Radio Szczecin Na Wieczór
Radio SzczecinRadio Szczecin » Radio Szczecin Na Wieczór » Audycje
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Parlament Europejski. Fot. EC - Audiovisual Service / Etienne Ansotte
Opozycja liże rany i zaklina rzeczywistość, Zjednoczona Prawica idzie po drugą kadencję – tak komentatorzy podsumowują wyniki niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zjednoczona Prawica pokonała zjednoczoną opozycję, czyli Koalicję Europejską z siedmioprocentową przewagą.

Teraz jednakże bardzo dobry wynik Zjednoczonej Prawicy stawia przed premierem Mateuszem Morawieckim problem rekonstrukcji rządu. Mandaty zdobyło bowiem kilku ministrów i wiceministrów. O ile można nikogo nie powoływać na miejsce wicepremier Beaty Szydło, przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów czy Beaty Kempy, minister do spraw uchodźców i pomocy humanitarnej, to już na miejsce pozostałych ministrów, którzy zdobyli mandaty – trzeba znaleźć następców. Do Brukseli wybierają się: Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej (oboje zdobyli mandaty w okręgu zachodniopomorsko-lubuskim) oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Z rządu ubędą też wiceministrowie: Andżelika Możdżanowska, Patryk Jaki i Grzegorz Tobiszowski oraz rzeczniczka Joanna Kopcińska.

Premier ma teraz dwa tygodnie na rekonstrukcję swojego gabinetu, ale - jak powiedział szef jego kancelarii Michał Dworczyk - raczej nie będzie zwlekał tak długo. Zmian można się, jego zdaniem, spodziewać w najbliższych dniach.
Do rozmowy zaprasza Janusz Wilczyński.
Goście:
  • dr hab. Piotr Chrobak - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego;
  • prof. Maciej Drzonek - politolog, Instytut Politologii i Europeistyki Uniwersytetu Szczecińskiego, autor "Wykładnika profesora Drzonka" w Radiu Szczecin;
  • Sebastian Drobczyński - ekspert ds. marketingu politycznego;
  • Mirosław Oczkoś - specjalista ds. wizerunku politycznego, wykładowca SGH w Warszawie.

 

Zobacz także

2020-07-01, godz. 21:15 Letnie kolonie w czasie pandemii Tylko 240 tysięcy dzieci skorzysta w tym roku ze zorganizowanego wypoczynku, czyli ponad milion mniej niż w 2019 roku. Obawa przed koronawirusem i kłopoty finansowe… » więcej 2020-06-30, godz. 19:21 Przed II turą wyborów prezydenckich... 43,5 proc. dla Andrzeja Dudy i 30,46 proc. dla Rafała Trzaskowskiego - to oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020, które podała Państwowa Komisja Wyborcza… » więcej 2020-06-25, godz. 19:22 Wybory prezydenckie. Ostatnia prosta... Kandydaci na urząd prezydenta dwoją się i troją, by zawalczyć o głosy Polaków. Jak rywalizację Andrzeja Dudy, Rafała Trzaskowskiego, Szymona Hołowni… » więcej 2020-06-24, godz. 20:41 Służby apelują do motocyklistów o rozsądek Statystyka śmiertelnych wypadków z udziałem motocyklistów przeraża, tym bardziej, że coraz częściej się zdarza, że użytkownicy jednośladów nie posiadają… » więcej 2020-06-24, godz. 20:37 Polskie "podwórko" pogodowe: raz susza, raz podtopienia W jednych regionach od miesięcy susza, w innych - nawalne deszcze i podtopienia. Inwestycje w małą retencję i melioracje są niezbędne, by nie dochodziło… » więcej 2020-06-23, godz. 20:53 "Silna Grupa Wyszehradzka w silnej Europie" - debata Radia Szczecin i Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej Polska przejmie od lipca, przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej. Jakie zadania stoją przed istniejącą niespełna 30 lat Grupą? Czy V4 ma wspólny plan na działania… » więcej 2020-06-22, godz. 21:31 Wypadki podczas prac polowych W 2019 roku rolnicy zgłosili do KRUS ponad 13,5 tysięcy wypadków i 57 ofiar śmiertelnych. W czerwcu w Łyśniewie Sierakowickim dwulatek wypadł z kabiny ciągnika… » więcej 2020-06-22, godz. 21:32 Przygotowania do wyborów Przygotowania do wyborów prezydenckich na ostatniej prostej. 28 czerwca głosować będziemy w systemie mieszanym. Do jutra osoby przebywające na kwarantannie… » więcej 2020-06-18, godz. 19:54 Uzdrowiska w kryzysie Strach przed koronawirusem pustoszy uzdrowiska. Na pierwszy turnus nie dojechało ok. 70 proc. pacjentów. Do końca miesiąca z sanatoriów może skorzystać… » więcej 2020-06-18, godz. 19:49 Debata prezydencka - co z niej wynika? Polityka zagraniczna, wewnętrzna, społeczna, gospodarcza oraz "świat wartości" – to pięć obszarów, których dotyczyły pytania w debacie prezydenckiej… » więcej
23456