Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór
Jak postępować w sytuacjach zagrożenia życia? Jak udzielić pierwszej pomocy? Tego m.in. uczyli ratownicy z Akademii Ratownictwa LUX MED. W sumie w kampanii edukacyjnej „Umiem Pomóc” wzięło udział ponad 5,5 tys. uczniów z całej Polski, także ze Szczecina. Jakie praktyczną wiedzę zdobyli, jak reagowali?
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dwa nowe parkingowce, nowa, droższa Strefa Płatnego Parkowania, ograniczona liczba miejsc parkingowych - to plany urzędników po trwającym prawie pół roku prototypowaniu Placu Orła Białego, które w środę przedstawiono mieszkańcom. Przeliczono ruch aut i pieszych, zamknięto część ulic, zorganizowano koncerty i lodowisko. Ma to być w założeniu działanie miastotwórcze, tymczasem przeciwnicy zmian chcą więcej miejsc parkingowych i ruchu samochodowego jak dawniej. Jaka przyszłość czeka ten rejon Szczecina? Czy serce miasta będzie bić właśnie na tym placu? Dzisiejszej, wieczornej dyskusji pomiędzy urzędnikami a mieszkańcami przysłuchiwał się Sławomir Orlik.
Marian Banaś. Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
Marian Banaś. Fot. Kancelaria Sejmu/Łukasz Błasikiewicz
Trwa wymiana ciosów pomiędzy Zjednoczoną Prawicą a kierownictwem Najwyższej Izby Kontroli. Politycy PiS chcą, by prezes NIK Marian Banaś zrezygnował ze stanowiska, jednocześnie prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zatajenia jego majątku. Z kolei NIK upublicznił raport o nieprawidłowościach w Służbie Więziennej podległej resortowi sprawiedliwości - a tym kierują członkowie Solidarnej Polski, koalicjanta PiS-u. Ponadto urzędnicy Izby składają 15 zawiadomień do prokuratury w sprawie nieprawidłowości w Służbie Więziennej. Czy mamy do czynienia z otwartą wojną "na górze", jakie są możliwe scenariusze rozwiązania konfliktu?
Flaga Igrzysk Olimpijskich. Fot. www.wikipedia.org / Makaristos
Flaga Igrzysk Olimpijskich. Fot. www.wikipedia.org / Makaristos
Komitet Wykonawczy Światowej Agencji Antydopingowej jednogłośnie zarekomendował Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu nałożenie na Rosję kary czteroletniej dyskwalifikacji ze światowych imprez sportowych. Oznacza to, że w przypadku podjęcia decyzji przez MKOl tamtejsi sportowcy nie będą mogli rywalizować pod swoją flagą podczas igrzysk olimpijskich - letnich w Tokio w 2020 roku oraz zimowych w Pekinie w 2022 roku. Dodatkowo, piłkarska drużyna narodowa nie będzie mogła wystąpić jako reprezentacja Rosji podczas mistrzostw świata w 2022 roku w Katarze.
Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Sławomir Orlik [Radio Szczecin/Archiwum]
Pierwszy przypadek ASF w Wielkopolsce. W powiecie wolsztyńskim w okolicach Kębłowa znaleziono dzika, u którego stwierdzono wirusa afrykańskiego pomoru świń. W Wielkopolsce znajdują się największe w kraju zakłady chowu i przetwórstwa wieprzowiny. Główny Inspektorat Weterynarii zaapelował do Komisji Europejskiej o jak najmniejsze restrykcje dla hodowców trzody z tego regionu. Każdy przypadek ASF wiąże się bowiem z ograniczeniami w zbycie i przemieszczaniu zwierząt. By zredukować obszar migracji zarażonych dzików, między Wielkopolską a województwami: lubuskim i dolnośląskim powstaje ponad 150 kilometrów płotu. Teren monitoruje także wojsko oraz pracownicy Lasów Państwowych. Od połowy listopada wirus ASF stwierdzono w województwach: lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim. Na zachodzie Polski nie wystąpiły dotychczas ogniska ASF u trzody chlewnej. W przypadku wystąpienia choroby u zwierząt gospodarskich, konieczne byłoby wybicie zwierząt w najbliższej okolicy. W naszym regionie podejmowane są działania które mają zabezpieczyć nas przed wystąpieniem wirusa. Są na to m.in. specjalne fundusze. Jak na to patrzą rolnicy – Małgorzata Furga zapytała o to Piotra Kamińskiego – hodowcę z gminy Maszewo.
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
Olga Tokarczuk odebrała literacką Nagrodę Nobla za 2018 rok. Fot. www.youtube.com/2019 Nobel Prize Award Ceremony
"Za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia" – napisała Akademia Szwedzka w uzasadnieniu literackiej Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. Po południu odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal i dyplom.
