Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Programy socjalne

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawie 48 mld zł - tyle wyniosły roczne korzyści gospodarstw domowych w wyniku zmian w świadczeniach i podatkach wprowadzonych przez rządzącą Zjednoczoną Prawicę - tak wynika z opracowania Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. W obecnej kadencji wprowadzono m.in. "Program 500plus", "300plus" czy 13 emeryturę. Ponadto politycy PiS zapowiadają kolejne rozwiązania mające ułatwić życie rodzinom w Polsce. Tymczasem opozycja mówi o rosnącym deficycie budżetowym, deklarując jednocześnie, że przyznanych świadczeń nie tylko nie odbierze, ale przyzna nowe. Wskazują też na rosnące ceny artykułów żywnościowych, usług czy mieszkań.

Czy tak jest rzeczywiście? Czy w ostatnich 4 latach poziom naszego życia się poprawił? Jakie pomysły mają partie na najbliższą kadencję jeżeli chodzi o politykę społeczną?

X-lecie Akademii Sztuki

Szczecińska Akademia Sztuki. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Akademia Sztuki. Fot. Piotr Sawiński [Radio Szczecin/Archiwum]
W 2009 roku, czyli w pierwszym roku działalności Akademii Sztuki w Szczecinie, naukę rozpoczęło ponad 300 studentów na czterech kierunkach: edukacji artystycznej, instrumentalistyce, grafice i architekturze wnętrz. Tymczasem rok akademicki 2019/2020 to już 750 studentów na ośmiu kierunkach. Akademia Sztuki świętuje X-lecie powstania. Czy i jak nowa uczelnia zmieniła krajobraz szczecińskiego środowiska akademickiego? Jakie sukcesy a może i porażki zanotowała Akademia? Kim są teraz jej absolwenci?

Przedwyborcze taśmy Neumanna

Sławomir Neumann. źródło: www.facebook.com/slawekneumann
Sławomir Neumann. źródło: www.facebook.com/slawekneumann
Wulgarny język i nieparlamentarna ocena innych ugrupowań politycznych - "Wiadomości" TVP przedstawiły fragmenty nagrań ze Sławomirem Neumannem w roli głównej. Wcześniej na taśmach ujawnionych przez tvp.info, polityk PO obrażał mieszkańców Tczewa czy działaczy KOD. Po ujawnieniu kompromitujących nagrań, Sławomir Neumann zrezygnował z funkcji szefa klubu PO-KO.

To nie jedyna szeroko komentowana sprawa, która może mieć znaczenie dla wyników zbliżających się wyborów parlamentarnych. Podczas niedzielnej konwencji Platformy Obywatelskiej - były prezydent Lech Wałęsa, wspominając zmarłego niedawno Kornela Morawieckiego, przywódcę "Solidarności Walczącej", stwierdził, że był "zdrajcą", który "niewiele potrafił". Różnica zdań i różnica ocen na temat działalności "Solidarności" pomiędzy Kornelem Morawieckim i Lechem Wałęsą była znana od lat.

Lech Wałęsa nie popiera już Platformy Obywatelskiej. Teraz namawia do głosowania na PSL.

Polska żywność a wybory do parlamentu

Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Michał Król [Radio Szczecin/Archiwum]
Polska jest jednym z największych producentów żywności w Unii Europejskiej, zajmujemy 6 miejsce wśród 27 krajów członkowskich. Polski eksport do krajów unijnych w latach 2004 – 2018 zwiększył się z 5,2 mld euro do 29,3 mld euro. Także polscy konsumenci doceniają coraz bardziej krajową żywność. Istotne jest natomiast to, czy konsumenci mogą rozpoznać polski produkt na sklepowej półce. W sieciach handlowych w Polsce znaleźć można "polski" czosnek z Egiptu oraz cebulę pochodzącą jednocześnie z kilku krajów. Nieprawidłowym oznakowaniem warzyw i owoców w dużych sieciach handlowych zajął się UOKiK. Wyniki kontroli nie napawają optymizmem.

USA zniosą wizy dla Polaków

Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / paulbr75 (CC0 domena publiczna)
Do rodziny, by pozwiedzać, albo w interesach – już prawdopodobnie od początku przyszłego roku będziemy mogli pojechać do Stanów Zjednoczonych bez wizy. Przyłączenie naszego kraju do programu bezwizowego zapowiedział w ubiegłym tygodniu prezydent Donald Trump. Obywatele naszego kraju będą mogli jeździć do Stanów na okres nie dłuższy niż 90 dni, i w tym czasie nie będzie im wolno pracować.

Polska starała się o zniesienie wiz od 30 lat. Cały czas jednak przekraczaliśmy barierę 3-procent, czyli ilości odmów podań o wizy nieimigracyjne. W tym roku po raz pierwszy spadła ona do 2,8 procent, co dało formalne podstawy do włączenia Polski do programu Visa Waiver.

Terminarz wyborczy

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Przed niedzielnymi wyborami parlamentarnymi politycy dwoją się i troją, by odwiedzić jak najwięcej miejscowości i spotkać się z jak największą liczbą wyborców. Nawał pracy mają także delegatury Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego oraz urzędy miast i gmin. O swoich prawach i obowiązkach powinni również pamiętać wyborcy.

