Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie i Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wspólnie realizują projekty naukowe w ramach konsorcjum MareMed. Dzięki temu powstanie kilkanaście innowacyjnych rozwiązań z branż medycznej i morskiej. Niektóre z nowatorskich rozwiązań czy materiałów opracowanych przez naukowców z PUM-u znajdą zastosowanie w technologiach wykorzystywanych przez Akademię Morską – i odwrotnie.
Tę rozmowę prowadzimy akurat w czasie, kiedy w Sejmie toczy się dyskusja o tzw. Konstytucji dla Nauki. Dziś odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące, i wprowadza bardzo poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu czy w ścieżkach kariery akademickiej. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.). Uczelnie - publiczne i niepubliczne - dzielić się będą na akademickie i zawodowe. Organami publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium - rada uczelni, złożona w większości z osób spoza tej placówki. Znikną stanowiska prorektorów, w tym tych – ds. nauki, odpowiedzialnych m.in. za wdrażanie innowacyjności.
Wróćmy jednak do współpracy Akademii Morskiej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w ramach konsorcjum MareMed. W czwartek odbędzie się wręczenie grantów dla naukowców. Jednym z tych, którzy otrzymają finansowanie na swoje badania jest dr inż. Grzegorz Stępień z Akademii Morskiej w Szczecinie. Stworzył on Anatomiczny System Pomiarowy "Total Free Station". Pozwoli on zastosować drony do pomiarów, wymagających dużej dokładności.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kamila Leszczak-Byszkiewicz – zastępca dyrektor Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik projektu Inkubator Innowacyjności Plus
  • prof. ndzw. dr hab. inż. - Artur Bejger - prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie
 

Zobacz także

2018-08-08, godz. 21:52 Elektromobilność [ROZMOWA] 200 stacji do ładowania elektrycznych aut ma powstać w Szczecinie do 2020 roku - zapowiada wiceprezydent Michał Przepiera. W ten sposób miasto chce promować… » więcej 2018-08-08, godz. 22:02 Mniej ślubów kościelnych [ROZMOWA] Spada liczba ślubów kościelnych. Z raportu "Małżeństwa wyznaniowe" opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego wynika, że w ostatnich 12… » więcej 2018-08-07, godz. 21:27 Trzy lata prezydentury Andrzeja Dudy [ROZMOWA] Trzy lata temu Andrzej Duda został zaprzysiężony na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej. W tym czasie zyskał sobie sympatię części społeczeństwa, o czym… » więcej 2018-08-07, godz. 23:01 Miejsce do tulenia wcześniaków [ROZMOWA] Jest ich już 40 w szpitalach w całej Polsce. Jedna znajduje się także w placówce w szczecińskich Zdrojach. Chodzi o EMOstrefy, czyli miejsca, w których… » więcej 2018-08-06, godz. 21:01 Polscy strażacy wrócili ze Szwecji [ROZMOWA] Po 14 dniach wytężonej pracy są już w domu. Strażacy, którzy brali udział w akcji gaszenia pożarów lasów w Szwecji, wrócili do Polski. Po godzinie… » więcej 2018-08-06, godz. 21:38 Duże zainteresowanie programem "Dobry start" [ROZMOWA] Polacy złożyli już ponad milion wniosków w ramach programu "Dobry start" - poinformował wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk… » więcej 2018-08-06, godz. 22:03 100 dni trzeźwości na 100-lecie niepodległości [ROZMOWA] Kościół katolicki prosi wszystkich Polaków o powstrzymanie się od picia alkoholu z powodów religijnych, moralnych, społecznych i patriotycznych. Zespół… » więcej 2018-08-02, godz. 20:37 Seniorzy mają być lepiej chronieni Dzięki nim seniorzy mają być lepiej chronieni przed naciągaczami. Nowe przepisy tyczące się firm sprzedających niepotrzebne usługi lub też sprzęty -… » więcej 2018-08-02, godz. 20:31 Obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego Z nami obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W całej Polsce odbyły się różne wydarzenia, których celem było uczczenie pamięci, tych którzy… » więcej 2018-08-01, godz. 21:28 Wieczyste do likwidacji [ROZMOWA] 1 stycznia 2019 roku jeden z uciążliwych reliktów PRL przejdzie do historii. Niedawno Sejm przyjął ustawę o przekształceniu wieczystego użytkowania w… » więcej
161162163164165