Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Opozycja liże rany i zaklina rzeczywistość, Zjednoczona Prawica idzie po drugą kadencję – tak komentatorzy podsumowują wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zjednoczona Prawica pokonała zjednoczoną opozycję, czyli Koalicję Europejską z siedmioprocentową przewagą.

Teraz jednakże bardzo dobry wynik Zjednoczonej Prawicy stawia przed premierem Mateuszem Morawieckim problem rekonstrukcji rządu. Mandaty zdobyło bowiem kilku ministrów i wiceministrów. O ile można nikogo nie powoływać na miejsce wicepremier Beaty Szydło, przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów czy Beaty Kempy, minister do spraw uchodźców i pomocy humanitarnej, to już na miejsce pozostałych ministrów, którzy zdobyli mandaty – trzeba znaleźć następców. Do Brukseli wybierają się: Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (oboje zdobyli mandaty w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim) oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Z rządu ubędą też wiceministrowie: Andżelika Możdżanowska, Patryk Jaki i Grzegorz Tobiszowski oraz rzeczniczka Joanna Kopcińska.

Premier ma teraz dwa tygodnie na rekonstrukcję swojego gabinetu, ale - jak powiedział szef jego kancelarii Michał Dworczyk - raczej nie będzie zwlekał tak długo. Zmian można się, jego zdaniem, spodziewać w najbliższych dniach.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • prof. Maciej Drzonek - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, autor "Wykładnika profesora Drzonka" w Radiu Szczecin;
  • Sebastian Drobczyński - ekspert ds. marketingu politycznego;
  • Mirosław Oczkoś - specjalista ds. wizerunku politycznego, wykładowca SGH w Warszawie.

 

Zobacz także

2020-07-23, godz. 22:09 Areszt dla byłego ministra transportu Sąd aresztował na trzy miesiące byłego ministra transportu i szefa ukraińskiej agencji drogowej Sławomira Nowaka, a wraz z nim dwóch innych mężczyzn… » więcej 2020-07-22, godz. 18:47 Po szczycie w Brukseli. Co z niego wynika? Polska jest największym beneficjentem unijnego szczytu w Brukseli. Nasz kraj otrzyma ponad 776 miliardów złotych. Pieniądze pomogą w odbudowie gospodarki… » więcej 2020-07-21, godz. 19:41 Ranking uczelni wyższych według "Perspektyw" Pomorski Uniwersytet Medyczny z rekordowym 10. miejscem wśród uczelni akademickich w Polsce, a później długo, długo nic... 31. ZUT, 50. Uniwersytet Szczeciński… » więcej 2020-07-21, godz. 19:39 Jest budżet UE! Jest porozumienie w sprawie pakietu finansowego dla Unii Europejskiej. Przywódcy 27 krajów na szczycie w Brukseli osiągnęli kompromis. Uzgodniony został budżet… » więcej 2020-07-20, godz. 21:33 Zakupy internetowe Jest coś, w czym Polacy są najlepsi w Europie. I nie jest to spożycie piwa. W tym roku nasze wydatki na zakupy online przekroczą 15 mld euro. Wartość giełdowa… » więcej 2020-07-20, godz. 21:24 Nowe regulacje unijne w branży transportowej To zła informacja dla polskich firm transportowych. Parlament Europejski wprowadził obowiązek delegowania pracowników do kraju raz na 8 tygodni, ograniczenia… » więcej 2020-07-16, godz. 21:23 Nowa rektor Akademii Sztuki Postulowała o wprowadzenie skutecznych procedur antymobbingowych, poszerzenie oferty edukacyjnej czy dostosowanie uczelni do wymogów rynku pracy. Dr hab. Mirosława… » więcej 2020-07-16, godz. 21:20 Bon turystyczny i sytuacja branży Będzie można nim płacić za pobyt w hotelu, pensjonacie, czy na kolonii lub obozie harcerskim. Z bonu turystycznego będzie można skorzystać prawdopodobnie… » więcej 2020-07-15, godz. 20:12 Mięso z krajem pochodzenia Sieci handlowe w naszym kraju sprzedają także mięso z importu. Tymczasem od końca września mięso sprzedawane na wagę będzie dodatkowo oznakowane flagą… » więcej 2020-07-15, godz. 20:10 Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem Jest zielone światło dla połączenia Orlenu z Lotosem. Orlen ma także przejąć PGNiG. To początek tworzenia multikoncernu energetycznego, który ma prowadzić… » więcej
12345