Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM
Czeski ślad
- ,,Co widzisz, gdy oglądasz telewizję?", pyta ojciec swojego synka. - ,,Widzę Dynastię, Rambo, He-Mana", pada odpowiedź. - ,,A kim chciałbyś być w przyszłości?", dopytuje tata. - ,,Żołnierzem, strażakiem, policjantem, kowbojem, skoczkiem wzwyż, pilotem, ale przede wszystkim Twoim przyjacielem", dodaje synek.
Prosty tekst, do tego prosta muzyka zagrana na syntezatorze i automacie perkusyjnym, no i w efekcie przebój! ,,Hey Matthew". Zdarzył się on na przełomie lat 1987/88. Autorem tej piosenki i jednocześnie dociekliwym tatą był Karel Fialka, a towarzyszył mu jego 10-letni wówczas synek, Matthew. Karel Fialka urodził się w Indiach, jego matka była Szkotką, a ojciec Czechem.
W Czechach urodził się i wychował Jan Hammer. Jego mama była swego czasu bardzo znaną w Czechach piosenkarką. Nazywała się Vlasta Pruchova. Kiedy w 1968 roku Związek Radziecki dokonał zbrojnej interwencji w Czechosłowacji, 20-letniemu wówczas Janowi Hammerowi udało się wyjechać do Stanów Zjednoczonych. Przyjął tam amerykańskie obywatelstwo i zrobił niezłą karierę w przemyśle muzycznym. Punktem zwrotnym był serial ,,Policjanci z Miami" (,,Miami Vice"), do którego Jan Hammer skomponował muzykę. To spod jego ręki wyszedł między innymi utwór ,,Crockett’s Theme”.
Czeskie ślady znajdziemy także w zespole The Cars. Grupę tę założyli bowiem dwaj koledzy, których rodzice pochodzili właśnie z dawnej Czechosłowacji. Rodzice Benjamina Orra, który tak naprawdę nazywał się Benjamin Orzechowski, przybyli do USA z Rosji i Czechosłowacji. A w przypadku Ricka Ocaska oboje rodzice pochodzili z dawnej Czechosłowacji. Benjamin Orr i Rick Ocasek urodzili się już oczywiście w Stanach Zjednoczonych i tam założyli grupę The Cars. Obaj nie tylko grali, ale też śpiewali w tym zespole. Głos Benjamina Orra słychać na przykład w słynnym hicie ,,Drive", a głos Ricka Ocaska w takich przebojach jak ,,You Might Think", ,,Magic", ,,Hello Again", ,,Why Can't I Have You" i ,,Heartbeat City".