Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM
DAVE STEWART
Kiedy współtworzył Eurythmics, odstępował oczywiście miejsce przy mikrofonie Annie Lennox, ale w roku 1990, gdy duet ten zawiesił działalność na jakiś czas, Dave Stewart założył zespół Spiritual Cowboys i zaczął z nim śpiewać. Ta grupa nie przetrwała jednak zbyt długo, zakończyła działalność po wydaniu drugiej płyty (1991), a najbardziej znany utwór z jej działalności to ,,Jack Talking" (1990).
Po tym jak zamknął działalność zespołu Spiritual Cowboys, nawiązał współpracę z Terry Hallem, który wcześniej był wokalistą zespołów The Specials, Fun Boy Three i The Colourfield. Wespół w zespół Dave Stewart i Terry Hall stworzyli duet o nazwie Vegas i w roku 1992 wydali swój jedyny wspólny album, którego ozdobą była przeróbka słynnego przeboju Charlesa Aznavoura ,,She”.
W 2004 roku Dave Stewart utworzył razem z panią Karą DioGuardi duet o nazwie Platinum Weird, który pozostawił po sobie jeden album ,,Make Believe” (2006). W dwóch utworach na tej płycie na perkusji zagrał Ringo Starr (The Beatles). To oczywiście nie wszystkie podmioty wykonawcze, w których działalność angażował się Dave Stewart. Wszyscy doskonale znamy przecież instrumentalny hit ,,Lily Was Here”, który Dave Stewart nagrał w duecie z holenderską saksofonistką Candy Dulfer, przygrywając jej na gitarze.
Utwór powstał na potrzeby holenderskiego filmu ,,De Kassière”, znanego w Polsce pod tytułem ,,Była tu Lily”. Utwór ,,Lily Was Here” był w roku 1989 pięciokrotnie na pierwszym miejscu holenderskiej listy bestsellerów singlowych. Wysoko plasował się także na listach przebojów poza granicami Holandii, również w Polsce.
Najnowszym projektem, w jaki Dave Stewart się zaangażował, jest supergrupa o nazwie Superheavy. Oprócz Dave’a Stewarta w jej skład weszli: Joss Stone (piosenkarka soulowa), Mick Jagger (wokalista The Rolling Stones), Damian Marley (piosenkarz reggae, syn Boba Marleya) i A.R. Rahman (piosenkarz, muzyk i kompozytor muzyki filmowej, autor muzyki do filmu ,,Slumdog: Milioner z ulicy). W tym roku ukazał się debiutancki album grupy Superheavy. Dave Stewart wystąpił na tej płycie jako gitarzysta, kompozytor i producent muzyczny.
Te wszystkie działania artystyczne Dave'a Stewarta nie są jednak w stanie przyćmić jego wspólnych dokonań z Annie Lennox. Duet Eurythmics jest niestety nieaktywny już od 2005 roku. Annie Lennox powiedziała, że co prawda pozostaje z Davem Stewartem w przyjaźni, ale nie spodziewa się, żeby w najbliższym czasie znów nagrywali razem jako Eurythmics. Na pociechę pozostaje nam wspaniały dorobek tego duetu...