Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie i Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wspólnie realizują projekty naukowe w ramach konsorcjum MareMed. Dzięki temu powstanie kilkanaście innowacyjnych rozwiązań z branż medycznej i morskiej. Niektóre z nowatorskich rozwiązań czy materiałów opracowanych przez naukowców z PUM-u znajdą zastosowanie w technologiach wykorzystywanych przez Akademię Morską – i odwrotnie.
Tę rozmowę prowadzimy akurat w czasie, kiedy w Sejmie toczy się dyskusja o tzw. Konstytucji dla Nauki. Dziś odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące, i wprowadza bardzo poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu czy w ścieżkach kariery akademickiej. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.). Uczelnie - publiczne i niepubliczne - dzielić się będą na akademickie i zawodowe. Organami publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium - rada uczelni, złożona w większości z osób spoza tej placówki. Znikną stanowiska prorektorów, w tym tych – ds. nauki, odpowiedzialnych m.in. za wdrażanie innowacyjności.
Wróćmy jednak do współpracy Akademii Morskiej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w ramach konsorcjum MareMed. W czwartek odbędzie się wręczenie grantów dla naukowców. Jednym z tych, którzy otrzymają finansowanie na swoje badania jest dr inż. Grzegorz Stępień z Akademii Morskiej w Szczecinie. Stworzył on Anatomiczny System Pomiarowy "Total Free Station". Pozwoli on zastosować drony do pomiarów, wymagających dużej dokładności.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kamila Leszczak-Byszkiewicz – zastępca dyrektor Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik projektu Inkubator Innowacyjności Plus
  • prof. ndzw. dr hab. inż. - Artur Bejger - prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie
 

Zobacz także

2018-08-01, godz. 21:52 Aleja Ambasadorów Szczecina. Czy to dobry pomysł? [ROZMOWA] Ambasadorzy Szczecina powinni mieć swoją aleję - uważa szczeciński radny Michał Wilkocki i proponuje, by na jednej z nowo wyremontowanych ulic umieścić… » więcej 2018-08-01, godz. 22:10 Gorący apel: potrzebna krew! [ROZMOWA] Tego lekarstwa nie można wyprodukować, chociaż ratuje życie. Dysponuje nim każdy z nas, ale podzielić się nim może tylko z własnej woli. Hasło "Krew… » więcej 2018-07-31, godz. 20:38 74. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego To była największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Walki trwały przez 63 dni. W środę będziemy obchodzić 74. rocznicę wybuchu… » więcej 2018-07-30, godz. 19:41 Upały – radość dla jednych, zagrożenie dla innych [ROZMOWA] Już kwiecień był ładny, maj ciepły i pogodny, a w czerwcu zaczęły się upały: temperatura sięgnęła 30 stopni Celsjusza. Tradycyjnie chłodny i deszczowy… » więcej 2018-07-30, godz. 19:29 Nie będzie referendum w sprawie konstytucji [ROZMOWA] Nie będzie referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji, proponowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. W minioną środę Senat odrzucił wniosek… » więcej 2018-07-26, godz. 20:50 Płoną lasy [ROZMOWA] 42 pożary lasów i 23 pożary na nieużytkach oraz polach w pobliżu lasów odnotowała tylko w lipcu Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie. Panujące… » więcej 2018-07-26, godz. 21:33 Sinice atakują nad morzem i w jeziorach [ROZMOWA] Nad większością nadmorskich kąpielisk na Pomorzu Gdańskim powiewają czerwone flagi, co oznacza, że nie wolno wchodzić do wody. Tylko niektóre kąpieliska… » więcej 2018-07-25, godz. 21:21 Umowa na budowę SKM-ki podpisana [ROZMOWA] To ma być szansa na szybki i wygodny transport dla mieszkańców Pomorza Zachodniego i turystów. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisała we wtorek… » więcej 2018-07-25, godz. 21:55 Odpowiedź masz we krwi [ROZMOWA] Zmęczenie, utrata masy ciała, nocne poty, przeziębienie czy gorączka - takie objawy mogą być często mylące i nie należy ich bagatelizować. Nawołują… » więcej 2018-07-25, godz. 22:18 Zaćmienie Księżyca i inne zjawiska astronomiczne [ROZMOWA] To będzie wielki dzień dla tych, którzy lubią spoglądać w niebo i obserwować, co się na nim dzieje. W najbliższy piątek czeka nas najdłuższe zaćmienie… » więcej
162163164165166