Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Zaprojektowana jako fontanna szczecińska rzeźba będzie rozebrana - taką decyzję w sprawie "Labiryntu" podjął Zakład Usług Komunalnych. Dzieło autorstwa Ryszarda Wilka, które znajduje się nieopodal Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, zastąpić ma skwer. Takie są przynajmniej plany.

Choć rzeźba stoi w centrum Szczecina od 20 lat, to przez większość tego czasu roli fontanny nie spełniała. To z powodu problemów z instalacją. Od dawna mówiło się o pomyśle przywrócenia nietypowej fontannie jej pierwotnej roli. Urzędnicy opracowali nawet koncepcję tego jak ją odrestaurować i zarezerwowali środki na remont - ponad 200 tysięcy złotych. Plany te spełzły jednak na niczym. Jak informuje ZUK, to z powodu zbyt wysokich kosztów odrestaurowania rzeźby oraz jej późniejszego utrzymania. I tak - zgodnie z zapowiedzią - "Labirynt" ma zniknąć z miejskiego krajobrazu w 2018 roku.

W internecie już pojawiły się głosy sprzeciwu. Na facebookowym profilu Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina został zamieszczony wpis o następującej treści - "Stop burzeniu rzeźby fontanny > Labirynt< prof. Ryszarda Wilka! Prezydent nie szanujący kultury nie szanuje tak naprawdę miasta i jego mieszkańców".
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Marcin Szneider - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina;
  • Maciej Słomiński - historyk sztuki;
  • Ryszard Wilk - rzeźbiarz, autor "Labiryntu";
  • Tadeusz Szklarski - architekt, artysta, osoba zabiegająca w internecie o pozostawienie "Labiryntu".
 

Zobacz także

2024-04-18, godz. 17:41 Ciężki czas dla pszczół i tego konsekwencje Wiosenne przymrozki nie służą pszczołom. Nie mogą zbierać pyłku i nekaru, ani pić zbyt zimnej wody. Co kondycja tych pożytecznych owadów mówi o naszym… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Jaka przyszłość przed polskimi rolnikami? 40% polskich rolników skarży się, że produkcja żywności jest dla nich nieopłacalna. Średnia wielkość gospodarstwa w naszym kraju to niewiele ponad11… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 II tura wyborów samorządowych W prawie 750 polskich gminach w niedzielę odbędzie się druga tura wyborów prezydentów, burmistrzów i wójtów. Jakie znaczenie dla lokalnych społeczności… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Młodzież a Powstanie Styczniowe „Powstanie Styczniowe - Czas Kurierów” to projekt prowadzony przez Archiwum Państwowe oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Przecławiu. Czy… » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka jest kondycja zachodniopomorskich NGO-osów? 2 złote i 55 groszy w przeliczeniu na 1 mieszkańca wydaje Szczecin na organizacje pozarządowe. To najmniej w Polsce. A jak to wygląda w województwie? » więcej 2024-04-17, godz. 16:11 Jaka przyszłość kina Pionier? Ikona Szczecina, Kino Pionier 1907 będzie prowadzone przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych, z siedzibą w Warszawie. Dlaczego otrzymali kino bez przetargu? Czy… » więcej 2024-04-16, godz. 16:23 "Inwentarz Bogusława X" już dostępny Zamek Książąt Pomorskich dziś wydał "Inwentarz Bogusława X". Czy księga własności książęcej coś nam mówi o władcy sprzed wieków. Czy jego zamiłowanie… » więcej 2024-04-16, godz. 16:20 Uniwersytecka giełda pracy Akademickie Biuro Karier Uniwersytetu Szczecińskiego zorganizowało po raz kolejny giełdę pracy. Kto korzysta z takich spotkań, przyszli pracownicy czy pr… » więcej 2024-04-16, godz. 16:16 Program "Szczecin-UP" rozwija się Dla wielu młodych ludzi początek kariery na własnych warunkach. Tworzą start-upy, nie chcą oni modelu kariery zawodowej swoich rodziców, ale ścieżki radość… » więcej 2024-04-15, godz. 17:32 Zanieczyszczenie światłem Do zanieczyszczenia powietrza czy wody zdążyliśmy się niestety przyzwyczaić, ale problemem Polski i wielu miejsc na świecie jest także zanieczyszczenie… » więcej
12345