Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Maciej Frąckiewicz – akordeonista. Fot. Materiały prasowe artystów
Łukasz Kuropaczewski – gitarzysta (od lewej) i Maciej Frąckiewicz – akordeonista. Fot. Materiały prasowe artystów
Należą do jednych z najwybitniejszych, wielokrotnie nagradzanych polskich instrumentalistów. Występują z ogromnym powodzeniem w prestiżowych salach koncertowych po obu stronach globu, by wymienić chociażby m.in. Carnegie Hall w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie czy Concertgebouw w Amsterdamie.

Akordeonista Maciej Frąckiewicz i gitarzysta Łukasz Kuropaczewski stworzyli duet dwóch najmniej docenianych instrumentów w klasycznym świecie. Do projektu dołączyli wyjątkowego perkusistę – Bartka Milera, którego nietuzinkowa gra ubogaca album pt. „Victoria” wydany przez cenioną wytwórnię fonograficzną Warner Classics. Płyta zarejestrowana w ruinach gliwickiego Teatru Victoria przekracza gatunkowe granice, łączące elementy tanga, jazzu, elektroniki i muzyki dawnej. Już dziś śmiało można stwierdzić, że jest jedną z najciekawszych 2025 roku.

Artyści będący również profesorami znamienitych uczelni muzycznych w Grazu, Poznaniu i Norymberdze prezentują ją na wielu koncertach owacyjnie nagradzanych przez wytrawną publiczność. W piątek, 25 kwietnia zagrali w pieczołowicie odrestaurowanej XVIII wiecznej rezydencji Augusta Lentza w Szczecinie.

Polecam gorąco Ich „Victorię”, jak i krótki wywiad, którego udzielili po nadzwyczajnym występie.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Maciejem Frąckiewiczem i Łukaszem Kuropaczewskim
 

Zobacz także

2025-07-07, godz. 00:15 Tablica "W hołdzie wiernym Synom Ziemi Kresowej" w Kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej [ROZMOWA/ZDJ… W niedzielę (6 lipca) w kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej na szczecińskim Żelechowie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy "W… » więcej 2025-07-06, godz. 23:00 "Śniadanie na trawie" z okazji 80. urodzin Szczecina w Willi Lentza [RELACJA] W tym roku przypada 80. rocznica Polskiego Szczecina. 5 lipca - właśnie datę przyjęto jako Urodziny Miasta. Z okazji tego pięknego jubileuszu co chwila odbywają… » więcej 2025-07-07, godz. 01:16 Świetlica w Strumianach imienia Joanny i Jana Kulmów [RELACJA] Świetlica wiejska w Strumianach od wczoraj nosi imię Joanny i Jana Kulmów. Na jednej ze ścian świetlicy powstał wielki mural z podobizną tego artystycznego… » więcej 2025-07-07, godz. 00:41 "Martwy mężczyzna w kapeluszu" - polsko-niemiecki film z plejadą szczecińskich aktorów [ROZMOWA] W zapowiedzi filmu czytamy: "Martwy mężczyzna w kapeluszu" to tragikomiczna opowieść o miłości i stracie, dotykająca tematu komunikacji między ludźmi… » więcej 2025-07-06, godz. 20:00 W szczecińskiej katedrze rozpoczął się 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy [ROZMOWA] Wczoraj, 5 lipca 2025 roku w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie rozpoczął się 17. Międzynarodowy Festiwal Organowy. Podczas… » więcej 2025-06-19, godz. 21:00 Będzie Ciebie Aniu nam brakowało - wspomnienie Anny Garlickiej Dziś zapraszam na wspomnienie o Annie Garlickiej wieloletniej dyrektorce Festiwalu Małych Form Teatralnych "Kontrapunkt" i wicedyrektorce Teatru Lalek Pleciuga. Do… » więcej 2025-06-29, godz. 20:00 Organy Grüneberga w Wolinie zabrzmiały po gruntownej renowacji [POSŁUCHAJ, ZDJĘCIA] Na przełomie XIX I XX wieku budowano je w słynnej fabryce Grünebergów w Szczecinie-Zdrojach. Jedne spośród ok. tysiąca, zamontowane w kościele pw. św… » więcej 2025-06-29, godz. 20:00 Music Powerania wystartował To projekt prezentujący muzykę klasyczną na żywo w parkach, na pomostach nad jeziorami, w kościołach, a nawet w galerii handlowej. Zaplanowano łącznie… » więcej 2025-06-29, godz. 20:00 Wystartowała INNA BAJKA FESTIVAL Sąsiedzkie Miasteczko Pogranicza z warsztatami cyrkowymi, rękodzieła czy też nauka gry na instrumentach -pojawiło się w parku Żeromskiego w Szczecinie… » więcej 2025-06-29, godz. 20:00 "Rozbieranie ze snu. Daniel Rycharski i Władysław Hasior" w Trafo Kilkadziesiąt prac jednego z najważniejszych polskich twórców współczesnych Daniela Rycharskiego i nieżyjącego od ponad ćwierć wieku Władysława Hasiora… » więcej
12345