Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Fontanna "Labirynt" w alei Wojska Polskiego. Fot. Weronika Łyczywek [Radio Szczecin/Archiwum]
Zaprojektowana jako fontanna szczecińska rzeźba będzie rozebrana - taką decyzję w sprawie "Labiryntu" podjął Zakład Usług Komunalnych. Dzieło autorstwa Ryszarda Wilka, które znajduje się nieopodal Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, zastąpić ma skwer. Takie są przynajmniej plany.

Choć rzeźba stoi w centrum Szczecina od 20 lat, to przez większość tego czasu roli fontanny nie spełniała. To z powodu problemów z instalacją. Od dawna mówiło się o pomyśle przywrócenia nietypowej fontannie jej pierwotnej roli. Urzędnicy opracowali nawet koncepcję tego jak ją odrestaurować i zarezerwowali środki na remont - ponad 200 tysięcy złotych. Plany te spełzły jednak na niczym. Jak informuje ZUK, to z powodu zbyt wysokich kosztów odrestaurowania rzeźby oraz jej późniejszego utrzymania. I tak - zgodnie z zapowiedzią - "Labirynt" ma zniknąć z miejskiego krajobrazu w 2018 roku.

W internecie już pojawiły się głosy sprzeciwu. Na facebookowym profilu Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina został zamieszczony wpis o następującej treści - "Stop burzeniu rzeźby fontanny > Labirynt< prof. Ryszarda Wilka! Prezydent nie szanujący kultury nie szanuje tak naprawdę miasta i jego mieszkańców".
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Marcin Szneider - Stowarzyszenie Estetycznego i Nowoczesnego Szczecina;
  • Maciej Słomiński - historyk sztuki;
  • Ryszard Wilk - rzeźbiarz, autor "Labiryntu";
  • Tadeusz Szklarski - architekt, artysta, osoba zabiegająca w internecie o pozostawienie "Labiryntu".
 

Zobacz także

2024-03-04, godz. 15:06 Bon senioralny Polska jest krajem, w którym przybywa ludzi starszych. Potrzebne są programy wspierające seniorów. Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent z nich… » więcej 2024-03-04, godz. 15:04 Czy umiemy pomagać w kryzysowej sytuacji? W piątek na placu Rodła 33-letni kierowca wjechał w przechodniów stojących na chodniku. Próbował uciekać. W wyniku tego wypadku poszkodowanych jest 20… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Będzie 35-godzinny tydzień pracy? Wkrótce do Sejmu wpłynie projekt ustawy wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy. Czy to, co robimy obecnie w 40 godzin, możemy bez problemu zrobić w krótszym… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Przyszłość Prawa i Sprawiedliwości Bez uderzenia się w pierś i wyciągnięcia wniosków, PiS przestanie istnieć - tak uważa poseł tej partii Krzysztof Ardanowski. Czy to słuszna konstatacja… » więcej 2024-02-29, godz. 14:07 Debata nt. aborcji Zmiana restrykcyjnego prawa aborcyjnego to jeden z głównych tematów publicznej, ale także politycznej debaty w naszym kraju. Jak powinny się zmienić przepisy… » więcej 2024-02-28, godz. 16:57 Premiera książki „Cmentarze na przedmieściach Lwowa” Ukazała się właśnie niezwykła książka „Cmentarze na przedmieściach Lwowa”. Stanowi ona cenny wkład w wiedzę na temat polskiego dziedzictwa na dawnych… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Trwa liczenie bezdomnych Dokładnych danych nie ma, ale według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w kryzysie bezdomności jest w Polsce ok. 30 tys. osób. Po przerwie… » więcej 2024-02-28, godz. 16:56 Miliardy z KPO coraz bliżej Polska jest coraz bliżej otrzymania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, ale jednocześnie coraz dalej od zrealizowania wszystkich inwestycji w terminie. Wyzwaniem… » więcej 2024-02-27, godz. 14:19 Rola konsultacji społecznych Konsultacje społeczne - moda czy prawdziwa dialog władz z mieszkańcami? » więcej 2024-02-27, godz. 14:18 Światowy Dzień NGO Dziś światowy dzień organizacji pozarządowych. Czy trzeci sektor ma siłę przebicia? » więcej
34567