Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Zaprojektowana jako fontanna szczecińska rzeźba będzie rozebrana - taką decyzję w sprawie "Labiryntu" podjął Zakład Usług Komunalnych. Dzieło autorstwa Ryszarda Wilka, które znajduje się nieopodal Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, zastąpić ma skwer. Takie są przynajmniej plany.

Choć rzeźba stoi w centrum Szczecina od 20 lat, to przez większość tego czasu roli fontanny nie spełniała. To z powodu problemów z instalacją. Od dawna mówiło się o pomyśle przywrócenia nietypowej fontannie jej pierwotnej roli. Urzędnicy opracowali nawet koncepcję tego jak ją odrestaurować i zarezerwowali środki na remont - ponad 200 tysięcy złotych. Plany te spełzły jednak na niczym. Jak informuje ZUK, to z powodu zbyt wysokich kosztów odrestaurowania rzeźby oraz jej późniejszego utrzymania. I tak - zgodnie z zapowiedzią - "Labirynt" ma zniknąć z miejskiego krajobrazu w 2018 roku.

W internecie już pojawiły się głosy sprzeciwu. Na facebookowym profilu Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina został zamieszczony wpis o następującej treści - "Stop burzeniu rzeźby fontanny > Labirynt< prof. Ryszarda Wilka! Prezydent nie szanujący kultury nie szanuje tak naprawdę miasta i jego mieszkańców".
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Marcin Szneider - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina;
  • Maciej Słomiński - historyk sztuki;
  • Ryszard Wilk - rzeźbiarz, autor "Labiryntu";
  • Tadeusz Szklarski - architekt, artysta, osoba zabiegająca w internecie o pozostawienie "Labiryntu".
 

Zobacz także

2024-04-15, godz. 17:29 25 lat gryfickiego Centrum Ciężkich Oparzeń Już 25 lat w Gryficach działa Zachodniopomorskie Centrum Ciężkich Oparzeń i Chirurgii Plastycznej. Jak przez ten czas zmieniła się opieka nad poparzonymi… » więcej 2024-04-15, godz. 17:26 Globalne konflikty Po ataku Iranu na Izrael świat z niepokojem patrzy na Bliski Wschód. Tymczasem tuż za naszą granicą Ukraińcy z coraz większą trudnością odpierają ataki… » więcej 2024-04-11, godz. 17:17 Dzieci ze spektrum autyzmu Chcieli poprawy jakości życia swoich pociech, więc założyli Koło Pomocy Dzieciom z ADHD i Zespołem Aspergera przy Zachodniopomorskim Towarzystwie Przyjaciół… » więcej 2024-04-11, godz. 17:16 Babciowe coraz bliżej Rząd przyjął projekt ustawy "Aktywny rodzic". W ramach programu , rodzice, którzy zdecydują się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, będą uprawnieni… » więcej 2024-04-11, godz. 17:15 PE przegłosował pakt migracyjny Parlament Europejski zatwierdził w głosowaniu pakt migracyjny. Teraz nowe prawo musi zaakceptować Rada Unii, w której reprezentowane są kraje członkowskie… » więcej 2024-04-10, godz. 15:37 Rocznica katastrofy w Smoleńsku Jest zaledwie kilka wydarzeń w naszej powojennej historii, które tak połączyły Polaków jak tragedia na lotnisku Siewiernyj, w mglisty, kwietniowy poranek… » więcej 2024-04-10, godz. 15:35 Rusza Program Wsparcia Psychologicznego Program Wsparcia Psychologicznego jest jednym ze sztandarowych miejskich projektów. Chodzi o pomoc młodzieży, ale i ich nauczycieli i rodziców. W realizacji… » więcej 2024-04-09, godz. 16:42 Kobiety Pogranicza, przyszłość z przeszłości. Pogranicze jako kontekst funkcjonowania jednostek i grup, a zwłaszcza problemy tożsamościowe mieszkańców pogranicza, wzbudzają coraz większe zainteresowanie… » więcej 2024-04-09, godz. 16:40 Dostępnością dla osób z szczególnymi potrzebami. Znajomość ustawy o dostępności to nowy temat dla NGO’sów. Ustawa określa środki służące zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami… » więcej 2024-04-09, godz. 16:38 Zabytki Szczecina chluba czy zbędny balast? W Szczecinie jest około 3,5 tysiąca obiektów ujętych w gminnej ewidencji zabytków oraz indywidualnie wpisanych do rejestru zabytków. Najwięcej jest tych… » więcej
12345