Radio Szczecin Na Wieczór
Radio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór

Rzeź Wołyńska wciąż w pamięci

Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Fot. Piotr Kołodziejski [Radio Szczecin]
Ile osób dokładnie zginęło? Szacunki mówią o około 100 tysiącach Polaków. Taki jest bilans Rzezi Wołyńskiej, czyli ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskiej ludności w czasie II wojny światowej. W miniony czwartek mieliśmy 76. rocznicę tzw. krwawej niedzieli. Był to kulminacyjny moment wołyńskiej masowej eksterminacji. Oddziały OUN i UPA zaatakowały wtedy w 100 miejscowościach. Mimo, że od tych zdarzeń minęło wiele lat to temat do dziś jest delikatny. Jednym z wątków jest tutaj kwestia możliwość ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar, w tym ofiar rzezi wołyńskiej. Ukraina zablokowała to w 2017 roku. Prezydent Andrzej Duda podkreślał w czwartek, czyli w Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej, że "warunkiem upamiętnienia zbrodni na Wołyniu jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji po to, żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz". O rodzinie z kresów, którą dotknęły rozpoczęte już we wrześniu 1939 roku, ukraińskie pogromy opowiada reportaż Małgorzaty Furgi pod tytułem "Ocalona rodzinna historia". Przez lata była ona przekazywana jedynie ustnie. Dopiero niedawno jedna z prawnuczek postanowiła tę historię zapisać.

Wciąż brakuje krwi

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Na co dzień możemy o tym zapominać, ale dzięki niej ratuje się życie. Krwi - bo o niej mowa - szczególnie brakuje w okresie wakacyjnym. O jej oddawanie apelują Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W przypadku Szczecina szczególnie potrzebna jest krew grupy B RhD-. Stan jest tu bardzo niski. Nieco więcej, ale wciąż mało jest też tej z grup 0 RhD-, A RhD+ oraz B RhD+. Aby uzmysłowić jak bardzo krew jest ważna pokażmy to na przykładzie: przy przeszczepie wątroby czy innego organu potrzeba jej kilkanaście, a nawet 20 jednostek. Co ważne nie sposób wyprodukować tego jakby nie patrzeć leku. Niektórych nie trzeba przekonywać, żeby oddawali krew, ale są też nieprzekonani.

Jedynki PiS-u i szóstka Schetyny

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
To był gorący polityczny weekend. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało swoje "jedynki" na listach w zbliżających się wyborach parlamentarnych. W stolicy "lokomotywą" w walce o Sejm będzie prezes partii Jarosław Kaczyński, w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, a województwie zachodniopomorskim: w Koszalinie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, a w Szczecinie minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Oprócz nich skład uzupełniają m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w Toruniu, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Łodzi, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Kielcach oraz minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz w Poznaniu. Ci kandydaci najlepiej reprezentują Prawo i Sprawiedliwość - podkreślał, podczas prezentacji numerów jeden, Kaczyński. W tym czasie nie spała opozycja. Sześć głównych punktów Koalicji Obywatelskiej na jesienne wybory parlamentarne przedstawił szef Platformy Grzegorz Schetyna. To podczas Forum Programowego w Warszawie. Zapowiedział m.in. zbiór ustaw pod nazwą Akt Odnowy Demokracji, wyższe zarobki, obligatoryjne referenda po zebraniu miliona podpisów, premię za aktywność dla zarabiających mniej niż 4,5 tysiąca złotych brutto, darmowe leki dla niepełnosprawnych, rozszerzenie programu in vitro oraz wprowadzenie związków partnerskich i głosowania przez internet.

Dopalacze nadal groźne - nowy raport GIS

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP
Najnowszy raport Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący dopalaczy zwanych obecnie „nowymi narkotykami”, nie zawiera dobrych wiadomości. W ubiegłym roku zatruło się nimi 4,5 tysiąca osób w całym kraju, a w naszym województwie prawie 100. Części z nich nie udało się uratować – ponad 160 osób zmarło, w naszym regionie – 10.

Według informacji GIS, odurzają się głównie osoby wieku od 19 do 24 lat i powyżej 30. Ale do szpitali trafiają także, wcale nierzadko – młodsze nastolatki.

Nowe narkotyki są wyjątkowo niebezpieczne z powodu nieznanego, bo ciągle zmieniającego się składu. Sprzedawane są w postaci proszków, roztworów, tabletek oraz mieszanek ziołowych. Młodzi ludzie często kupują je przez Internet.

Wybory do Izb Rolniczych

Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
W ostatnią niedzielę lipca odbędą się wybory do Izb Rolniczych. To samorząd gospodarczy rolników, dysponujący budżetem w wysokości 40 mln zł. Mimo to wybory cieszą się umiarkowaną popularnością – w ubiegłych wzięło udział zaledwie 7% uprawnionych wyborców. A głosować może każdy rolnik, czyli każdy kto jest zarejestrowany w KRUS.