Tylko do wtorku można dopisać się do rejestru wyborców, jeśli nie ma się meldunku w miejscu, gdzie chce się głosować, lub też chce się oddać głos poza miejscem zamieszkania. Można zrobić to przez internet albo osobiście w urzędzie miasta.

Orzeczenie unijnego Trybunału Sprawiedliwości korzystne dla frankowiczów

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa, o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu ogłosił wykładnię unijnego prawa, o którą poprosił sąd okręgowy w Warszawie. Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Wyrok europejskiego Trybunału Sprawiedliwości umożliwia osobom, które miały kredyty frankowe, dochodzenia swoich praw. Sędziowie dali zielone światło dla unieważnienia umów konsumenckich z powodu zawartych w nich nieuczciwych klauzul. Chodzi o powiązanie kredytów z obcą walutą, której kurs ustala bank. Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości uznali, że interes i wola kredytobiorców są najistotniejsze, ale to sądy polskie będą podejmowały decyzje. Sędziowie w ogłoszonym orzeczeniu podkreślili, że nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego.

Zmiany w szkolnictwie wyższym

Uniwersytet Szczeciński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Uniwersytet Szczeciński. Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Przed nami kolejny rok akademicki i kolejny, podczas którego wdrażana w życie jest Konstytucja dla Nauki. Uczelnie przyjęły nowe statuty i nowe regulaminy, działają już rady uczelni, a także szkoły doktorskie - jak zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, na uczelniach będzie o około 40 proc. mniej doktorantów, ale szkoły wykształcą co najmniej tylu doktorów, ilu na dotychczasowych studiach doktoranckich i to na wyższym poziomie. Część środowiska akademickiego jednak sprzeciwia się zmianom - ich zdaniem w nowej ustawie jest wiele zapisów, które uzależniają uczelnie od decyzji politycznych, biznesowych. Czy protesty te są uzasadnione, czy ustawa będzie zmieniona - m.in. o tym mówił w ubiegłym miesiącu minister Jarosław Gowin w Polskim Radiu 24.

Wybory parlamentarne: komu idzie najlepiej?

Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Jarosław Gaszyński [Radio Szczecin/Archiwum]
Na kogo głosowałbyś, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę – takie pytanie sondażowe zadają wyborcom najczęściej. W tej kampanii wyborczej rozkład odpowiedzi jest dość zgodny dla większości ośrodków: na pierwszym miejscu z dużą przewagą Zjednoczona Prawica, potem Koalicja Obywatelska. Na podium też Lewica z dwucyfrowym wynikiem. Być może do parlamentu wejdzie też Konfederacja. Ważą się losy PSL i Kukiz'15, balansujących na granicy progu wyborczego. W wyborach wiele zależy też od frekwencji, która może działać na korzyść lub niekorzyść ugrupowań oraz mobilizacji elektoratu. I tu ciekawe wyniki przynosi ostatnie badanie ośrodka IBRiS. Wynika z niego, że choć w sondażach Zjednoczona Prawica zdecydowanie wygrywa wybory, to jej wyborcy są do pójścia do urn zmotywowani umiarkowanie, w przeciwieństwie do wyborców Lewicy, którzy generalnie nie mają wątpliwości – iść czy nie iść. Zmobilizowani do głosowania są także zwolennicy Koalicji Obywatelskiej. Najsłabiej w tym badaniu wypadają wyborcy PSL i Kukiz'15. Premier Mateusz Morawiecki, dotąd udzielający się w kampanii wyborczej, we wtorek poinformował, że na kilka dni wycofuje się z aktywności politycznej. W poniedziałek zmarł jego ojciec, Kornel Morawiecki, założyciel Solidarności Walczącej i marszałek senior Sejmu. Do czasu pogrzebu, który będzie miał charakter państwowy, Mateusz Morawiecki nie będzie się udzielał publicznie. W czerwcu 2017 Kornel Morawiecki gościł w Szczecinie na konferencji, zorganizowanej z okazji 35. rocznicy utworzenia Solidarności Walczącej.

Debata: Jaka polska edukacja?

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Mijający rok okazał się dla polskiej oświaty okresem poważnych wyzwań. Podwójny rocznik - absolwentów klas ósmych i likwidowanych gimnazjów - trzeba było zmieścić w szkołach średnich. Wiosenne strajki nauczycieli domagających się podwyżek niepokoiły między innymi maturzystów. Były także spory na tle ideologicznym dotyczące zajęć dodatkowych.

Mamy drugi rok programu 300+, czyli wyprawki szkolnej w wysokości 300 zł dla każdego ucznia. Rozwijany jest także program darmowych podręczników dla uczniów. Jakie pomysły na edukację mają ugrupowania startujące w wyborach?
1234567

FOTOGALERIA

Od października niższy PIT
"Bez porażki" - reportaż Agaty Rokickiej
"Akcja śmierdzący łosoś" - reportaż Anny Kolmer
Deklaracja Polska bliżej ruchu bezwizowego z USA
Wakaty w polskiej armii. Jest ich ponad 5,5 tysiąca
Kolejne marzenie zostało spełnione
Jak kultywujemy święto Matki Boskiej Zielnej i dożynki?
Roszady na listach wyborczych
Kandydaci do parlamentu o służbie zdrowia
Kupujemy i pijemy coraz więcej wódki
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.