Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Relacje teatralne
Michał Telega Mat. Teatr Polski
Michał Telega Mat. Teatr Polski
Sztuka w pięciu aktach na podstawie „Burzy” Williama Shakespeare’ a, inspirowana gestem przepisania „Burzy. Czarci pomiot” Margaret Atwood oraz na motywach prawdziwych wydarzeń z życia polskiego środowiska artystycznego.

Historia prześnionej rewolucji antyprzemocowej polaryzującej środowisko pewnej amatorskiej, szekspirowskiej trupy teatralnej. A może historia dyrektora, któremu wychowanie córki przysparza nocnych koszmarów? Czy piastując kierownicze stanowiska musimy ulegać deprawacji i tylko we własnych oczach pozostajemy szlachetni i pełni pasji tworzenia? Opowieść teatralna oparta na kanwie „Burzy” Williama Shakespeare’ a została przeniesiona we współczesne czasy, które cechuje skrajna polaryzacja i mnożenie podziałów. W takim świecie zadajemy ze sceny pytania o to kim są sygnaliści, którzy walczą z systemem. Czy ich działania są bezinteresowne i sami mogą wykazać się niezachwianą moralnością lub czy w ekscentrycznym śnie Prospera jest miejsce na publiczny call out dotyczący odwołania go ze stanowiska? Wizualna i plastyczna narracja prowadzona z rozmachem godnym szekspirowskiej sceny skupia się na tym co intymne, małe i z rozmysłem ukryte w kulisach oraz niedostępne dla widowni i przemilczane w codziennym życiu artystek i artystów. Autotematyczny spektakl korzystający z rozwiązań, które „znamy i lubimy” stawia w krzywym zwierciadle nasze własne przyzwyczajenia i status quo. W końcu o tym czy za pomocą jednego anonimowego listu, „który śpieszy donieść o nieprawidłowościach” jesteśmy w stanie pogrzebać czyjeś życie i dorobek ocalając jednak przy tym inne życie, które - czarno na białym - postrzegamy jako relacje ofiary z oprawcą. Tragiczne konflikty, na które nie sposób odpowiedzieć w jednoznaczny sposób zainspirowały twórczynie i twórców do stworzenia świata, w którym podsłuchy i wizjery są standardem i nikt nie może czuć się zbyt pewnie walcząc o własną przyszłość, ciągłość zatrudnienia i możliwość wyjechania raz w roku na tanie wakacje.

mat. Teatr Polski
Posłuchaj rozmowy Małgorzaty Frymus a Michałem Telegą.
 

Zobacz także

2023-05-29, godz. 02:20 "Fujka i ocean" w Pleciudze [ROZMOWA] W sobotę (27 maja) w szczecińskim Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się prapremiera sztuki Magdaleny Mrozinskiej i Janni Younge, w reżyserii Janni Younge. Sztuka… » więcej 2023-05-01, godz. 21:15 Teatr Brama w drodze. [ROZMOWA] Teatr Brama w Goleniowie to jeden z najciekawszych zespołów w naszym regionie. Jego sława niesie sie nie tylko w Polsce, ale i w Europie. A to wszystko za sprawą… » więcej 2023-04-30, godz. 22:57 "Żołnierz królowej Madagaskaru" w goleniowskim Teatrze Brama [POSŁUCHAJ] Jak zintegrować mieszkańców miasteczka? Można spróbować zrobić z nimi spektakl. Z takiego właśnie założenia wyszedł Teatr Brama i przygotował przedstawienie… » więcej 2023-04-16, godz. 17:00 Szczecińscy licealiści wystąpili z "Dżumą" Alberta Camusa. Szczecińscy licealiści pokazali w sobotę (15.04.2023 r.) na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich teatralna interpretację "Dżumy" Alberta Camusa. W spektaklu… » więcej 2023-03-05, godz. 20:51 "Perfekty i Ambaras" w Teatrze Lalek Pleciuga [POSŁUCHAJ] W Teatrze Lalek Pleciuga wczoraj (5 marca 2023 roku) odbyła się prapremiera sztuki "Perfekty i Ambaras" cenionej dramatopisarki Marii Wojtyszko, w reżyserii… » więcej 2023-02-26, godz. 15:00 "Sen nocy letniej" w Teatrze Współczesnym [PREMIERA] A gdyby wyobrazić sobie miejsce, w którym miłość jest dostępna dla każdego, bez kulturowych barier i społecznych ocen? Miejsce, w którym możemy bez wstydu… » więcej 2023-02-19, godz. 21:09 "Pozory mylą" Thomasa Bernharda na scenie Teatru Zamku Książąt Pomorskich [RELACJA] "Pozory mylą" - dramat Thomasa Bernharda miał wczoraj (18 lutego 2023 roku) swoją prapremierę na scenie Teatru Zamku Książąt Pomorskich. Całość wyreżyserował… » więcej 2023-02-05, godz. 19:22 "Zatrudnimy starego clowna" w Willi Lentza [RELACJA] "Zatrudnimy starego clowna" według Matei Visniec to najnowsza produkcja Willi Lentza. Występują: Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski i Konrad Pawicki jako trzej… » więcej 2023-01-22, godz. 19:57 "Dotyk za dotyk. Dansing" - premiera w Teatrze Współczesnym [POSŁUCHAJ] Kolejna premiera w ramach rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje odbyła się wczoraj (21 stycznia 2023 roku) na deskach, a tak naprawdę we foyer Teatru… » więcej 2023-01-15, godz. 14:42 Premiera w Teatrze Nie Ma - "Sześć funtów za sztukę" [POSŁUCHAJ] Trójka bohaterów. Kobieta i dwóch mężczyzn. Zupełnie różni, ale w tym samym punkcie swojego życia, które umyka niepostrzeżenie zabierając młodość… » więcej
45678