Nagroda Nobla to także gratyfikacja w wysokości 9 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 850 tysięcy euro. Olga Tokarczuk jest znana między innymi z takich książek, jak: "Prawiek i inne czasy", "Bieguni", "Księgi Jakubowe". Należy do grona najczęściej tłumaczonych polskich pisarzy, jej twórczość została przełożona na blisko 40 języków. Ceniona przez czytelników i krytyków literackich, jest laureatką prestiżowych wyróżnień, w tym międzynarodowej The Man Booker International Prize za powieść "'Bieguni". Dwukrotnie została wyróżniona Nagrodą Literacką "Nike" za "Biegunów" i "Księgi Jakubowe", a pięciokrotnie otrzymała Nike Czytelników.
Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Akcja "Szlachetna Paczka". Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Świeczniki adwentowe w oknach, choinki i dekoracje na ulicach miast i miasteczek, ruch w sklepach, świąteczne piosenki w radiu – wszystko przypomina o nadchodzących świętach. Czekamy na Boże Narodzenie z nadzieją i radością na to, że wspólnie z rodziną zasiądziemy do wigilijnego stołu. Ale nie dla wszystkich perspektywa zbliżających się świąt jest radosna – dla ludzi, starszych, samotnych, chorych, dla rodzin, ledwo wiążących koniec z końcem i liczących każdy grosz.
Dla nich właśnie setki wolontariuszy gromadzą potrzebne rzeczy, artykuły spożywcze, chemię gospodarczą i kosmetyki, zabawki i słodycze. W ten weekend odbył się finał akcji „Szlachetna Paczka”, zaś we wtorek do Polaków za wschodnią granicą pojadą dary w ramach akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” organizowana przez Fundację Polskich Wartości.
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Konstytucja Biznesu, która sukcesywnie wchodziła w życie na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy – miała poprawić stosunki między przedsiębiorcami a administracją. Tzw. „pięciopak”, czyli pakiet pięciu ustaw zakładał między innymi podniesienie poziomu zaufania między biznesem a aparatem państwa: co nie było zabronione, miało być dozwolone, a organy skarbowe nie powinny z góry zakładać, że przedsiębiorca chce je oszukać. Ewentualne wątpliwości zaś rozstrzygać na jego korzyść.
W ramach nowych przepisów utworzono też nową funkcję: Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.
I właśnie Rzecznik, którym został ówczesny poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Abramowicz dziś alarmuje: w kwestii stosunków przedsiębiorców ze skarbówką Konstytucja nie działa. Przedsiębiorcy nadal są nękani przeciągającymi się kontrolami, niewielu urzędników poniosło odpowiedzialność za błędne decyzje, zaś zasadę, by w razie niejasnych przepisów wątpliwości interpretować na korzyść przedsiębiorcy – uwzględniono kilkadziesiąt razy – na tysiące postępowań. Co więc zrobić, by przedsiębiorca w starciu z fiskusem nie był od razu na straconej pozycji?

Szef polskiego rządu wraz z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. źródło: premier.gov.pl.
Szef polskiego rządu wraz z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. źródło: premier.gov.pl.
Podkreślenie odpowiedzialności Niemców za budowę w okupowanej Polsce obozów śmierci i konieczność walki z odradzającym się w Niemczech antysemityzmem – to dwa wątki, które przewijały się w piątkowym wystąpieniu kanclerz Niemiec podczas wizyty w obozie Auschwitz-Birkenau.
Angela Merkel przybyła do Miejsca Pamięci Auschwitz na zaproszenie Fundacji Auschwitz Birkenau, która obchodzi 10-lecie istnienia. Towarzyszył jej premier Mateusz Morawiecki.
„Oświęcim znajduje się w Polsce, ale w 1939 r. Auschwitz jako część niemieckiej Rzeszy został zaanektowany; Auschwitz to niemiecki obóz śmierci zarządzany przez Niemców, ważne, aby to podkreślić, ważne, aby jasno wskazać sprawców – podkreśliła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Angela Merkel była w Auschwitz po raz pierwszy, odkąd sprawuje władze w Niemczech, czyli od 15 lat. Wcześniej była pięć razy w Miejscu Pamięci Instytucie Yad Vashem, raz w w Buchenwaldzie, wraz z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą, oraz dwa razy w obozie w Dachau.
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Polscy 15-latkowie znaleźli się w pierwszej trójce w Europie i pierwszej dziesiątce na świecie w międzynarodowym badaniu PISA 2018. W tym największym edukacyjnym sondażu, prowadzonym przez OECD, w kategorii "czytanie” i zrozumienie tekstu nasi uczniowie zajęli czwarte miejsce wśród krajów Unii Europejskiej, trzecie w kategorii "matematyka” oraz w "naukach przyrodniczych”. Badanie wskazuje także na niepokojące elementy: uczniowie w szkole nie czują się bezpiecznie. W poziomie satysfakcji z nauki, odporności na porażki i poczucia przynależności zajmują trzecie miejsce od końca.
1234567