Krajowa Rada Izb Rolniczych zachęca do pójścia do urn: „Każdy kto chce, by poprawiła się jakość życia i pracy rolników w Polsce, powinien wziąć odpowiedzialność za to dążenie do poprawy stanu rzeczy. Odbywa się to właśnie przez udział w wyborach” podkreśla Krajowa Rada.

Rolnicy narzekają jednak, że wybory na poziomie gmin wyznaczono w okresie najbardziej intensywnych prac polowych, czyli żniw. I to być może jest także powodem stosunkowo niskiej frekwencji.

W aptekach w całej Polsce brakuje leków

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
W Polsce brakuje około 300 leków - informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny. Chodzi o te stosowane m.in. przy cukrzycy, astmie, nadciśnieniu oraz chorobach tarczycy. Naczelna Izba Aptekarska w liście do ministra zdrowia poinformowała w poniedziałek, że w aptekach jest problem z blisko pół tysiącem produktów leczniczych niedostępnych dla pacjentów, a zapasy ich odpowiedników też są ograniczone. W piśmie można przeczytać, że "sytuacja pogarsza się z dnia na dzień".

Aby temu zadziałać Izba zwróciła się do Łukasza Szumowskiego z prośbą "o podjęcie pilnych działań, mających na celu wyeliminowanie zaistniałego i jednocześnie niezwykle poważnego problemu". Ten zapewnił, że dotyczy on całej Europy - to z powodu przestojów w produkcji substancji czynnej w Chinach - a dostawy brakujących leków zostały już wznowione. Dodał, że do naszego kraju trafiło na przykład ponad milion opakowań Euthyroksu, czyli leku na schorzenia tarczycy, którego brakowało w poprzednich miesiącach.

W przypadku Szczecina, aby go dostać trzeba objechać całe miasto, a i tak nie ma gwarancji, że ktoś nie będzie szybszy.

W poniedziałek pod numerem 800 190 590 ruszy bezpłatna infolinia, w ramach której pracownicy Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego i Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować pacjentów o dostępności leków lub ich zamienników.

94. urodziny Jeziora Szmaragdowego

Jezioro Szmaragdowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Jezioro Szmaragdowe. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
To jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc i to nie tylko samej Puszczy Bukowej, ale całego Szczecina. Jezioro Szmaragdowe ma już 94 lata. Początkowo miejsce, gdzie leży, było wyrobiskiem kopalni kredy i margla. W lipcu 1925 roku robotnicy podczas prac natrafili na wodę i tak doszło do zalania.

Z tą historią wiąże się też pewna legenda. Zgodnie z nią w zalaniu nie było przypadku. Na terenie ówczesnej kopalni miał bowiem grasować złośliwy duch o imieniu Skarbek. Zgromadzone przez siebie bogactwo miał ukryć pod ziemią. Gdy jeden z górników natrafił kilofem na skarbiec Skarbka, ten w przypływie złości zalał wszystko wodą ukrywając jednocześnie zebrane kosztowności.

Więcej na ten temat będzie można zapewne usłyszeć podczas świętowania urodzin jeziora. To już w najbliższą niedzielę. Będzie szmaragdowy tort oraz gry, zabawy i warsztaty.

Polscy kierowcy za granicą

Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Olaf Nowicki [Radio Szczecin/Archiwum]
Statystycznie 200 szkód dziennie powodują polscy kierowcy na zagranicznych drogach - wynika z najnowszego raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najwięcej, aż połowę z nich – w Niemczech. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy, ubezpieczyciele odnotowali ponad 75 tys. zdarzeń. Aż o 10 tys. więcej niż w 2017. Z tego powodu nasze firmy ubezpieczeniowe musiały wypłacić miliard 300 milionów zł odszkodowań.

Co gorsza, część kierowców nie tylko po kraju jeździ bez obowiązkowego ubezpieczenia OC, zdarza im się także wyjechać bez OC za granicę. A to już sprawa poważna, bo złapani bez niego przez policję zapłacą niemałe kary – w euro. Jeśli zaś spowodują kolizję lub co gorsza wypadek – wtedy z własnej kieszeni będą musieli pokryć koszty napraw i ewentualnego leczenia poszkodowanych oraz odszkodowań, wszystko w unijnej walucie. A jak wiadomo, szczególnie opłaty za leczenie oraz odszkodowania mogą sięgać astronomicznych kwot.

