Czyża i Krzysztofa Missony. Swoje umiejętności doskonalił także w Accademia Chigiana we Włoszech u Franco Ferrary. Jest laureatem czołowych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów dyrygenckich. W 56-letniej karierze koncertował na prawie wszystkich kontynentach ze słynnymi orkiestrami i solistami, a jako profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu wykształcił wielu, obecnie znanych dyrygentów.

Oprócz imponującej działalności koncertowej, nagraniowej, jurorskiej i dydaktycznej artysta zapisał piękne karty na polu edytorskim i naukowym. Właśnie został wydany przez PWM kolejny opracowany przezeń tom – „Epizod na Maskaradzie” Mieczysława Karłowicza, natomiast Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu wydała pracę badawczą Jego autorstwa pt. „Technika dyrygowania w aspekcie różnic stylistycznych”.

Maestro podczas tegorocznej wizyty w Szczecinie dyrygował orkiestrą symfoniczną i swoim synem, Hubertem Salwarowskim – absolwentem m.in. prestiżowej Julliard School of Music w Nowym Jorku, laureatem wielu konkursów, pianistą koncertującym na całym świecie.

Po gorąco oklaskiwanym wieczorze chętnie udzielił wywiadu, który gorąco polecam.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Jerzym Salwarowskim
 

Zobacz także

2025-06-19, godz. 21:00 Będzie Ciebie Aniu nam brakowało - wspomnienie Anny Garlickiej Dziś zapraszam na wspomnienie o Annie Garlickiej wieloletniej dyrektorce Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i wicedyrektorce Teatru Lalek Pleciuga. Do… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Pisarka miejska Brygida Helbig zaczęła działać W ramach stypendium Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej Szczecin zyskał pisarza miejskiego, a tak po prawdzie pisarkę miejską. Będzie… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Pałac Młodzieży w Szczecinie ma 75-lat. 300 młodych twórców z 20 pracowni Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie - prezentowało się wczoraj (14.06.2025 r,) Teatrze Letnim… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 "Piękna i Bestia" w Pleciudze Chyba wszyscy znamy opowieść o pięknej Belli i brzydkiej Bestii. W Teatrze Lalek Pleciuga od piątku (13.06.2025) można oglądać najnowszą wersję tej historii… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Akademia Sztuki wystawia "Wesele Figara" Na pełne i profesjonalne wystawienie opery Wolfganga Amadeusza Mozarta "Wesele Figara" zaprosiła do Opery na Zamku Akademia Sztuki. To wyjątkowe wydarzenie… » więcej 2025-06-15, godz. 17:00 Chór Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach rozbił bank na 60. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej im. prof… Złoty Dyplom i Nagroda Główna – Bursztynowa Aureola Świętego Piotra Apostoła w Konkursie „Musica Sacra”, Złoty Dyplom w Głównym Konkursie i Nominacja… » więcej 2025-06-08, godz. 23:52 Nie żyje Anna Garlicka [WSPOMNIENIE] W piątek (6 czerwca) odeszła Anna Garlicka, wieloletnia dyrektorka Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i wicedyrektorka Teatru Lalek Pleciuga. Anna… » więcej 2025-06-08, godz. 22:45 Scandinavian Art Ensemble i Tomasz Stańko. Premiera po latach [ROZMOWA DNIA] W 2015 roku w Danii odbyły się warsztaty jazzowe dla profesjonalnych muzyków prowadzone przez legendarnego trębacza jazzowego Tomasza Stańko. Wówczas… » więcej 2025-06-08, godz. 17:00 Karol Nasiłowski z premierowym dziełem w Złotej Sali Filharmonii [ROZMOWA z ARTYSTĄ, ZDJĘCIA] Do 30 roku życia mieszkał w rodzinnej Wenecji. Grał na kontrabasie w katedrze Świętego Marka i w Teatrze Wielkim w Vicenzy. Dzięki niesłychanej na owe czasy… » więcej 2025-06-01, godz. 17:00 „Król Tanga” - opowieść o Tadeuszu Millerze. Portowe światła, Śpij syneczku, Zielony kapelusik, Miłość i smutek, Kwiat paproci, Czy pamiętasz tę noc w Zakopanem - to jedne z wielu szlagierów, które… » więcej
12345