Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Szczecińska Akademia Morska. Fot. Konrad Nowak [Radio Szczecin/Archiwum]
Centrum Innowacji Akademii Morskiej w Szczecinie i Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wspólnie realizują projekty naukowe w ramach konsorcjum MareMed. Dzięki temu powstanie kilkanaście innowacyjnych rozwiązań z branż medycznej i morskiej. Niektóre z nowatorskich rozwiązań czy materiałów opracowanych przez naukowców z PUM-u znajdą zastosowanie w technologiach wykorzystywanych przez Akademię Morską – i odwrotnie.
Tę rozmowę prowadzimy akurat w czasie, kiedy w Sejmie toczy się dyskusja o tzw. Konstytucji dla Nauki. Dziś odbyło się pierwsze czytanie ustawy, która ma zastąpić cztery dotychczas obowiązujące, i wprowadza bardzo poważne zmiany m.in. w działaniu uczelni, ich finansowaniu czy w ścieżkach kariery akademickiej. Ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego (1 października 2018 r.). Uczelnie - publiczne i niepubliczne - dzielić się będą na akademickie i zawodowe. Organami publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium - rada uczelni, złożona w większości z osób spoza tej placówki. Znikną stanowiska prorektorów, w tym tych – ds. nauki, odpowiedzialnych m.in. za wdrażanie innowacyjności.
Wróćmy jednak do współpracy Akademii Morskiej i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie w ramach konsorcjum MareMed. W czwartek odbędzie się wręczenie grantów dla naukowców. Jednym z tych, którzy otrzymają finansowanie na swoje badania jest dr inż. Grzegorz Stępień z Akademii Morskiej w Szczecinie. Stworzył on Anatomiczny System Pomiarowy "Total Free Station". Pozwoli on zastosować drony do pomiarów, wymagających dużej dokładności.
Zaprasza Konrad Wojtyła.
Goście:
  • Kamila Leszczak-Byszkiewicz – zastępca dyrektor Centrum Transferu Technologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, kierownik projektu Inkubator Innowacyjności Plus
  • prof. ndzw. dr hab. inż. - Artur Bejger - prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie
 

Zobacz także

2018-07-09, godz. 21:36 Jak działa zakaz handlu w niedzielę? [ROZMOWA] Czy wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę zmieniło nasze przyzwyczajenia? Z badania przeprowadzonego przez Havas Media Group wynika, że w przypadku 20 proc… » więcej 2018-07-09, godz. 22:07 Na co uważać na wakacjach? [ROZMOWA] Wczasy to nie tylko same przyjemności, ale też i pewne obowiązki. Gdy zdecydujemy się gdzieś wyjechać, o pewnych rzeczach trzeba pamiętać. Nie chodzi… » więcej 2018-07-05, godz. 22:57 Urodziny polskiego Szczecina 73. lata temu Szczecin przeszedł w ręce polskiej administracji. 5 Lipca 1945 roku zarząd niemiecki przekazał wszystkie dokumenty Polakom. Zmieniono również… » więcej 2018-07-05, godz. 23:08 Miastowi śpiewają na ludowo Od kilku lat daje się zauważyć, że Polacy chcą poznać polską kulturą ludową. To nie jest boom, ale stopniowe narastanie zainteresowania. Muzyka towarzyszyła… » więcej 2018-07-04, godz. 19:44 Zamieszanie wokół Sądu Najwyższego [ROZMOWA] Zgodnie z zapisami znowelizowanej ustawy o Sądzie Najwyższym od wtorku powinni przejść w stan spoczynku sędziowie, który ukończyli 65 lat. Mogą oni dalej… » więcej 2018-07-04, godz. 20:04 Zachodniopomorscy maturzyści wśród najsłabszych w kraju [ROZMOWA] Najlepiej egzamin wypadł w Małopolsce – tam zdało 83 proc. maturzystów, najsłabiej - w województwach - zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim… » więcej 2018-07-04, godz. 20:08 Pomoc dla osób z zaburzeniami [ROZMOWA] Kompleksowa pomoc osobom dorosłym z zaburzeniem rozwoju, to w Polsce nadal nie lada wyzwanie i nierozwiązany systemowo problem. Rodzice, zwłaszcza wiekowi… » więcej 2018-07-03, godz. 20:30 Wypadki na przejazdach kolejowych [ROZMOWA] W takich sytuacjach scenariusz jest zazwyczaj taki sam - chwila nieuwagi, przejeżdżający akurat pociąg i uderzenie. Tego typu wypadków z udziałem pojazdów… » więcej 2018-07-03, godz. 20:34 Porzucanie zwierząt [ROZMOWA] Jest lato i coraz częściej dochodzi do porzuceń zwierząt - m.in. z powodu wyjazdu na wczasy. Okazuje się, że lato to czas, który skłania nas nie tylko… » więcej 2018-07-02, godz. 20:07 Zmiany w bezpłatnej pomocy prawnej [ROZMOWA] Każdy kto jest w potrzebie, w praktycznie każdej sprawie cywilnej będzie mógł teraz skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej - wynika z nowelizacji ustawy… » więcej
165166167168169