Polska bogatsza w złoto

Sztabki złota. Fot. www.wikipedia.org / Andrzej Barabasz (Chepry)
Sztabki złota. Fot. www.wikipedia.org / Andrzej Barabasz (Chepry)
Prawie 230 ton wynoszą obecnie polskie rezerwy złota. W piątek Narodowy Bank Polski poinformował w komunikacie, że w ciągu ostatnich dwóch lat kupił 125 ton kruszcu. Dodatkowo NBP chce sprowadzić do kraju połowę naszego złotego skarbu i przechowywać go w skarbcach banku. Na razie jest ono przechowywane w Bank of England, czyli Banku Anglii.

Po raz pierwszy informacje, że Polska kupuje złoto, pojawiły się w ubiegłym roku. Podał je brytyjski Financial Times. Była to jednak ilość stosunkowo niewielka. Ostatnim zakupem jednak podwoiliśmy nasze zasoby, bo – jak podają zainteresowane zagraniczne media – nasz kraj nie kupował złota od 20 lat. Do ostatnich doszło w 1998 roku.

Polska nie jest jedynym krajem na świecie, który zwiększa swoje zasoby złota i zamierza przechowywać je we własnych skarbcach. Tzw. repatriacji części swojego złota dokonali już Niemcy, Holendrzy i Austriacy, stosowną decyzję podjęli też już Węgrzy.

Wniosek o upadłość Energopolu Szczecin. Co dalej?

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Znana szczecińska firma Energopol złożyła w sądzie wniosek o upadłość. Stawia to pod znakiem zapytania realizację kilku ważnych inwestycji i to nie tylko na Pomorzu Zachodnim. Jedną z nich jest świnoujski tunel łączący wyspy Uznam i Wolin, gdzie Energopol wchodzi w skład konsorcjum. Energopol powinien też ukończyć budowę obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu drogi krajowej nr 13, rozbudowę węzła Kijewo na wjeździe do Szczecina oraz przebudowę odcinka autostrady A6 od węzła Szczecin Dąbie do węzła Rzęśnica.

Inną ważną inwestycją Energopolu jest budowa tunelu średnicowego w Łodzi, nazywana "łódzkim metrem". Za miliard 700 milionów złotych firma ma zbudować tunel kolejowy łączący dworce Łódź Fabryczną i Łódź Kaliską. Dzięki tunelowi pod centrum miasta pociągi będą poruszać się na osi wschód-zachód jak i na osi północ-południe. Tunel ma również istotne znaczenie dla całego systemu komunikacyjnego kraju.
1234567

FOTOGALERIA

Rzeź Wołyńska wciąż w pamięci
Wciąż brakuje krwi
Jedynki PiS-u i szóstka Schetyny
Wybory do Izb Rolniczych
Dopalacze nadal groźne - nowy raport GIS
94. urodziny Jeziora Szmaragdowego
W aptekach w całej Polsce brakuje leków
Polska bogatsza w złoto
Polscy kierowcy za granicą
Wniosek o upadłość Energopolu Szczecin. Co dalej?
© Polskie Radio Szczecin SA. Wszystkie prawa zastrzeżone.Regulamin korzystania z portaluPolityka prywatnościBiuletyn Informacji Publicznej

Szanowny Użytkowniku.

Poniżej zebraliśmy informacje dotyczące zasad przetwarzania Twoich danych osobowych wynikających z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (zwanym dalej RODO). Prosimy o ich przeczytanie – nie powinno to zająć zbyt wiele czasu. Z niniejszego opracowania dowiesz się jakie obowiązki ma Administrator, jakie przysługują Ci prawa oraz w jaki sposób z tych praw korzystać. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami.

Przechodząc do serwisu lub klikając w prawym górnym rogu tej informacji, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych oraz na wskazane poniżej działania.

Wykorzystujemy pliki cookies oraz inne technologie

W naszych serwisach wykorzystujemy pliki cookies (tzw. „ciasteczka”) i inne pokrewne technologie, mające na celu:

Zakres wykorzystywania plików cookies możesz zdefiniować w ustawieniach wykorzystywanej przez Ciebie przeglądarki. Bez wprowadzenia zmian ustawień, informacje w plikach cookies mogą być zapisywane w pamięci Twojego urządzenia. Więcej szczegółów znajdziesz w Polityce prywatności .

Co to są dane osobowe?

Dane osobowe to informacje o zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej. Mogą to być m.in. imię i nazwisko, adres e-mail czy numer telefonu. W zakresie korzystania z takich jak nasz serwisów internetowych wyróżnia się również dane osobowe takie jak jak adres IP użytkownika, informacja o dotychczasowej aktywności użytkownika, informacja zbierana za pośrednictwem tzw. plików cookies, a także podobnych technologii. Jeśli dany plik cookie nie zawiera danych osobowych, ale możliwe jest zestawienie informacji z tego pliku z inną informacją pozyskaną od Ciebie, tzn. jeśli jest możliwość zidentyfikowania Twojej osoby – takie pliki cookies są również objęte ochroną wynikającą z przepisów dotyczących bezpieczeństwa danych osobowych.

