Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
W całym kraju w miniony weekend odbyły się obchody 79. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. W uroczystościach na szczecińskim Cmentarzu Centralnym wzięli udział członkowie rodzin katyńskich, przedstawiciele władz regionu, samorządu i mieszkańcy miasta.

Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., kiedy do niewoli w ZSRS dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu, jako wrogów komunizmu i Związku Sowieckiego, zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz radzeckich, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 r., NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej. Zbrodnia wyszła na jaw 13 kwietnia 1943 r. Tego dnia każdego roku obchodzona jest symboliczna rocznica zbrodni.

Rok temu na terenie katyńskiego lasu otwarto muzeum, w którym skala manipulacji i fałszerstw zdumiewa. Znajdują się tam informacje np. o polsko-radzieckiej „przyjaźni” w latach PRL, w sprawie zbrodni katyńskiej – sugeruje się tu, że to Niemcy winni są rozstrzelania polskich oficerów. Pisze się także o „polskich obozach koncentracyjnych” w czasie wojny polsko-bolszewickiej sugerując, że rosyjscy jeńcy byli tam celowo wyniszczani.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • Jolanta Turlińska-Kępys - prezes Stowarzyszenia "Katyń" w Szczecinie
  • Renata Rutkowska-Szostek - córka ofiary zbrodni katyńskiej
  • prof. dr hab. Wojciech Materski - historyk, Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk
 

Zobacz także

2024-03-07, godz. 14:00 Kolejny protest obrońców klimatu W ostatnią niedzielę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie dwie kobiety wykrzykiwały ze sceny postulaty dotyczące ochrony klimatu. Pod koniec… » więcej 2024-03-07, godz. 14:00 Trwają protesty rolników Tym razem nie było spokojnie. Wczoraj protestujący rolnicy zdemolowali okolice Sejmu, obrzucili policjantów racami i kostką brukową. Natomiast Komisja Europejska… » więcej 2024-03-07, godz. 13:59 Kondycja szczecińskiej komunikacji miejskiej Niektórzy muszą z niej korzystać, inni świadomie wybierają, chociaż w ubiegłym roku byli wystawieni na ciężką próbę. Komunikacja miejska w Szczecinie… » więcej 2024-03-06, godz. 13:36 Aborcja a polityka „Zamrażarkę sejmową zamienił pan na uśmiechniętą chłodnię. Chowa pan projekty” – mówi posłanka Anna Maria Żukowska, nawiązując do decyzji marszałka… » więcej 2024-03-06, godz. 13:35 Jaka jest kondycja biznesu? Składka zdrowotna w obecnym kształcie to niesprawiedliwy parapodatek, który generuje w firmach gigantyczną niepewność – uważa Północna Izba Gospodarcza… » więcej 2024-03-05, godz. 14:06 Izba Pamięci w Nowogardzie oficjalnie otwarta Dziś w Nowogardzie otwarto Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Nowogardzkiej. Czy artefakty codzienności naszych rodziców i dziadków, historie przywiezione z kresów… » więcej 2024-03-05, godz. 14:05 Czy jesteśmy obojętni na zło? Gwałt, a następnie śmierć 25-letniej Lizawety z Białorusi poruszył całą Polską. Do zbrodni nie doszło w ciemnym parku lub gdzieś na peryferiach miasta… » więcej 2024-03-04, godz. 15:07 Przedsiębiorczość wśród młodzieży W szkołach ponadpodstawowych przedmiot biznes i zarządzanie zastąpił podstawy przedsiębiorczości. Niezależnie od nazwy przedmiotu rodzi się pytanie: kto… » więcej 2024-03-04, godz. 15:06 Bon senioralny Polska jest krajem, w którym przybywa ludzi starszych. Potrzebne są programy wspierające seniorów. Z najnowszych badań wynika, że ponad 90 procent z nich… » więcej 2024-03-04, godz. 15:04 Czy umiemy pomagać w kryzysowej sytuacji? W piątek na placu Rodła 33-letni kierowca wjechał w przechodniów stojących na chodniku. Próbował uciekać. W wyniku tego wypadku poszkodowanych jest 20… » więcej
23456