Świat muzyki
Radio SzczecinRadio Szczecin » Świat muzyki » ZAGRYWKI Z MOTYWEM
Z męskim imieniem w tytule

Piosenki z męskim imieniem w tytule... Jest ich wiele, tak jak inspiracji, które za tym stoją. Lady Gaga w swoim hicie ,,Alejandro" przywołuje nie tylko tytułowego Alejandro, ale też innych chłopców: Roberto i Fernando. Ten ostatni (jeśli ten sam, to 34 lata młodszy) był bohaterem słynnego hitu zespołu ABBA ,,Fernando". Grupa Coldplay ma w swoim dorobku piosenkę ,,Charlie Brown". Kim jest Charlie Brown? To postać z komiksu ,,Fistaszki", właściciel psa rasy beagle o imieniu Snoopy. Z kolei ,,Jimmy", o którym śpiewa M.I.A., to postać z bollywódzkiego filmu ,,Disco Dancer". M.I.A. przerobiła po prostu piosenkę z tego filmu, oryginalnie zatytułowaną ,,Jimmy Jimmy Jimmy Aaja".
Popularny w latach 80 niemiecki piosenkarz Peter Schilling lubował się w swoich piosenkach ogólnie pojętą tematyką science-fiction. W swoim największym hicie ,,Major Tom” nawiązał do słynnego utworu Davida Bowie ,,Space Oddity”, w którym głównym bohaterem jest właśnie major Tom. A pamiętacie komedię ,,Gliniarz z Beverly Hills” i instrumentalny przebój ,,Axel F", który skomponował niemiecki muzyk Harold Fatermeyer? Axel F to główny bohater tego filmu, dokładnie Axel Foley. W jego rolę wcielił się Eddie Murphy.
Piosenek w tej kategorii jest oczywiście więcej: ,,Cotton Eye Joe" Rednex, ,,Daniel" Elton John, ,,Denis" Blondie, ,,Dirty Harry" Gorillaz, ,,Frankie" Sister Sledge, ,,Jeremy" Pearl Jam, ,,Tom's Diner" Suzanne Vega, ,,Stan" Eminem, ,,What's The Frequency, Kenneth?" R.E.M., ,,You Can Call Me Al" Paul Simon, ,,Józek, nie daruję ci tej nocy" Bajm i wiele wiele innych...