Pliki cookies, potocznie zwane "ciasteczkami” są plikami, w których podczas przeglądania strony internetowej, zapisują się pewne informacje trafiające ostatecznie do urządzenia końcowego (np. komputera lub smartfona). Pliki cookies mają wiele funkcji – od umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie naszego serwisu internetowego, po pozwalające na zachowywanie preferencji użytkownika, jak również personalizowanie stron internetowych w zakresie wyświetlanych treści oraz dostarczanych reklam.

Co powinieneś wiedzieć w zakresie bezpieczeństwa Twoich danych osobowych w związku z RODO

 1. Administratorem Twoich danych osobowych jest Polskie Radio Szczecin S.A. z siedzibą przy al. Wojska Polskiego 73, 70-481 Szczecin (zwane dalej „Rozgłośnią”).
 2. Na mocy art. 37 ust. 1 lit. a) RODO został powołany Inspektor Ochrony Danych (IOD), który nadzoruje sferę przetwarzania danych osobowych w Rozgłośni. Z IOD możesz skontaktować się pisząc na adres podany powyżej lub na adres mail iod@radioszczecin.pl . Inspektor chętnie pomoże we wszystkich kwestiach związanych z ochroną danych osobowych, w szczególności udzieli odpowiedzi na pytania dotyczące przetwarzania Twoich danych osobowych.
 3. Twoje dane osobowe przetwarzane będą w celu :
 4. Rozgłośnia przetwarza Twoje dane osobowe w ściśle określonym, minimalnym zakresie niezbędnym do osiągnięcia celach, o których mowa powyżej.
 5. Twoje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom. Podstawą ww. działania mogą być przepisy prawa (np. ZUS, administracja skarbowa, wymiar sprawiedliwości) lub właściwie skonstruowane, zapewniające bezpieczeństwo danym osobowym, umowy powierzenia danych do przetwarzania podmiotom trzecim, z którymi współpracuje Rozgłośnia (np. z podmioty sektora teleinformatycznego i telekomunikacyjnego, usług analitycznych i marketingowych).
 6. Twoje dane osobowe mogą być przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej wyłącznie za Twoją jednoznaczną zgodą uzyskaną po uprzednim przestawieniu zasad i potencjalnych skutków takiego przekazania oraz spełnieniu szeregu wymogów określonych zapisami RODO.
 7. W przypadku wskazanym w pkt 5 i 6 Twoje dane będą zabezpieczone w sposób zapewniający im poufność z wykorzystaniem właściwych rozwiązań technicznych i technologicznych zgodnych z dobrymi praktykami stosowanymi w procesie bezpiecznego przetwarzania danych osobowych.
 8. Twoje dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji celu dla jakiego zostały zebrane, zgodnie z terminami archiwizacji określonymi przez ustawy szczególne oraz ustawę z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz.U. z 2018 r., poz. 217), a w przypadku gdy były przetwarzane na podstawie wyrażonej przez Ciebie zgody – do momentu jej wycofania.
 9. W związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych przysługuje Ci prawo do:
 10. Z powyższych uprawnień można skorzystać bezpośrednio w siedzibie Polskiego Radia Szczecin S.A., kierując korespondencję na adres siedziby Administratora lub na adres poczty elektronicznej Inspektora Ochrony Danych.
 11. Jeżeli uznasz, iż przetwarzanie dotyczących Twoich danych osobowych narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) przysługuje Ci prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego na adres: Urząd Ochrony Danych Osobowych, ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
 12. Podanie danych osobowych jest dobrowolne ale w zależności od sytuacji może być wymogiem ustawowym lub umownym. W szczególnych przypadkach niepodanie danych może warunkować realizację działań których jesteś Podmiotem (w tym zawarcie umowy).
 13. Twoje dane będą mogą podlegać zautomatyzowanemu przetwarzaniu polegającemu na profilowaniu. Personalizujemy treści i reklamy a także poddajemy analizie aktywność na stronie i w Internecie. Jednym ze sposobów przetwarzania przez nas danych osobowych jest tzw. profilowanie, które polega na tym, że możemy w oparciu o Twoje dane tworzyć dla Ciebie profile preferencji i następnie dostosowywać treści wyświetlanych reklam tak, aby odpowiadały Twoim potrzebom i zainteresowaniom. Jednocześnie informujemy, że nie dokonujemy zautomatyzowanego podejmowania decyzji, w tym w oparciu o profilowanie.